| KDily a întrebat:

TPU! Am un prieten foarte bun, ne cunoastem de 10 ani.Acum un an mi-a marturisit ca e indragostit de mine dar eu nu simteam acelasi lucru.Sunt intr-o mare dilema,nu inteleg de ce cand imi vorbeste despre alte fete sau cand are o prietena sunt geloasa, oare sunt indragostita de el si nu imi dau seama? Nu poate fi vorba despre o atractie fizica pentru ca nu are cine stie ce fizic...e cam slabutel dar la fata e foarte dragut.Singura problema e ca este cam neingrijit...nu prea se spala si nici nu se prea tunde.Nu e genul meu ca aspect fizic (imi plac baietii tunsi frumos,usor pensati,cu igiena corporala zilnica, imbracati frumos tot timpul) dar totusi parca simt ceva cand il vad.El e foarte indragostit de mine. Oare sa ii dau o sansa?

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te juca cu inima lui si nici cu prietenia dintre voi.
Ti-a facut placere si te-a magulit faptul ca e indragostit de tine si il consideri complet al tau,de-asta te deranjeaza ca are prietena sau ca iese cu o alta fata, gelozia ta e doar orgoliul tau care nu-ti permite sa-i dai dreptul sa te "insele" din moment ce ti-a declarat ca e indragostit de tine.
Dar sa intri intr-o relatie cu el, risti sa-i dai niste sperante zadarnice, sa-l faci fericit o saptamana si apoi, sa-ti fie rusine sa te insoteasca la plimbare...si sa-l parasesti.
Iar prietenia voastra se va incheia in cel mai jalnic mod.
Mai bine, cauta-ti un baiat care iti place si pastreaza-ti prietenul.Si recunoaste-i dreptul la viata personala si la fericire, el asta si-ar dori pentru tine, sa stii!
happy

| Zenithf a răspuns:

Tu ai prieten? Esti geloasa din cauza ca unul pe care l-ai refuzat este mai descurcaret, leaga si dezleaga relatii in vreme ce tu nu ai pe nimeni.

| KDily explică (pentru Zenithf):

Nici el nu are pe nimeni.Dar incearca sa isi faca o prietena...si nu isi gaseste big grin

| Zenithf a răspuns (pentru KDily):

Incearca si, cu parere de rau, da-o in bara. Ca tu nu esti pentru el (cel putin nu in forma actuala), el ar putea fi pentru tine, dar nu ajunge.

| sofisis a răspuns:

Daca tu nu esti sigura ca ai sentimente romantice pentru el, nu te baga.
Gelozia aia pe care o simti e data de orgoliu si de ideea de apartenenta. Nu este gelozie data de iubire.

| KDily explică (pentru sofisis):

Multumesc frumos.Sigur ai dreptate happy

| marin81 a răspuns:

Pai asta doar tu stii daca e sa-i dai sansa sau nu/ daca esti geloase cand vorbeste de alte fete, clar simti ceva pentru el/ asta e o problema ca nu este tuns si spalat/ Se poate rezolva: Il iei, pe respectivul, de manuta si il indrumi / Daca si tu simti ceva pentru el, eu zici sa-i dai o sansa/ Oricum trebuie sa comunicati sa sa va ziceti ce va place si ce nu va place, fiecare, la cealalta persoana/ Dar trebuie explicat in asa fel in cat cealalta persoana sa nu se simta jignita

| KDily explică (pentru marin81):

Multumesc frumos.

| Ottakringer a răspuns:

Sa zicem ca ii dai sansa aia, merge relatia 2-3 luni. hai sa zicem 1 an dar dupa ce te desparti de el. crezi ca o sa mai poti discuta cu el deschis? crezi ca o sa mai fie acelasi prieten care e si acum? NU! O sa il pierzi de tot, la fel si el. o sa te piarda de tot si ce o sa se aleaga? cu o poveste de cateva luni dar cu o prietenie de 10 ani pierduta. Dar e decizia ta, nu ma pot baga in viata ta happy

| KDily explică (pentru Ottakringer):

Ai mare dreptate.Multumesc frumos. big grin

| JustRisa a răspuns:

Parerea mea e ca daca i-ai da o sansa, poate ti-ai da seama daca intr-adevar simti ceva pentru el. Doar incearca. happy

| KDily explică (pentru JustRisa):

Multumesc pentru parere