| mygirl_the_best a întrebat:

Am si eu o intrebare ce se poate folosi sa nu ramai insarcinata in afara de prezervativ si anticonceptionale?

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In primul rand, as vrea sa vezi aici ce zice de anticonceptionale si de sterilet:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Pentru ca ambele nu impiedica fecundarea, ci doar fixarea embrionului in mucoasa uterina, aceste metode de contraceptie sunt considerate de biserici la fel ca avortul.
Prezervativul este una dintre cele mai vechi metode, si in prezent este si printre cele mai sigure. Cam prin secolul XV a fost inventat bideul, prima intrebuintare a acestuia a fost ca metoda contraceptiva. Din ceea ce stiu eu, riscul de a ramane insarcinata daca faci spalaturi vaginale dupa act scade undeva la vreo 20%.
Si mai este coitus interuptus, eu si sotia mea am practicat metoda asta cu succes vreme de 5 ani, apoi eu am vrut un mostenitor si...
Bine, iti recomand sa ramai la prezervativ, este cea mai sigura metoda de contraceptie (daca excludem cea la care ma gandesc, pe care cred ca nu o sa o ghicesti). :))

| nobody_9468 a răspuns:

Ovulele si nici nu sunt scumpewinking.
Costa in jur de 20 ron si se introduc in vagin cu un sfert de ora inainte de actul sexual, ele topinduse acolo, plus ca-ti ofera 4 ore de protectie.Insa ai grija ca nu trebuie sa ai in acea zi vreun contact cu sapunul, caci distruge efectul.Insa nu protejeaza impotriva bts'urilorstraight face.

Bafta.

| Sara2 a răspuns:

Foitele chinezesti (e mai sigur in combinatie cu coitul intretupt)
steriletul (doar dupa ce faci un copil altfel til pui pe riscul tau)
diafragma (prezervativ feminin)
injectarea (nu prea am auzit femei sa o incerce nu stiu in ce masura e buna, cam odata la 3 luni faci acel vaccin si gata scapi de stres cica)
altele nu imi vin in minte happy sper ca te-am ajutat

Răspuns utilizator avertizat
| Nastia a răspuns:

Poti sa-ti pui sterilet.

| camelya_1945 a răspuns:

Nu-ti recomand foitele chinezesti sunt cele mai nesigure si ieftine , au ramas multe fete insarcinate de la ele . Incearca ovulele Contracept M , Pharmex (frantuzesti care sunt f bune si mai scumpe) ,un gel spermicid care se aplica in vagin (are un aplicator ) sau plasturele contraceptiv (se lipeste undeva in zona ovarelor si se tine acolo 21 sau 28 de zile , dar e mai greu cand faci baie sau dus trebuie sa ai grija sa nu se dezlipeasca ).happy

| Liniuta_3048 a răspuns:

Exista o metoda injectabila, se presupune ca 3 luni nu o sa ai nici un fel de problema, multa lumea spune ca sunt extrem de bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti recomand foitele chinezesti sunt cele mai nesigure si ieftine, au ramas multe fete insarcinate de la ele. Incearca ovulele Contracept M, Pharmex (frantuzesti care sunt f bune si mai scumpe), un gel spermicid care se aplica in vagin (are un aplicator ) sau plasturele contraceptiv (se lipeste undeva in zona ovarelor si se tine acolo 21 sau 28 de zile, dar e mai greu cand faci baie sau dus trebuie sa ai grija sa nu se dezlipeasca ).happy