| anonim_4396 a întrebat:

Vouă vi s-a întâmplat vreodată, referitor la viețile pe care le trăiți, să vă pierdeți în detalii și să uitați esențialul?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ma pierd in detalii. Intotdeauna. Pentru ca sunt inportante. Dar intotdeauna am grija sa nu pierd esenta.

| doctorandus a răspuns:

Esentialul insemnand ce?

| SilentRain a răspuns:

Da

| Sofer a răspuns:

Tot timpul pățesc asta.

| ShaOfHatred a răspuns:

Iep, mă risipesc în clipe

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Tocmai că detaliile fac diferența, iar toate adunate constituie esența fiecărei persoane.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Atunci când se întâmplă vreun act de violență,de agresivitate,vreo crimă de ce persoanele apropiate victimei sau cunoscuții când află de fapta comisă de acel om se miră și spun că nu se așteptau la așa ceva din partea lui X (fiind numele agresorului),sau că îl cunosc pe X de când era copil și era așa de bine educat,sau că ei îl știau pe X o persoană respectuoasă, care saluta politicos de fiecare dată când se întâlneau, sau cum de a fost posibil așa ceva când X era un om educat, manierat, cu o profesie bună, o poziție în societate și niciodată nu a dat de înțeles cum că ar fi capabil de comportament necuviincios.Se miră datorită faptului că nu au avut capacitatea să vadă detaliile, sau le-au ignorat, le-au tolerat.Fiindcă esența omului e dată de detalii.Analizăm omul doar din exterior,ne lăsăm impresionați doar de "ambalaj",nu căutăm în oameni să cunoaștem "ingredientele" care dau sau nu valoare exteriorului. Câte cazuri sunt de persoane care nefiind atenți la detalii, nepăsători, indiferenți aleg în viață un om frumos doar pe afară și îndură bătăi, certuri, diferite dependențe ale acestuia doar de dragul și de bucuria că au alături și ei pe cineva, sau doar pentru faptul că are o înfățișare mai aparte. Ochii sunt inutili când mintea este "oarbă".

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Wow! Ăsta da, raspuns!
happy

| Morbid a răspuns:

Da Mai ales cand ma gandesc la vreo femeie. Bag ceva in Ele.
Alea sunt demoni, demonii care iti preocupa mintea.

| anonim_4396 explică (pentru Morbid):

Pe bune? laughing

| Morbid a răspuns (pentru anonim_4396):

Dua.
Nu Mai pot sa mi scot asta din minte.
https://youtu.be/LSvOTw8UH6s

| cristi202 a răspuns (pentru Morbid):

E adevarat ca femeile te fac sa despici firul in patru, si ca diavolul mai face la fel, ca sa pierzi esentialul te face sa te pierzi in cele mai mici detalii, dar de la femei, pana la acolitii lui, eu cred ca e totusi cale lunga. Femeile sunt totusi fiinte umane. Care, chiar de ne fac sa ne pierdem capul, ne infrumuseteaza viata. happy

| gritt a răspuns:

Ce esential? Te referi la scop?