| ღΡøяŧόćαІάάάㄨρùғάяίήάღ a întrebat:

Am nevoie de ajutor va rog sa incercati sa ma lamuriti si sa ma ajutati! multumesc si in primul rand scuzati categoria. de ceva timp ma tot chinui sa trimit o poza prin mail e o poza de grup cu colegii din cls o am ca poza ca pe o fisa A4 si pe mess nu pot sa o dau pentru ca am un virus dar mi-am luat de ceva timp o imprimanta si am scanat poza ca sa o trimit pe mail doar ca dupa ce imi scaneaza poza, mi`o trimite cu un program numit PDF pana acum am mai scanat, si nu mi-a dat cu acest program am cautat unde sa dau ca sa mi se scaneze cu programul ala pentru poze, dar nimic
Ce sa fac? cine are acest program ma puteti ajuta sa imi spuneti si mie cum as putea safac? am incercat sa salvez poza asa, si am dat open with.[cu programul care vreau] bun, deschid programul si imi zice ca nu merge sa o vad si imi apare alb! cum sa fac sa mi scaneze cu un alt program ca nu mi-a maii facut asa + ca nu gasesc sa dau optiunile astea!
Va rog ajutorlove struck
si mai am o nelamurire daca ma puteti ajuta cu asta, imi puteti spune si cum sa o pun dupa aia in mail? ca sa o trimit? pentru ca nu merge sa o pun cu Pdf! si daca ar merge celalalt nu o poate vedea entru ca in programul asta mi`o arata ca la power point
Va rog ajutoor!
Fundaa+ vot:* multumesc!
Scz ca cer cam multe

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Fisierele PDF (Portable Document Format) se deschid cu Adobe Acrobat sau cu Foxit Reader. Instaleaza unul din astea doua si ai sa poti vedea imaginea pe care ai scanat-o. Daca vrei sa scanezi in alt format poti seta optiunile (output format) inaintea scanarii, (meniul de setari difera in functie de scanner) astfel incat sa-ti rezulte fisiere bmp, gif, jpg, tif, etc. Pentru a trimite poza pe mail trebuie doar sa folosesti optiunea 'Attach files' si sa atasezi fisierul care a rezultat in urma scanarii. Sfatul meu este sa citesti un tutorial in limba romana despre utilizarea serviciilor de e-mail, in special Yahoo! Mail, acolo sunt explicate in detaliu optiunile. De asemenea citeste manualul de utilizare al scannerului. Succes!