| Alex a întrebat:

Sunteti de acord cu legalizarea prostitutiei sau nu? Argumentati, va rog.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da pentru ca in alte tari e legala si merita sa fie si la noi.

| morningstar a răspuns (pentru mgtow):

Si de ce ar merita sa fie legalizata si la noi? Doar pentu ca in alte tari e deja legala prostitutia? :O

| irina20 a răspuns:

Ma,eu cred ca da. Legala sau nu, se practica, macar impozit sa plateasca...

| morningstar a răspuns:

Nu sunt de-acord.
Femeia nu este o lingura de care sa te folosesti ca sa iti satisfaci nevoile, chiar daca ne referim la prostitutie cu acordul ei sau nu.

| greyhound a răspuns:

Da, pentru ca impozitarea prostitutiei ar insemna taxe mai mici sau deloc in alta parte
Ar fi comic ca din taxarea prostitutiei sa se faca catedrala aia a mantuirii neamului happy

| morningstar a răspuns (pentru greyhound):

Te gandesti numai la taxe? La modul in care vor creste copiii nostri nu te gandesti? La moralitatea femeilor si la multe altele nu te gandesti? taxe mai mici nu se pot face neaparat din legalizarea prostitutie, poate chiar deloc din cauza asta.

| greyhound a răspuns (pentru morningstar):

Mda, saracii copii, cum i-ar corupe pe ei o asemenea initiativa cand "neprihanitii" si-o trag la 15 ani, au tate in ziare, au Capatos si Acces Direct s.a.
Care moralitate?! de aia n-o sa mai poata femeile obisnuite, de grija prostituatelor legale. Meseria asta e de cand lumea si n-a mai murit nici o femeie de rusinea rusinii celor care o practica.
Nu stiu ce-ti imaginezi tu, ca vor alerga curvele dezbracate pe strazi dupa barbati si ca vom fi martori ai vreunei Sodome.

| morningstar a răspuns (pentru greyhound):

Pai nu imi imaginez, doar iesi pe un drum national si ai sa le vezi dezbracate, ai sa vezi atunci ca nu este imaginatie! Intra pe oricare site si spune-mi cate femei dezbracate ti-au aparut in pagina fara sa cauti tu asta! Deschide televizorul si spune-mi o emisiune in care nu este nicio femeie imbracata sumar! Si mai avem curajul sa spunem ca nu traim in destrabalare in lumea intreaga!
Nu am spus ca interzicerea prostitutiei ar fi singurul mijloc prin care copiii ar putea fi educati mai bine. Asta ar fi una din metode. Altele ar mai fi cenzurarea emisiunilor sau interzicerea lor sau preocuparea parintilor mai mare fata de ceea ce vizioneaza copiii lor, etc. de ce oare ne mai miram ca elevi de clasa a 5 a sunt prinsi in astfel de ipostaze? deci iata cum ar fi corupti copiii zilelor noastre! Ca tot te intrebai! Si ajungem sa avem fetite gravide la 10 ani! pentru ca se traieste intr-o stare asemanatoare celei din Sodoma si Gomora!
Meseria asta e de cand e lumea, deci hai sa o imbratisam, nu? Pai si prostia e tot de atunci. Daca vechimea unui lucru iti da tie si calitatea, atunci nu ma mir de ce atatia au ales prostia in lume. Ca doar are vechime.
Nu a murit nicio femeie, dar tare mi-ar placea sa imi spui ca ai stat de vorba cu o prostituata si ai reusit sa vezi cat de ranita este in adancul ei sau sa vezi ca faptul ca a fost abuzata de copil, ca a fost constransa sa traiasca astfel samd, ca toate astea au adus-o aici. Nicio prostituata nu va afirma vreodata ca se simte Miss Univers in starea ei. Oricare din ele iti va spune ca se simte murdara, mizerabila. Dar deh, cati barbati din lume se gandesc la toate astea inainte de a petrece timp cu ea?
Uite ca femeilor obisnuite, asa ca mine le mai pasa de aceasta categorie de femei! Si nu sunt singura. Am multi prieteni care lupta contra acestei imoralitati. Si e dureros sa vezi cum nimeni nu le-a spus vreodata acestor femei ca au valoare, ca sunt frumoase prin natura lor si ca pot fi si altfel de cum sunt acum. Cunosc femei ca ele care astazi sunt doamne in societate, care au un serviciu, o familie si care duc mai departe adevaratele valori. Dar lucrul asta nu se va face niciodata cu persoane ca tine care se complac si spun: Ce atata moralitate? Ele au ales sa traiasca asa si lumea nu are decat sa profite de asta! E dureros ca nu mai simtiti nimic pentru o categorie de persoane ca ele.

| greyhound a răspuns (pentru morningstar):

Deci, tu vrei sa stopezi curvasaraia (de orice fel)? N-o sa se intample. NICIODATA
Si pe buna dreptate ca nu-mi pasa, am problemele mele la care sa ma gandesc, la fel ca toata lumea.
De ce ar trebui sa ma gandesc la motivele pentru care una isi pune p. pe taraba; ce ma intereseaza ca a avut o viata nefericita, a avut de ales si a ales prost. Daca unu imi da una in cap si imi ia portofelul, ar trebui sa ma gandesc ca poate e amarat si trebuie sa-i dau si cheile de la masina?
"dureros sa nu mai simti nimic pentru o anumita categorie de persoane" Ma gandesc si simt pentru ei tot atat de mult cat se gandesc si simt ei pentru mine.

| morningstar a răspuns (pentru greyhound):

Poate ca nu am sa reusesc de una singura, dar cand mai multe persoane au acelasi scop, atunci se creeaza o forta care va face diferenta, schimbarea macar pentru un anumit numar de persoane. Nimeni nu va reusi sa faca lumea mai buna in totalitate, dar daca va reusi sa schimbe o persoana, atunci va exista o satisfactie ca viata cuiva a fost schimbata.
Poate ca ar trebui sa vezi ca ai destule persoane langa tine care nici nu ti-ai imagina ca ti-ar fi atat de aproape in momentul in care ti-ar fi greu vreodata. Eu am fost surprinsa sa vad cati mi-au fost alaturi in viata la un moment dat. Si spuneam la fel ca tine: nimanui nu i-ar pasa...
Si daca toti gandesc ca tine si spun: nimeni nu se gandeste la mine, deci nici eu nu merita sa ma gandesc la ei, nu crezi ca totusi, asta ar fi momentul sa iti arati tie in primul rand ca esti mai bun ca ceilalti? Ca esti om in primul rand? pentru ca a dori sa ajuti pe cineva tine mai intai de a fi om!
Ar trebui sa te intereseze ca altii au o viata nefericita pentru ca puteai fi TU in locul lor! Nu esti cu nimic mai bun/a fata de ei ca tu ai o viata obisnuita ( banuiesc). Tocmai, ar trebui sa te gandesti la cel care ti-ar putea fura portofelul, ar trebui sa te gandesti la el inainte ca el sa ajunga in starea asta disperata!
Cat despre faptul ca nimeni nu mai simte nimic pentru tine, te inseli! Si chiar daca, prin absurd ar fi asa, cred ca asta este semnul ca tie trebuie mai intai sa iti pese de altii. Fiecare primeste ceea ce da la un moment dat in viata. Dar e mai frumos sa oferi tu afectiune mai intai, nu sa astepti!

| greyhound a răspuns (pentru morningstar):

Iluzii de copil. "sa schimbi viata cuiva" vorba buna si intentiile curate sunt onorabile dar efemere. Nenorocitului ii trebuie lucruri palpabile si nu toti dispun de asa ceva sau daca dispun, nu vor sa ofere fara sa se gandeasca intai la ei (autoconservarea is a ***).
Toti ar vrea sa ajute dar nu pot, si atunci e normal sa nu-ti mai pese dupa un timp. Si mai sunt si cei care nu merita salvati, traim totusi in aceasta lume, nu intr-o varianta utopica a ei.
Legat de mine, universul meu e destul de aglomerat, contine oameni la care tin si care tin la mine, care merita sa-i ajut si care ma ajuta si prefer sa raman asa. Nu sunt un egoist/antisocial/inuman cum crezi, sunt doar realist.
Apropo, am intrat un pic pe profilul tau si imi cam dau seama de unde diferenta asta categorica de opinie dintre noi doi si realizez si ca nu o sa ajungem la un consens. Tu esti genul de persoana credincioasa, cu Dumnezeu in sus si-n jos, "in viata exista oameni norocosi si nenorocosi, trebuie sa ne ajutam aproapele, imi dai o palma intorc obrazul bla bla bla". Eu pe de alta parte sunt "viata ti-o faci cu mana ta"

| morningstar a răspuns (pentru greyhound):

Asa le numesti tu, dar in momentul in care ele iau forma, nu stiu daca mai esti indreptatit sa le numesti astfel. Crede-ma, vorbesc astfel pentru ca am intalnit cazuri in care oameni care nu au gandit ca tine, au actionat si astazi vietile multor femei a fost schimbate. Sunt oameni de recunoscut, deci,, palpabile,, ca sa le numesc cum vrei tu.
Scopul meu nu este sa ajungem la un consens, ci sa iti arat xa SE POATE SI ALTFEL, se poate si sa nu te complaci intr-o natura moarta! Eu sunt astfel si nimic nu ma va schimba vreodata!

| greyhound a răspuns (pentru morningstar):

Da, dar tu ai spus initial ca vrei sa schimbi fenomene, nu persoane.
Felicitari tie si celor care reusesc sa schimbe ceva in viata unei persoane dar ca sa invingi o idee e imposibil.
Cand cineva vine si spune "Pot sa schimb lumea!", permite-mi sa nu fiu de acord

| morningstar a răspuns (pentru greyhound):

Schimband viata unor persoane, fenomenul chiar daca nu va dispare, se va reduce din proportii si astfel va avea o schimbare si de fenomen.
Eu nu am afirmat ca schimb lumea din cate imi amintesc, eu am spus ca m-as bucura si doar pentru viata unei persoane macar. Si asta este o schimbare care va face diferenta pentru ea.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cu condiţia ca şi violul, nazismul, xenofobia şi uzul de arme oricând şi oriunde să fie legalizate odată cu prostituţia.

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta s-ar chema sa ne mutam in jungla!

| OhGodWhy a răspuns:

Nu mai trebuie sa o legalizeze ca si asa e in plina floare