| Diiana232997 a întrebat:

Am fost cu un baiat 4 luni, ne certam si ne impacam mai tot timpul. Ieri ne-am certat dintr-o prostie si i-am zis ca vreau sa ne despartim, el mi-a zis ca nu vrea dar ca nu ma poate tine langa el cu forta.Dar mi-e dor de el, ar trebui sa-i spun? Sau sa incerc sa-l uit? Baietii asa-i ca nu va plac fetele nehotarate? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Orice relatie in adolescenta e o mica lupta de orgolii si pana si o vorba neinsemnata poate provoca mari furtuni...
Tu ai gasit drept "refugiu" pentru nemultumirile si contrele voastre, despartirea.Cum ceva nu iti este pe plac,scoti despartirea din maneca si i-o fluturi in fata,nu e deloc corect,ti-ar place sa-ti faca si el la fel?
Provoci prea multa durere si nesiguranta atat lui,cat si tie,singura vezi ca nu e bine.
E cazul sa devii mai realista si putin mai matura,despartirea raneste,doare,aduce suferinta si e pentru totdeauna.
Nu e o sperietoare de copii,gaseste altceva!
Comunicarea,argumentul,lacrima,zambetul,munca de convingere, sunt tot atatea moduri sa te faci inteleasa de iubitul tau, fara sa va raniti amandoi.
Pentru ca acum o sa-l cauti, o sa-i spui ca te-ai grabit sa te desparti si el o sa te accepte inapoi, dar putin din inima lui deja ai pierdut-o.Si nu va mai fi identic.
De cate ori te vei desparti de el,asa,copilareste,de atatea ori vei pierde ceva,cu rezultatul sa descoperi intr-o zi ca nu te mai iubeste,ca nu mai este cel de care te-ai indragostit...a cui va fi vina?
Suna-l si spune-i ca vrei sa o luati de la inceput,pe alte baze,fara certuri,fara neintelegeri,fara contre, faceti intelegeri clare pentru clipele dificile, obligati-va sa discutati cu argumente logice, nu cu amenintari de tip despartire.
Si va fi bine!
Haide, suna-l.
Si sa fiti fericiti cat mai mult timp de acum incolo!
happy

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Respecta-ti decizia luata si mergi inainte pe un nou drum.

| Diiana232997 explică (pentru neutrino):

Nu vreau un nou drum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Diiana232997):

Daca nu vrei drum nou nu te mai plange pe unde apuci, gen acest site. taci si indura.
si da o fata nehotarata nu e cine stie ce atractiva, zici ca ai 16 ani. bine. multi ar merge in limba dupa tine, dar cineva normal nu s-ar apropria de tine

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Ar trebui sa ii spui. Nu iti mai fi frica sa ii spui sentimentele, poti castiga multe

| KidHug a răspuns:

Nu poți sa uiti ceva la care te gândești in fiecare secunda. Stai un pic si reflectează daca relatia asta te face fericita sau e loc de mai bine. Si daca e loc de mai bine - da-i bataie. Daca tu consideri ca iti plave băiatul asta - fa ceva in sensul asta. Daca nu, nu are rost sa stati pe loc. Nici tu, nici el.

| NameHarris a răspuns:

Sa sti ca nu cred ca asta ar fi o problemawinking

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
In general adolescentii se confrunta cu asemenea probleme!
Dar gandeste-te bine, este o relatie de 4 luni in care predominanta era cearta ...crezi ca daca acum tu te impaci cu el, se va schimba foarte mult acest lucru? Nu vreau sa te descurajez cumva, dar tu trebuie sa faci ceea ce este mai bine pentru viitorul tau happy...
Ar fi bine, sa iti acorzi tie un timp de gandire si sa vezi daca merita sa ii spui ca iti lipseste!
Dupa mine, ar trebui sa fii indiferenta cu el macar 3 zile, adica daca te suna sa nu ii raspuzi si nici la mesaje happy Daca el chiar te iubeste se v-a intoarce el la tine sa v-a impacati happy

Bafta, si gandeste-te bine, daca el chiar merita big grin :*