| ileanailla a întrebat:

Am si eu o problema va rog mult sa ma ajutati.Am facut sex neprotejat cu prietenu meu(stabil), a ejaculat afara, s-a sters doar cu un prosop, nu a facut dusi ca alt adata, apoi peste aproximativ 30 de minute am facut-o din nou.Si de data asta tot afara a ejaculat dar ma gandesc la faptul ca daca nu a facut dus dupa primul act i-ar mai fi putut ramane sperma pe penis si cand am facut-o a doua oara a ajuns in mine? Mi-a intarziat ciclu 7 zile, sunt ingrijorata as putea sa fiu insarcinata? va rog mult sa ma ajutati.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se considera ca ati avut un act sexual cu ejaculare in vagin, fiindca 100% a ramas sperma in uretra si pe penis. Practic sansa de sarcina este intre 5 si 100%, in functie de perioada ciclului menstrul in care te gaseai tu. Intarzierea este destul de mare incat o sarcina sa fie cea mai probabil cauza. Poti face un test de sarcina din prima urina de dimineata, repetat peste vreo 2-3 zile daca este negativ si urmat obligatoriu de consult ginecologic (indiferent de rezultat).

| ynna93 a răspuns:

Pai fa un test de sarcina.ar putea sa fie sarcina:-s.sau dereglare hormonala.

| Raul1510 a răspuns:

Spermatuzoizii mor dupa cateva minute la contactul cu aerul.
Nu ai cum sa ramai insarcinata tinand cont ca voi ati continuat dupa 30 min, si el s-a sters totusi cu un prosopwinking

| Adina77 a răspuns:

Da,e posibil sa fi ramas sperma pe uretra.
Ai putea sa fii insarcinata.
Fa un test de sarcina.

| Jozefina a răspuns:

Nu,nu are cum,sperma tine doar citeva minute vie,in jumate de ora deja nu e nimic,si plus la asta ti-a venit mai tirziu menstruatia,nu ai de ce sa iti faci griji, totul e ok, dar ca sa te linistesti fa un test.pup.

| Vali96 a răspuns:

NU, nu ai cum sa fi ramas insarcinata. Viata spermatozoizilor tine 3-4 sec maxim 15 sec intr-un mediu cu o temperatura medie deci NU. Daca totusi simti tu asta fa un test ca sa fi sigura desi nu cred ca e nevoie.

| scoobyd00 a răspuns:

Vezi un ginecolog. Cel mai bine. SI da, probabil esti.

| brunetamea a răspuns:

Si mie mi se mai intampla treaba asta dar am fost norocoasa si nu am ramas niciodata insarcinata, bafta

| DragoStefaN a răspuns:

Doamne fereste, oameni buni, nu mai speriati fata pe degeaba. Nu este insarcinata, trebuie mult mai mult ca sa ramai. Gandeste-te daca ti-a fost frig, esti racita, ai o problema psihologica, sunt multe cauze prin care iti poate intarzia ciclul.

Dar ca sa fi tu sigura, fa un test de sarcina, iti recomand testele BARZA, sunt cele mai bune, costa 7 lei la farmacie, ai grija sa urmezi instructiunile exact cum scrie altfel iti da un fals pozitiv.

| marescostin a răspuns:

Da normal app sigur

| Chiranus_Alexandru_1991 a răspuns:

Stai linistita... e imposibil sa fi ramas insarcinaat daca e adevarat ce ti s-a intamplat... iti recomand testul barza, urmeaza instructiunile corect si vei fi mai linistita apoi :*