| diana_2372 a întrebat:

am o mica retragere sa va intreb ceva. mi-as dori sa fac dragoste cu cineva dar ma tem ca va durea tare.adica de durut stiu ca doare. dar as vrea ca sa stiu.doare tare? si... mi-e frica ca se va rupe prezervativul exista aceasta posibilitate? intrebare si pentru fete si pentru baieti! de prezervativ mie cel mai frica si poate parea o prostie dar.am auzit ca dupa ce faci dragoste prima data umbli,, cracita"laughing.

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

BUna, in primul rand tu ca fata trebuie sa te simti pregatita atat fizic cat si psihic si sa fi responsabila; mereu va exista riscul unei sarcini, prezervativul se poate rupe dar daca este folosit cum trebuie, daca este de calitate si nu e expirat sunt sanse extrem de mici sa se rupa, dar pe langa prezervativ, poti combina si cu alta metoda contraceptiva, oricum abstinenta e cea mai sigurahee hee.
De durut se poate sa te doara sau poate nu, depinde de fiecare fata, de preludiu, de cum o ia baiatul si depinde daca are himenul elastic sau nu... oricum durerea e suportabila, e o durere care nu dureaza mai mult de cateva secunde si nu e chiar asa dureros, placerea de dupa e mult mai mare, dar e bine sa ne gandim ca exista si riscuri, cum ar fi boli cu transmitere sexuala si o eventuala sarcina nedorita, in plus trebuie sa ai si o varsta potrivita pentru.inceperea vietii sexuale, ca in cazul in care se intampla ceva, sa fi responsabila si sa iti asumi responsabilitatea pentru. ceea ce se intampla, pana la urma e viata ta si corpul tau, dar si sanatatea ta.In plus, e rau daca faci dragoste cu cineva, adica cum ar veni oricine, sau? Bine, poate te-ai referit la prietenul tau, dar de preferat e bine sa o faci cu persoana iubita, in care ai incredere si exista o relatie solida.
Si inca ceva, chestia cu cracealahee hee, stai linistita ca nu umbli cracita.

7 răspunsuri:
| lyrics a răspuns:

Uof.
deci
durerea se poate diminua putin, dar nu dispare.
totul tine de preludiu.
folositi si lubrifiant.
prezervativul se poate rupe, mai ales daca nu e folosit corect.
sau e expirat.
foloseste un lubrifiant pe baza de apa.
prezervativele durex am auzit ca sunt cele mai bune.
si referitor ca umbli "cracita" cum ai zis u.nu e adevarattongue

| andreea_9470 a răspuns:

laughing pai oricum trebuie sa treci odata si odata peste asta...si cu cat "imbatranesti" doare mai tarestraight face.
si chiar daca doare, nimeni n-a mutit din asta...
dar depinde si de orgaismul fiecareia.
la unele doare tare, la unele nu.
nu ai de unde sa stii daca nu incercitongue

bafta

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

M-ai bine astepti sa faci prima data cu o persoana pe care o iubesti. Sa iti aduci aminte de asta cu parere de bine, nu trebuie sa te grabesti!
Odata si odata se va intampla. Cand te astepti mai putin.

Si de faza cu "craceala" stai linistita... daca era adevarat nu o mai faceau fetitele de 13-14 ani!

Pup.

| danielagoldica a răspuns:

Bai tu ce esti!? Brontozaur sau dinozaur!? In primul rand poate ai o mica"retinere" nu "retragere"! Ai vazut fete "cracite" pe strada!? Poate doar cracanate din cauza rahitismului.De durut nu o sa te doara tare iar inprivinta prezervativului ca sa nu se rupa trebuie sa-ti razi flocii caci la modul tau de exprimare sigur esti o toparlanca flocoasa si pitipoanca

| Maria46854213 a răspuns:

Nu umbli cracitalaughingEu spun sa nu te grabesti si sa astepti persoana cu adevarat potrivita. Daca va iubiti uiti de durere.Si da, exista posibiliatea de a se rupe prezervativul daca nu este pus bine.

| hhhdd a răspuns:

Daca e sa ma iau dupa nickname cred ca ai 15 ani, deci sa stii ca esti mult prea mica pentru asta.Arunca si tu o privire la categoria Dragoste si sex, o sa vezi o gramada de fete pana in 15-16 ani, care spun ca au facut sex si acum cred ca sunt insarcinate.Nu-ti distruge viata asa.Mai bine stai potolita, o sa ai toata viata inainte sa faci sex de o sa te plictisesti.

| IsJustMe007 a răspuns:

Stai linistita ca nu se va rupe