| MaiaMartinas a întrebat:

As vrea sa stiu,cum sa vorbesc cu baiatul de care imi place,si sa-i spun odata ca il plac( povestea cu el e lunga, dar pe scurt..suntem 2 timizi,el mai timid ca mine, amandoi in aceeasi clasa, intr-a 10-a,nu vorbim unul cu altul, decat foarte putin..si amandoi dam semne ca ne placem. poate mi se pare, dar face unele gesturi care asta imi dau de inteles) ..si deja zambesc ca proasta cand il vad,deci cam stie ca il plac.dar trebuie sa-i spun odata clar si raspicat.dar cum? ca sunt foarte timida, si o sa se bage si unele colege sa comenteze...dau funda celui care ma ajuta happy

Răspuns Câştigător
| JoshuaNNN a răspuns:

Atunci nu renunta la el, si fai tu primul pas. Uita-te la ce am zis mai sus si vezi cum ar fi mai bine sa o faci. Timiditatea e doar la inceput, dupa ce se obisnuieste cu tine o sa observi se comporte total diferit (intr-un mod pozitiv).Se stie deja ca oamenii timizi sunt cei cu sentimentele cele mai pure.

16 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa am pierdut si eu o colega, m-am dus la banchetul de sfarsit de liceu sa-i spun ca as vrea sa fim mai mult decat colegi si mi-a raspuns ca am fost asteptat si am venit cu o luna intarziere; asa ca ia tu initiativa chiar maine, ajuta-l la lectii sau cere-i ajutorul acesta ar fi primul pas. bafta!

| MaiaMartinas explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar ...ma gandesc sa ii spun ce simt. daca nu-mi va spune nimic? ca baiatu isi cam pierde cuvintele in preajma mea..si ar comenta si unii din clasa, si atunci m-as simti foarte aiurea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Dupa ore bre nu tot odata!

| JoshuaNNN a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Si daca-l lasi pe el sa faca primul pas si el nu face nimic in privinta asta cum vei reactiona? Vei incerca sa-l uiti?

| MaiaMartinas explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar el face naveta...deci dupa ore nu exista sanse

| MaiaMartinas explică (pentru JoshuaNNN):

Am incercat sa il uit de multe ori.dar fara succes, mai ales ca-l vad zi de zi.dar cred ca o sa-mi iau inima in dinti si-i spun ce simt..si ce-o fi, o fi..macar sa stiu ca am incercat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Pune-i piedica sa intarzie macar odata si din cauza ta!

| JoshuaNNN a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Uite, daca iti este greu sa vorbesti cu el cand sunteti la scoala de ce nu incerci sa o faci pe facebook/mess? Acolo aveti parte de intimitate si in cazul asta nu vor rade colegii de voi. Daca asta nu se poate, intr-o pauza poti sa te duci la el si sa bagi o scuza ca sa vina cu tine undeva (il cheama diriginta, sau sa te ajute cu ceva) si atunci sa "actionezi".
Spui ca ai incercat sa il uiti de multe ori, asta inseamna ca l-ai ignorat, ca nu te-ai mai uitat la el?

| MaiaMartinas explică (pentru JoshuaNNN):

Da,adica de fiecare data cand il vedeam,ma intorceam cu spatele la el, cand el venea "intamplator" la banca din fata mea, si se punea in fata mea si se uita la mine, eu imi gaseam motiv sa ies afara, sau pur si simplu sa ma intor cu spatele la el ca sa nu-l privesc..adica multe de astea, dar tot n-am reusit sa-l uit..si in momentul asta doar stam si ne privim indelung ca doi prosti, dar niciunul nu face nimic..si un prieten de-al lui am observat ca tot il impingea de la spate sa vorbeasca cu mine, dar nici o sansa..ca baiatul "muteste" in preajma mea. si sincer, de asta mi-e cel mai ciuda, ca si el da semne ca ma place..ca na, daca nu ma placea renuntam de mult timp, dar in situatia de fata nu prea as vrea sa renunt.

| MaiaMartinas explică (pentru JoshuaNNN):

Da iti multumesc mult pentru ajutor, si e clar, ceva ceva tot fac happy

| JoshuaNNN a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Mult noroc si curaj! Din experienta iti spun ca va merita "efortul" pe care il vei face.

| JoshuaNNN a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Atunci nu renunta la el, si fai tu primul pas. Uita-te la ce am zis mai sus si vezi cum ar fi mai bine sa o faci. Timiditatea e doar la inceput, dupa ce se obisnuieste cu tine o sa observi se comporte total diferit (intr-un mod pozitiv).Se stie deja ca oamenii timizi sunt cei cu sentimentele cele mai pure.

| Seepty a răspuns:

Du-te la el si invita-l la un suc dupa ore. Incearca sa comunici mai mult cu el si spune-i ce simti dar totul sa vina de la sine! FUNDA?

| MaiaMartinas explică (pentru Seepty):

El face naveta, ca sta intr-un sat indepartat ..deci nu ar merge asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invita-l la o plimbare, la un ceai, in afara scolii, sau scrie-i un biletel cu gandurile tale si poate iti va da un raspuns. Daca spui ca si el simte ceva pentru tine cu siguranta va fi unul afirmativ happy

| somebodyWHOlovesRock a răspuns:

Sunt exact ca in cazul tau si mie tipu de care imi place sta exact cu o banca in spatele meu stie ca il plac dar lui ii place rau de o tipa care tot timpul zice ca cica ar fi prietena lui ceea mai buna dar de fapt toti stim ca ei au oarecum o relatie gen prieteni cu beneficii, probabil el nu ma place si m.as simtii naspa daca ii spun vrei sa fi cu mine si el sa ma respinga sad nu suport sa fiu respinsa asa ca am lasat acest tot tam am in aer ce e difert de cazul tau este ca tipu' de care imi place mie e gen mai ...rapp iar eu rock ...meh anyway, bafta cu tipu' ila :*.

| dantheone a răspuns:

Eu sunt baiat si stiu, dar ai curaj si spune-i asa va spune si el acela-si lucru. Funda?