| Jackie a întrebat:

Am o problema. O sa va povestesc de la inceput. In urma cu aproape 2 saptamani, in timpul actului sexual partenerul meu a ejaculat in interiorul vaginului. Mi-e foarte frica sa nu raman insarcinata, astept inca putin timp pana fac testul de sarcina.
Este posibil sa nu fi ramas insarcinata? Adica nu stiu ce sa cred, mie menstruatie nu mi-e bine reglata iar actul sexual a fost cam aproximativ in zilele in care trebuia sa-mi vina menstruatia ( dar nu mi-a venit, pentru ca repet vine cam cand vrea ea)..tot atunci aveam si o infectie urinara, fiind foarte racita ( poate si acest fapt, este o posibila sansa sa nu fi ramas insarcinata). Iar astazi am avut o sangerare, credeam ca mi-a venit menstruatia, dar nu. iar cu asta din nou, nu am mai patit asa ceva. Este prima oara cand am o sangerare.
Vreau sa ma lamureasca cineva cat de cat, ca sunt foarte ingrijorata.

7 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Cred ca a trecut sufficient timp incat sa poti face testul de sarcina. Eu nu cred ca esti insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul a fost intretinut in urma cu ceva mai putin de 2 saptamani, in acest moment s-ar putea face un test de sarcina prin analiza de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale, iar pentru ca rezultatul testului facut acasa pe baza de urina sa poata fi considerat ca fiind corect/valid, cel mai devreme se poate face incepand cu ziua a 22-a fata de momentul intretinerii actului sexual deoarece doar din acel moment se realizeaza concentratia minim detectabila de hormon de sarcina hCG in urina. De asemenea, deoarece ciclul tau menstrual este neregulat nimeni nu poate anticipa lungimea exacta a acestuia, astfel ca actualul ciclu poate sa fie mult mai scurt, egal, sau mult mai lung in comparatie cu un alt ciclu si din acest motiv nu poti sti/stabili in ce moment a avut loc sexul incriminat. Intregul ciclul menstrual, precum si producerea menstruatia sunt procese fiziologice coordonate de buna functionare a glandele endocrine si echilibrul dintre hormonii feminini produsi, dar mai ales de momentul producerii ovulului, deci raceala sau o alta boala nu influenteaza niciodata ciclul menstrual. In concluzie nu se poate exclude posibilitatea ca in urma cu 2 saptamani sexul amintit sa se fi produs in perioada fertila si ca urmare sa se fi format o sarcina, insa fiind vorba de o perioada scurta in raport cu lungimea ciclului menstrual actual se poate presupune ca probabilitatea ca sexul sa se fi produs exact in perioada fertila este foarte mica de 10-15% si ca atare probabilitateade a fi insarcinata este destul de mica. Daca maine vei merge la un laborator de analize medicale, in 24 de ore poti avea un raspuns in proportie de peste 98% corect, sigur. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Timpul scurs de la actul sexual este mic pentru un raspuns précis.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc cu cateva zile inainte de a-ti veni menstruatia, nu esti gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca urmai un tratament pentru infectia urinara ai toate sansele sa ramai insarcinata.

| iarinaa a răspuns:

Eu iti spun ce as face eu, tu faci cum consideri, nu pot sa iti spun daca esti sau nu gravida, dar eu cred ca sunt sanse mici avand in vedere ca erai inaintea menstruatiei, atunci sunt cele mai mici sanse sa ramai gravida, ai un ciclu neregulat si ai avut si o infectie. Nu te panica din prima, daca tu simti ca trebuie sa iti faci un test pentru a te linisti fa-l, dar eu spun sa mergi la doctor cel mai bine.

| Jackie explică:

Dar vreau sa precizez ca astazi in data de 18 Mai, mi-a venit menstruatia. Pare a fi menstruatie. pe internet am citit ca unele femei insarcinate cred ca nu sunt insarcinate si sustin ca au avut menstruatie dar de fapt sunt niste sangerari care pot fi in timpul sarcinii. Dar este posibil sa fie la mine asta? Intr-un timp atat de scurt? Adica cred ca la unele femei apar aceste sangerari dar nu dupa nici 2 saptamani bune, asa-i? Asadar eu tin sa cred ca este insasi menstruatia. Varsaturi sau greturi nu am avut. Doar in aceasta dimineata am avut o durere de burta ingrozitoare ( specifica menstruatie doar ca de data asta a fost ingrozitor de dureros si spun ca este speciffica menstruatie pentru ca de fiecare data am acele dureri cand sunt la menstruatie, pe langa dureri de spate..etc) dupa care am si vomat putin.