| Neverletmego17 a întrebat:

Am nevoie de voi ca sa-mi pot da seama de ceva, orice parere este bine venita atata timp cat nu este jignitoare sau fara rost.

Am 17 ani, el 20, vorbim de 2 luni,ne intelegem foarte bine, am vorbit si la telefon, dar nu ne-am vazut niciodata,deoarece el este plecat din tara, se intoarce abia la vara, cu toate astea familia lui stie de mine si sunt nerabdatori sa ma cunoasca. Dilema mea este ca nu-mi pot da seama daca e mai mult atractie fizica sau implica si sentimente in egala masura.
Simt ca tin la el, abia astept sa ajung acasa sa vorbim, sunt geloasa cand vine vorba de alte fete sau fostele, il vreau fericit, doar ca sunt momente in care imi doresc foarte mult sa-l sarut, sa-l mangai, sa-l miros, sa facem dragoste si mi se pare putin cam repede, sunt doar 2 luni la mijloc, si nu inteleg de ce-mi doresc asta.

Voi ce credeti, e doar atractie fizica sau implica ceva mai mult? Imi doresc asta fiindca imi place si tin la el sau e doar o asa zisa " pofta carnala "?

6 răspunsuri:
| Bianca1001Bia a răspuns:

Implica si sentimente, nu ti'ai dori sa saturi, sa mangai un coleg, sau orice alt barbat " apetisant" nu? adica va leaga ceva totusi, cand va veni si o sa poti face totul, chiar si sexul, o sa vezi ca trebuie sa implice ceva sentimente, eu una nu imi dau seama cum ai putea saruta sau dori pe cineva pe care nu il iubesti, la care nu tii. Si daca esti si geloasa, asta e clar ca il vrei doar pentru tine deci iti place de el, eu cred ca ai si sentimente, bine acum nu stiu ce simti, dar din ceea ce ai descris asa pare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este imposibil sa ai sentimente pentru o persoana pe care nu o cunosti, din simplul fapt ca nu o cunosti. Discutiile pe internet sunt foarte departe de realitate, chiar daca tu nu iti dai seama. Eu cunos mai multe persoane in viata reala si, cu unele, nu ma vad luni intregi si discutam pe net. Asa imi dau seama ca sunt mult diferiti pe net fata de realitate si ca practic discut cu alti oameni in realitate. Tu esti indragostita de ideea de indragosteala, o sa vezi cand va cunoasteti bine (dupa primele luni, nu dupa 10 zile) daca el intra in ideea ta de indragosteala. Gelozia iti arata fara gres ca nu exista nici urma de sentiment adevarat: cand vei iubi pe cineva, nu vei accepta nici in ruptul capului sa-l umilesti cu gelozie, il vei considera bun, demn, fidel, imaculat, incapabil de o marsavie atat de mare precum e inselatul.
Atractia fizica pe care zici ca o simti este de fapt dorinta normala a adolescentului de a explora sexul, nu are, iarasi nici o legatura cu el. Atractia fizica reala apare intr-o relatie mai tarziu, acnd il cunosti bine pe partener si aveti un grad de intimitate (care nici macar nu poate fi banuit intr-o relatie virtuala).
Prin urmare, daca vrei o parere sincera de om care a incercat si relatii virtuale si reale si chiar intelege, nu sunt nici sentimente si nici atractie fizica. Este iluzia specifica tineretii: vrei sa iubesti pe cineva si o relatie virtuala iti asigura faptul ca partenerul poate avea toate calitatile si toate defectele pe care le accepti tu; te apropii de varsta la care iti vei incepe viata sexuala si esti curioasa in legatura cu asta, primul venit beneficiaza de includerea in fantezie.

| lex79 a răspuns:

E doar lipsa de atentie, nu e dragoste.
ceea ce te hraneste pe tine e atentia lui. mai da sanse si altor baieti sa-ti acorde atentie.

| SkyPilot a răspuns:

Atractie fizica fata de cineva pe care nu l-ai vazut? Tu traiesti o poveste pe care ti-ai imaginat-o singura. Asteapta sa il cunosti si mai vezi atunci.

| Clarity a răspuns:

Eu cred ca ar putea sa mie ceva sentimente din partea ta din moment ce vorbesti cu el tot timpu si sigur esti nerabdatoare sa vorbiti. Dar ii o diferenta dintre nevazut si vazut, fiindca cand vorbesti la departare poti sa fii deschis sa spui ce vrei sa fii tot timpul langa persoana cealalta fiindca ii mai usor pe internet, dar trebuie sa fii si constienta ca daca vine acasa o sa iese cu prieteni, o sa mearga la membrii ai familiei, o sa se intalneasca si cu tine dar nu poti sa fii sigura ca o sa fie in fiecare zii asa cum era pe internet. Trebuie sa fii pregatita pentru orice se poate intampla, tii la el de aia vrei sa il mangai si sa il saruti, fiindca vorbind in fiecare zii probabil ore intregi te face sa fii cu persoana aia acolo si faptul ca de fapt nu poti sa il atingi sa il mangai te face sa vrei asta cat mai mult, si sa simti asta foarte adanc. Vreau doar sa fii pregatita de orice se poate intampla, fiindca nu poti sa stii viitorul, is sigura ca tineti unul la celalalt dar situatiile care pot aparea pot sa ma indeparteze unul de celalalt. Oricum trebuie sa speri ca nu o sa fie asa, fiindca niciodata nu poti stii ce se poate intampla, dar fii pregatita pentru orice. Sper sa te ajutewinking.

| DjNick112 a răspuns:

Asa, esti pe drumul cel bun, va intalniti (cine stie ce face el acolo) faceti sex (nu dragoste), inevitabil mai faci si un copil, si apoi se poate intampla sa apara violente...etc (sa nu mai zic de crime) stiu personae care in 5 ani s-a schimbat partenerul (in 2 luni inca nu cunosti) si o bate, si asa mai departe, bravo, sa continui tot asa, inocenti mai sunteti