| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut petting cu prietenul meu acum o săptămână, şi mi-a întârziat menstruaţia 4 zile. Nu am ciclul regulat, uneori mai întârzie, dar sunt un pic speriată pentru că după ce a ejaculat, după ceva mai mult timp ne-am atins organele genitale. Însă nu a existat penetrare. Sunt virgină...

Există posibilitatea unei sarcini, sau e totul în mintea mea şi am devenit paranoică?

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Fetelor! repet! nu exista riscul unei sarcini daca nu a existat penetrare.Depinde ce fel de atingere a organelor genitale a fost. Uite, citeste aici: http://www.citynews.ro/cluj/sex-12/ce-reprezinta-petting-ul-4306/

pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@ crisstina,
am spus, depinde ce fel de atingere a fost! si i-am dat si un link referitor la asta care contine un art f interesant: " Poti ramane insarcinata daca practici petting-ul? Chiar daca penisul nu este introdus in vagin, poti ramane insarcinata! Spermatozoizii unui barbat pot patrunde in interiorul corpului, daca intra in contact la intrarea in vagin cu lichidul secretat de acesta. Trebuie sa fii foarte atenta ca baiatul sa nu-si lipeasca penisul de labiile tale in timpul orgasmului. Iar daca aveti sperma pe maini, nu trebuie sa atingeti vaginul. Cel mai indicat este sa te speli pe maini si pe organele genitale, imediat dupa eliminarea spermei – chiar daca acest lucru nu este foarte comod."

Va rog frumos, cititi cu atentie mesajele si dati click pe linkurile ajutatoare.Nu va mai pripiti sa ma contraziceti pana nu cititi tot.
Am scris clar si raspicat :"depinde ce fel de atingere a organelor genitale a fost". Si nu ma refer numai la tine, Cristina! ma refer la cei care dau mesaje pe privat si, profitand de faptul ca sunt experti sau ca sunt mai in varsta, indraznesc sa ma contrazica, fara a citi un raspuns integral.

pa, pa.

| Libelle a răspuns:

Totul e in mintea ta...

| Crisstina a răspuns:

Daca nu ai ciclul regulat, poate e doar o dereglare hormonala! daca erai in perioada fertila cand ati facut petting, sunt sanse sa ramani insarcinata, chiar fiind virgina. Si depinde dupa cat timp v-ati atins organele, de la ejaculare, deoarece spermatozoizii mor in contact cu aerul, dupa ceva vreme

| Crisstina a răspuns:

MarryAne imi pare rau sa te anunt, dar poti ramane insarcinata practicand pettingul! Chiar daca penisul nu este introdus in vagin, poti ramane insarcinata! Spermatozoizii unui barbat pot patrunde in interiorul corpului, daca intra in contact la intrarea in vagin cu lichidul secretat de acesta. Trebuie sa fii foarte atenta ca baiatul sa nu-si lipeasca penisul de labiile tale in timpul orgasmului. Iar daca aveti sperma pe maini, nu trebuie sa atingeti vaginul. Cel mai indicat este sa te speli pe maini si pe organele genitale, imediat dupa eliminarea spermei – chiar daca acest lucru nu este foarte comod.

| Christina a răspuns:

Chiar daca penisul nu este introdus in vagin, poti ramane insarcinata! Spermatozoizii unui barbat pot patrunde in interiorul corpului, daca intra in contact la intrarea in vagin cu lichidul secretat de acesta. Trebuie sa fii foarte atenta ca baiatul sa nu-si lipeasca penisul de labiile tale in timpul orgasmului. Iar daca aveti sperma pe maini, nu trebuie sa atingeti vaginul. Cel mai indicat este sa te speli pe maini si pe organele genitale, imediat dupa eliminarea spermei – chiar daca acest lucru nu este foarte comod.

| Punksnotdead a răspuns:

Am trecut si eu prin acelasi stres ca si tine, tot in urma unui petting. Eu iti zic sa stai linstita. Spermatozoizii nu plonjeaza singuri in vagin si fecundeaza un ovul. Au nevoie de un mediu propice. Or, daca el a ejaculat afara si dupa o vreme abia ti-a atins organele genitale, spermatozoizii( daca mai erau acolo, pentru ca presupun ca s-a sters si el dupa aia) erau deja morti deorece ei traiesc daca au o temperatura propice, temperatura corpului. Daca nu te-a atins in momentul i ncare a ejaculat, adica daca penisul lui nu era deasupra vaginului tau, astfel incat sa existe riscul ca sperma sa se prelinga cumva acolo, nu ai de ce sa iti faci griji. Si cu cat iti faci mai multe griji si te stresezi, menstruatia iti va intarzia de la stres. Mie mi-a intarziat doua saptamani atunci. Deci stai linsitita, relaxeaza-te, si menstruatia va veni, ok? Nu esti insarcinata. Si pe viitor, daca chiar esti speriata, poti sa-l rogi sa foloseasca un prezervativ si la petting.