| TheSeventhSin a întrebat:

Stateam si ma gandeam si mi-a venit in gand o intamplare de acum o luna doua in care eram pe afara si cinev chinuia un caine si toata lumea se uita pur si simplu, cinele ala scherlalaia pana nu mai putea pentru ca il stransase de gat cu un cablu ceva... si toti se uitau si unii mai si radeau... si eu fiind cu nervi la pamant si cum nu suport sa vad animalele maltratate am sarit si am batut a cea persoana si i-am luat cainele.
Problema e ala, ce se intampla cu toti cainii astia? De ce mama dracu nimeni nu face nimic?! Sunt atatia prosti pe Facebook si Youtube si asa mai departe care pozeaza si filmeaza cum ii tortureaza! Deci eu unu imi vine sa-i omor cu mana mea, si nu-i omor pentru ca ajung la puscarie.
Dar daca vad iar pe cineva in fata mea ca isi bate joc de vreun caine cred ca-l bat pana incepe sa planga.
Dar eu nu pot sa fiu peste tot pe pamantul asta nici macar in Romania nu pot sa fiu peste tot.
Asa ca POLITIA, PROTECTIA ANIMALELOR si OAMENII DE PE STRADA ce fac? De ce nimeni niciodata nu sare in ajutorul cuiva?
Haideti sa va intreb alt ceva, cum ar fi fost ca la faza aia in care am sarit sa bat acea persoana pentru a-i lua cainele, daca era vreun copil? Va intreb si eu, cum era daca era un copil?
Nu sarea nimeni nu? M-am saturat de atatia oameni incapabili si inumani, deci nu inteleg cum acolo erau 15 oameni din care nimeni nu s-a bagat, saracul catel a avut noroc ca ma trecut eu pe acolo.
Dar credeti-ma nu mai rezit, daca mai prind pe cineva ca face asa ceva il strang de gat!
Voi ce parere aveti? Cum putem schimb mentalitatea oamenilor pentru a ajuta pe altii?
Exista prea putini oameni care intervin si aici nu ma refer numai la abuzurile de animele ci in general.
La scoala poate sa iau altii colegi de unu/una sau pe strada la magazin, mai stiu eu ce loc... si toata lumea de fata doar priveste si nu face nimic? Cum? Deci credeti-ma ca nu inteleg cum unii nu fac absolut nimic si doar privesc.
Inteleg ca unii probabil le e frica dar macar sa incerce sa faca ceva...

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Intrebarea ta ridica o problema care are nevoie de o rezolvare stringenta. Si eu sunt uimit de cit de nepasatori sunt oamenii. Tocmai ieri am vazut cum la metroul din New York o femeie a fost prinsa cu capul intre usi, trecea lumea pe linga ea si nici nu baga de seama, cel ce filma era in metroul depe cealalta linie, si banuiesc ca i-a fost greu sa coboare sa o ajute ca mai apoi sa ia metroul urmator. Mai grav, intr-un parc de la noi din Bucuresti, un tip se leaga de un om al strazii, il tranteste la pamint, si incepe sa ii dea cu bocancul in cap. Stateam cu sotia mea de vorba pe o banca la vreo 10-15 m de el, am uitat de toate cand am vazut ca i-a dat prima lovitura, caci am inteles ca il poate omori, si pana sa reactionez omul a mai primit una, dar ma bucur ca am fost acolo, altfel, daca nu il omora, i-ar fi strivit capul tot lovindu-l, pentru ca sigur nu s-ar fi oprit. Eu de regula actionez in asemenea situatii, dar ce ma inspaiminta e ca nimeni nu se baga. Parcul era plin, si nimeni, dar absolut nimeni nu a reactionat, desi era o scena dura.
Din nefericire, nu prea ai ce face, nu poti schimba mentalitatea oamenilor. Poti insa in dreptul tau sa faci ce stii ca e bine, sa intervii in asemenea cazuri. Si sa te gindesti ca mai sunt si altii, putini, e drept, dar care, ca si tine, vor incerca sa indrepte nebuniile pe care altii le fac. Impreuna mai putem schimba cate ceva in bine.

| Freya1 a răspuns:

Intotdeauna animalele sunt cele blamate ca cica *** animale,sunt salbatici etc si ca a stiut el de ce face asta ca vezi doamne acel caine ne musca pe noi...
Nu nu ne ataca si musca o pisica sau un caine daca nu se simte incoltit,intaratat, haituit sau flamand, pana si un animal salbatic poate trai langa un om daca il hranesti, ingrijesti si oferi afectiune dar oameni nu au pic de mila sau compasiune pentru un seaman de al lor da pentru un animal...
Sunt tot felul de psihopati, bolnavi psihici de care nu are grija nimeni si ii lasa la voia intamplari si aceia fac doar cat ii duce capul dar as vrea sa ii vad la fel de chinuiti si sa ii intreb "iti polace? e bine?"

| Victor453 a răspuns:

Respectul meu tie! esati bravo si delauda!
oamenii sunt indiferenti in ziua de azi, si urasc pe toti cei care se bat joc de bietele si nevinovatele animale((

| TheSeventhSin explică:

Personal uneori cred ca cel mai bine e sa-ti faci propria dreptate cu pumnul.
Pentru ca daca astepti dupa altii nu o sa se schimbe absolut nimic in cel mai rau caz iar in cel mai bun caz poate o sa se schimbe foarte putin dupa foarte mult timp...
Traim intr-o lume unde batjocura e ceva de laudat si nu-mi convine de loc chestia asta.
Din cauza asta mereu sar ca prostul in apararea unora care au nevoi de ajutor.
Dar mereu imi aduc aminte doare mai mult sa vad un lucru si sa nu fac nimic decat sa primesc o lovitura.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Din adancul inimii ai tot respectul meu.
Nu toti au curaj si pe langa asta sunt oamenii care se lasa influentati foarte usor, mai ales in tara asta, de altii nemernici, escroci, care stiu sa se impuna usor in fata unor tampiti. De aceea cand acei tampiti vad ca acel asa-zis lider ca rade, fac si ei la fel.
Sau unii vor sa para duri razand la astfel de abuzuri.

| TheSeventhSin explică (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ma bucur ca exista oameni ca voi care au suflet.

| xseven7 a răspuns:

Să schimbi mentalitatea oamenilor? Niciodată. Acest egoism, această ură, răutate face deja parte din natura omului. E ceva strămoșesc, ca să zic așa. E imposibil din păcate.
Eu, de ex când treceam cu autobuzul am văzut o bătrână care lua ceva cu bâta dintr-un tomberon. Hah, dacă aș fi fost acolo, i-aș fi dat toți banii mei, hainele, mâncarea( aveam niște napolitane la mine)... Eram foarte revoltată cum nimeni nu făcea nimic. Imaginea asta mi-a rămas întipărită în minte și îmi este foarte greu să o uit. E revoltător. Îți înțeleg frustrarea, o am și eu. Trăim într-o lume deja, nu știu... Unde deja răutatea predomină. Aceasta minoritate care chiar mai e umană devine într-un număr cât mai mic, la fel și cultura care e scuipată și huiduită aproape de toți. Nu știu ce să mai spun, trebuie măcar să dezvoltăm empatia și e greu, aproape imposibil. Asta e realitatea.

| TheSeventhSin explică (pentru xseven7):

Din pacate, cum ai zis si tu...asta e realitatea.
Ar trebuii ca minoritatea sa inceapa sa invinga majoritatea si nu e imposibil beaparat.
Undeva, cumva efectul de turma ar putea fi bun.
Spre exemplu sunt multi care nu sunt rai dar sunt la mijloc, iar acei oameni ar putea fi influentati in bine daca emisiunile din ziua de azi ar da ce trebuie la tv.
Spre exemplu de cand ma stiu mereu la stiri vedem acidente, crime, violuri si nenorociri.
Niciodata nimic pozitiv, cum sa devenim noi pozitivi daca se dau numai lucruri negative?
Stirile despre violuri si crime ar trebui sa apara abia atunci cand criminalii respectivi ar fi la puscarie iar politia ar trebui faca ceva.
Legile sunt extrem de slabe! In 2 3 ani iesi la aproape orice ai fi facut.
Si am mai vazut o chestie, criminalii primesc cu mult mai putini ani de puscarie decat unii care fura(iar unii fura doar ca nu au ce sa puna pe masa la copii)
In cea mai mare parte presa e de vina.

| xseven7 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Hah am văzut un caz recent unde un om a fost închis toată viața doar că a avut tentativa de a omorî pe cineva. Îți dai seama. Referitor la legi, ele nu sunt slabe. Doar că... banul e zeul la care se închină toți laughing) Dacă înțelegi ce vreau să spun. Efectiv, suntem o țară coruptă, iar ăsta a fost unul dintre motivele în care România nu a fost acceptată în spațiul Schengen.
Presa? Presa nu are mare vină după părerea mea, ea doar arată ce vor oamenii să vadă. Ei răspund la ce vor oamenii, de-asta scriu despre scandaluri, certuri, să nu mai zic de vulgaritatea care vinde. Dacă oamenilor nu le-ar plăcea și nu s-ar uita, ar mai arăta ăștia la știri, în presa scrisă, pe internet ( mă rog, toate sursele mass-media) ceva de genul? Nu.
Și știrile despre violuri și crime, eu cred că ar trebui să se facă un singur post te televiziune despre ele. Cine vrea să afle despre ele, să se uite, cine nu, nu. Chiar ai dreptate aici mediatizează prea mult lucrurile negative.