| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. Am doua cazuri diferite legate de doua frigidere diferite. Va rog ajutati-ma.
1. La un frigider mic de hotel se incalzezc peretii din lateral chiar si deasupra in anumite parti nu pe toata suprafata. Care ar fi cauza?
2. Un alt frigider arctic 2124 vechi Nu se opreste deloc merge incontinuu. Care ar fi cauza? Sa fie termostat?

6 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Frigiderul functioneaza pe 'Legea a doua a termodinamicii'(adica energia se conserva-faci caldura intr-un spatiu dar obtii racoare in alt spatiu -necomunicant)
In al doilea caz, frigiderul nu poate sa-si atinga limita fixata de termostat, fie are capacitate mica de racire, fie diferente mari de temperaturi, fie izolatie slaba intre cele doua incaperi (cea rece si cea calda). Deci nu neaparat este termostatul vinovat! 'Saracul" citeste temperatura la care sa se opreasca, dar nu apare!
Nu conteaza marimea masinariei (frigider in cazul asta) ci doar eficienta, tehnologia.
Vreau sa-ti mai spun ca s-a inventat un semiconductor, care la aplicarea unei tensiuni pe el, pe o parte se incinge, pe cealalta, ingheata. Acel frigider mic ', probabil ca este ceva in genul asta!
Deci frigiderul scoate caldura dintr-un spatiu, racind un spatiu Bine Izolat! Cu o anumita eficienta, depinzand de tehnologia aplicata.

| Saveluc a răspuns (pentru oprescudorin11):

Amanteles. acest frigiderus nu facea asa pana acum vreo o luna. Este cam stupid acest caz. Multumesc mult pentru timpul tau acordat

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Saveluc):

Toti eram altfel acum o luna.

| Saveluc a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu inteleg, la ce te referi?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Saveluc):

Voiam sa spun ca si la mine frigiderul are toane, mai rau ca o femeie. Uneori merge productiv, alteori merge ca tembelul incontinuu.Desigur, mai ales coroborat cu temperatura ambientala. Daca e cald in incapere, SIGUR va merge incontinuu! Deci ma refeream la faptul ca in fiecare clipa, difera conditiile ambientale.

| Saveluc a răspuns:

Oprescudorin11. Multumesc tare mult. Noapte buna