| Deeeeee888a a întrebat:

AJUTOR! Am o intrebare care ma streseaza.Acum aproximativ o saptamana si ceva am avut prima zi de sangerare.In aces zi, prietenul meu a venit la mine.Nu am facut absolut nimic, insa ne sarutam si l-am atins din greseala in zona intima.Era putin erecta.Nu exista vreo pata si nu era ud era doar rece.Ma gandesc sa nu fi ejaculat putin. Dupa cateva min m-am dus la toaleta.Inainte sa o folosesc m-am spalat pe maini, insa nu foarte serios, ca sa zic asa.Cand am folosit toaleta m-am atins in zona intima, insa nu am introdus mana. Apoi am mai avut sangerare 4 zile.Credeti ca exista vreo posibilitate ca iubitul meu sa fi ejaculat putin, spermatozoizii sa fie pe pantaloni in nr mic, sa ii iau pe mana, sa nu treaca de la spalarea superficiala si cand m-am atins, sa fi intrat si in a-5-a zi, cand mi s-a oprit sangerarea, sa fi fecundat ovulul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din punct de vedere medical prima zi de menstruatie este considerata si catalogata ca fiind SINGURA/UNICA ZI a oricarui ciclu menstrual 100% INFERTILA si din acest motiv este ziua in care formarea sarcinii este ABSOLUT IMPOSIBILA. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida din moment ce nu te-a penetrat si nu a ejaculat in tine.

| QElenaBoghiu a răspuns:

NU.
Nu pot ramane gravidă daca nu ai avut un contact sexual iar persoana X sa nu fi ejaculat in tine.

Trebuie sa fi in peroada fertilă pentru a face ovulatie etc.

| Deeeeee888a explică:

Tin sa mentionez ca am un ciclu menstrual cuprins intre 26-29 de zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Deeeeee888a):

In cazul tau, in situatia in care ultimele 8-9 cicluri menstruale toate au avut lungimile cuprinse in intervalul de lungime mentionat, inseamna ca PERIOADA FERTILA extinsa se suprapune intotdeauna peste perioda ciclului menstrual care este situat intre a 8-a si a 16-a zi. In concluzie : teoretic este in proportie de peste 97% IMPROBABIL sa se formeze sarcina in intervalul primelor 1 - 7 zile si practic este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului care sunt situata inaintea zilei de pornire a menstruatiei. Multa sanatate!

| Deeeeee888a explică (pentru corbulalbrosu):

Insa ca sa ma linistesc, aveti cumva idee daca spermatozoizii pot trece prin tesaturi? Am auzit ca spermatozoizii nu mai sunt viabili cand lichidul seminal se usuca, daca eu eram uscata pe maini iar el nu a avut nicio pata de umezeala pe pantaloni, se mai poate pune problema de spermatozoizi? Va rog, iertati-mi insistenta