| raludinvise a întrebat:

Sa va povestesc despre problema mea: Sunt impreuna cu un baiat de 2 ani si ne intelegem super. Dar acum cateva luni a aparut un alt baiat. A inceput sa fie intre noi o atractie fizica puternica. Ne-am sarutat, am dormit impreuna, vorbim zilnic la telefon, ne-am iubit in pat (nu am facut sex niciodata). Ne-am dat seama ca intre noi nu mai e doar atractie fizica ci mai mult de atat... poate dragoste. Imi place de el pentru ca e un baiat foarte inteligent si in plus e foarte bine facut. Nu a incercat niciodata sa ma desparta de iubitul meu ba chiar imi da sfaturi cand am probleme cu el.
Nu ma pot desparti de iubitul meu pentru ca il iubesc. Nu pot sa dau la o parte 2 ani de iubire.
Ce are baiatul asta si iubitul meu nu, este romantinsmul. Mie imi plac baietii romantici, iar iubitul meu e romantic extrem de rar. Ce are iubitul meu si baiatul asta nu, este ambitia de a fi cineva in viata. Mie imi plac baietii care lupta sa fie cineva si sa nu depinda de nimeni, sa fie ei proprii lor stapani. Deci se completeaza unul cu altul. Daca i-as combina ar crea barbatul perfect pentru mine.
Chiar nu stiu ce sa fac pentru ca nu mai pot sta asa fiind indragostita de 2 baieti. Trebuie sa renunt la unul dintre ei dar imi e asa de greu sa aleg.

13 răspunsuri:
| Cătălina a răspuns:

Nu cred ca il iubesti pe primul nicidecum! Daca il iubeai, asa cum sustii nu dormeai cu celalalt, nici macar nu-l bagai in seama din respect pentru iubitul tau, nu ti se pare normal? Nu este corect ceea ce faci, asa ca fa bine si explica-i situatia iubitului tau si zii ce ai facut, asta ca sa nu afle din alta parte. Tie ti-ar conveni sa iti faca si prietenul tau actual ce i-ai facut tu lui? Nu prea as crede. Rupe cat mai repede contactul cu "noul-venit" pentru ca niciodata nu poti sti ce intentii are, chiar daca pare dispus sa iti aduca stelele de pe cer. Nu da vrabia din mana pe cea de pe gard. Parerea mea.

| raludinvise explică (pentru Cătălina):

Iubitul meu mi-a facut exact acelasi lucrusad. Poate acum simt nevoia sa ma razbun si sa-i platesc cu aceeasi moneda.

| Cătălina a răspuns (pentru raludinvise):

Si daca ti-a facut acelasi lucru tebuie sa te razbuni pe el, neaparat? Se spune ca oamenii inteligenti nu se razbuna, si daca, intr-adevar, nu te puteai abtine sa n-o faci, trebuia sa alegi alta metoda, nicidecum sa-i faci acelasi lucru, sa-i demonstrezi ca tu esti mai presus decat el.

| Neimportant a răspuns:

Ceea ce faci tu se numeste infidelitate. Daca ai precizat ca nu doresti sa dai la o parte 2 ani de iubire, atunci de ce umbli cu altul? Constiinta ta nu iti spune nimic? Multumeste-te cu ce ai si nu incerca sa gasesti pe altcineva mai bun pentru ca asta ti-ar putea face rau. Nu totul tine o vesnicie, iar despre noul baiat care a aparut in viata ta ar putea afla si actualul iubit al tau si ghici ce s-ar forma, un adevarat circ. Gandeste-te ca dintre cei doi unul trebuie sa dispara pana cand nu va fi prea tarziu. Alege ca baiatul cu care ai fost 2 ani sa-ti fie in inima iar celalalt doar un simplu amic cu care poti sa imparti bine si rau, nimic mai mult.

| mona a răspuns:

Atunci fi cu amandoi daca ti -e greu sa alegi

| Crocaa a răspuns:

Ma regasesc in situatia ta.Eu l-am ales pe al doilea si se cam destrama tot.Este evident ca nu-l iubesti pe primul asa cum crezi si la fel de evident ca in mintea ta deja ai facut o alegere. Ceea ce ramane de vazut este daca vei putea sa continui cu al doilea,oare va fi totul la fel de roz si in cele ce vor urma? Eu una simt ca nu-mi doresc decat sa fiu singura,sa las deoparte mofturile, capriciile, orgoliul, mandria si minciunile unui barbat, pana voi gasi ceea ce caut.Romantismul. iti da totul peste cap, e ceea ce adora o femeie, e normal sa te atraga dar ramai cu picioarele pe pamant s-ar putea ca acolo unde este romantism sa lipseasca fidelitatea sau seriozitatea.

| Metempsihoza a răspuns:

Daca il iubeai asa mult pe primul nici nu il observai pe al doilea. Eu as zice deocamdata sa mai astepti, poate e doar o atractie trecatoare. Vorba ta, nu poti da asa de usor doi ani de iubire la o parte.

| bObby123 a răspuns:

Eu zic asa.
Ca dupa 2 ani in care el nu te-a inselat si sa purtat frumos ( zici ca va intelegeti super ) tu te-ai gandit sa il inseli. pana la urma asta ai facut, daca il iubeai atat de mult pe cat neai spus tu singura atractie era pentru iubitul tau, si in + daca il iubeai asa mult ii spuneai adevaru, adica corect ari fi ca dupa 2 ani sa ii spui ca ai dormit cu baiatul ala si ca v-ati sarutat si poti fi sigura ca se va desparti de tine.
Sa ai o relatie cu aman2 nu e asa de usor si nici asa de frumos pe cat pare si mai devreme sau mai tarziu o sa afle si iubitul tau si nu o sa iasa prea frumos.
Totusi daca baiatul asta tine la tine ca la o iubita iti cerea sa te desparti de iubitul tau totusi el sta cu tine asa sa isi faca poftele azi un sarut maine se ajunge la alt ceva.
Eu zic sa te gandesti bine la toata problema ta si sa iei decizia care te face pe tine fericita!

| neutrino a răspuns:

Traiesti in propria minciuna!

| A2895 a răspuns:

Daca il iubeai asa cum spui pe actualul tau prieten nu era mai mult decat atracte fizica intre tine si celalalt.
Daca va despartiti nu insemna ca dai la o parte 2 ani. A fost ceva frumos, dar pare ca se stinge. Nu poti sa stai cu o persoana doar pentru ca ati fost destul de mult impreuna si "nu poti da la o parte". Relatiile se termine, incep altele si tot asa.

| δεάδℓλκιss a răspuns:

Eu zic sa iei o pauza, sa nu te mai vezi cu niciunul dintre ei timp de cateva zile si sa te gandesti la sentimentele tale. Crede-ma ca am trecut prin aceeasi experienta si am gresit, am ascultat impulsurile si acum regret.
Girl, take a break!
O seara cu fetele, petrecere in pijamale, baietii cred ca vor intelege, tu te mai calmezi si cu siguranta vei lua decizia corecta.
Bafta!

| yulymcl a răspuns:

Eu zic ca la primul
Daca il iubeai nu te indragosteai de altul

| lizz23 a răspuns:

Cred ca nu mai are rost sa iti spun ca esti intr-o mare incurcatura dar cu cat realizezi mai repede pe care dintre ei il placi mai mult o sa fie mai bine atat pentru tine cat si pentru ei sfatul meu: Gandeste-te daca ar fi sfarsitul lumii pe care dintre ei ai vrea sa-l vezi? succesbig grin