| lucruriinteresante a întrebat:

Un om cu stima de sine buna ar face rau, daca da, de ce? Iar inteligenta emotionala nu e legata de empatie? Iar daca nu e legata de empatie de unde stim ca Hitler nu avea inteligenta emotionala? Dar el era psihopat, pot sa existe inteligenta emotionala si psihopatia in acelasi context? Nu cred.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

1.Da,si oamenii cu stima de sine pot produce crime urate deoarece e un soi de placere bolnava pe care il au si avand o stima de sine ridicata multi isi justica crimele fara sa aiba remuscari.
2.Inteligenta emotionala este strans legata de empatie, un om empatic va stii intodeauna sa isi gestioneze relatiile din jur.
3.Hitler nu era psihopat ci mai degraba un sociopat.Psihopatii stiu sa isi controleze emotiile in timp ce Hitler avea foarte multe iesiri nervoase.Cred ca Hitler avea si tulburare obsesiv compulsiva, era obsedat si exagerat cu curatenia si avea o fobie de contaminare.
4.Psihopatii au inteligenta emotionala doar ca isi canalizeaza aceasta inteligenta spre scopuri rele.

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Sigur că ar face rău un om cu stimă de sine.Asta poate da chiar în aroganță și încredere exacerbată, poziție de unde e foarte ușor să faci ceva rău.
Inteligența emoțională nu e legată expres de empatie.E mai mult capacitatea de a-ți da seama de emoțiile, ideile cuiva și de a le folosi în interesul tău. Poți manipula astfel emoțiile persoanei pentru a obține ce vrei, manipulare care este legată de psihopatie.
Psihopații pot avea un grad de inteligență emoțională ridicată.De exemplu pot 'citi' persoanele pe stradă pentru a-și da seama care este o victimă mai ușoară pentru ei.Psihopații nu sunt proști, au diferite tipuri de inteligență, uneori foarte ridicate.

| CdeMetal a răspuns:

Nu cred ca nivelul de stima de sine reprezinta capacitatea respectiva a unui om de a face rau sau bine, cineva cu stima de sine scazuta de exemplu nu e neaparat un fel de Hitler, daca te uiti la Hitler cu o privire mai obiectiva vei vedea ca omul parea sigur pe el, sarmant chiar si de aia era asa usor sa influenteze