| ileanailla a întrebat:

Am si eu o problema va rog mult sa ma ajutati.Am facut sex neprotejat cu prietenu meu(stabil), a ejaculat afara, s-a sters doar cu un prosop, nu a facut dusi ca alt adata, apoi peste aproximativ 30 de minute am facut-o din nou.Si de data asta tot afara a ejaculat dar ma gandesc la faptul ca daca nu a facut dus dupa primul act i-ar mai fi putut ramane sperma pe penis si cand am facut-o a doua oara a ajuns in mine? Mi-a intarziat ciclu 7 zile, sunt ingrijorata as putea sa fiu insarcinata? va rog mult sa ma ajutati...

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sunt 2 greseli :1) Dus trebuie sa faca ambii parteneri pentru a scade sansele posibile unei sarcini 2) lichidul preejeculator si nu neaparat resturi ale primului act poate genera o sarcina nedorita mai ales daca esti in perioada fertila. Oricum un test de sarcina la 12 zile de la data cand trebuia sa-ti vina ciclul iti elucideaza aceasta grija!

| Mademoiselle a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina este cel mai bine, in general testul de sarcina se face dupa 7-10 zile de la actul sexual! Succes!

| elenis85 a răspuns:

E foarte posibil sa fii insarcinata, pentru ca nu neaparat daca nu da drumu in tine el de buna voie asta nu inseamna ca unu, doi nu scapa si ups... iar treaba cu a doua oara fara dus e si mai probabil sa ramana ceva mai mult pe acolo, un spermatosoid in stare buna de procreere tongue traieste cel putin 6 ore sa zicem asa, asa ca fa un test de sarcina sa fii mai sigura si mai vb dupa, pentru cea mai buna siguranta folositi prezervativul data viitoare, e incomod dar te scapa de pampersuri si nopti nedormite

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna este foarte posibil să fi insărcinată, ce vîrstă ai. Orice ar fi nu fă avort please.

| Arsels21 a răspuns:

In afara corpului spermatozoizii rezista cateva minute si mor datorita faptului ca se raceste prea tare lichidul in care inoata. DAR:
cu sigurata i-au ramas destui pe canal( cel care transporta sperma de la oua la iesirea din varful penisului)
singura modalitate prin care se curata acest canal este prin urinare pentru ca aceasta traverseaza acelasi canal si astfel il curata (deci ca a facut dus sau ca nu a facut NU are importanta)
totusi ia-ti un test sau 2 de sarcina si fa unul acum ca sa te linistesti si daca iese negativ mai fa unul maine dimineata la prima ora inainte sa bei sau sa mananci ca sa fii sigura.
good luck!

| yubitikata a răspuns:

Incearca si u sa faci un test de sarcina si nu mai sta stresata ca si asta e un motiv din cauza caruia iti intarzie

| Tynnna a răspuns:

Heey! "Micutso" esti cam rautacioasa, nu ti se pare? Fata ne-a intrebat daca este posibil sa fie insarcinata, nu ne-a spus ca este deja!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil cel mai bine du'te la farmacie si cumpara un test de sarcina mai ales ca a intarziat menstruatie, eu zis ca cumperi 2 de la 2 producatori diferiti pentru a fi mai sigurahappy