| Thecurious a întrebat:

Un citat al celebrului fizician Albert Einstein este urmatorul : "Incearca sa fii un om de valoare si nu neaparat un om de succes ".
Cum comentati cugetarea lui?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca etic degeaba ai faima si avere fara sa fii *om*.

| acerr a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu are nici o legatura cu banii, este acea persaona care merita stima si respectul celor din jur, un om pe care te bazezi, un om cult cu un suflet mare

| LPCTSTR a răspuns (pentru acerr):

Man esti batut in cap?
Eu ce-am spus?
Pai lasa-ma sa-ti spun: "ETIC DEGEABA AI faima si avere". Macar sa zici ca esti partial de acord, dar nici sa nu moderezi rational spusele altora nu esti in stare... ești ok?

| acerr a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai asa e, dar am spus la modeul general

| acerr a răspuns:

Un om de valoare, da! ar fi si mama mea, din toate punctele,
reuseste sa castige respectul, increderea, aprecierea si simpatia celor din jur, strict prin felul lui de a fi, de a se comporta, de a vorbi. Ii genul de om care poate fi dat exemplu in fata altora!

| Arrakis a răspuns:

Faima si succesul nu sunt neaparat acelasi lucru.
Poti sa ai si faima pentru ceva negativ.
Si poti avea succes fara sa fii neaparat cineva faimos.
Einstein nu se referea la niciuna din acestea. Mai important e ceea ce faci, nu ceea ce remarca ceilalti.