| xVouge a întrebat:

Buna!

Am o relatie cu un baiat de aproapte 9 luni. El ma iubeste, eu tin la el. Nu stiu daca il iubesc, in tot acest timp nu am fost sigura de asta. Am stat atata timp cu el pentru ca ma simt bine in compania lui, ma simt libera sa zic si sa fac ce vreau.
Am uneori momente cand ma gandesc ca ar trebui sa ma despart de el..Adevarul este ca..nu stiu, m-am cam plictisit. Nu ma atrage cu nimic nou. Nu e genul de persoana vorbareata, cu care sa dezbati subiecte. El crede ca e de ajuns sa te comporti frumos. Eu vreau ceva mai mult (Nu ma refer a sex), ceva mai mult de la el.
La 2 luni de la relatie ..deja ma plictisisem de rutina asta, il vedeam mereu, nu aveam timp sa mi se faca dor de el. Ma gandesc adesea daca sa ma despart de el sau nu.
Ideea e ca m-am obisnuit cu el ..si ar fi ciudat sa nu mai faca parte din viata mea..totusi,9 luni.El nu vrea sa ramanem prieteni daca e sa ne despartim.
Nu cred ca o sa ajung sa-l iubesc la fel de mult cum ma iubeste el. daca in 9 luni ama juns sa tin la el..sa-l iubesc, nu cred.
E foarte dragut (fizic) dar. oare e de ajuns?

Ce sa fac puppy dog eyes? Sa ma despart de el..sau sa continui pana nu voi mai accepta tipul acesta de relatie, pana ma voi plictisi de tot

Dau funa :*.

Scuze ca am scris mult.

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Se spune,de multe ori,ca omului i se uraste de-atata bine.
Te-ai plictisit,vrei adrenalina,vrei sa razi dezlantuita,sa alergi printre fulgii de zapada,sa simti ca esti vie,chiar daca asta te costa lacrimi si gheare de nesiguranta in inima...
Ceea ce-ti ofera baiatul asta e o dragoste sigura,o viata calma,un partener tacut.
Nu e pe gustul tau.
In locul tau,eu as incerca sa gasesc o cale de comunicare,pentru ca om fara sa aiba o zona de interes,nu exista!
Ceva ii place,ceva il intereseaza,poate nu stii tu cum sa deschizi discutia despre ceea ce il pasioneaza,este un mare minus si o cale spre despartire.
Mi se pare normal ca el sa nu vrea sa fiti nici prieteni daca v-ati desparti,eu as fi mai atenta,marturisirea asta e un mare si mut "te iubesc".
Sa te simti libera sa zici si sa faci ce vrei langa un om,spune,de asemenea,multe despre omul langa care esti,inseamna ca adora sa fii tu,cu bune si rele,nu vrea sa te schimbe in nici un fel,ii pari perfecta exact asa cum esti!
Nu stiu,pare ca neglijezi multe aspecte,ma impingi sa ma gandesc la superficialitate.
Imagineaza-ti viata fara el.
Mai mult,imagineaza-ti-l trecand pe langa tine,de mana cu o frumoasa,razand fericiti.
Daca nimic nu tresare in tine,la gandul asta,lasa-l,chiar nu-l iubesti,speranta nu exista.
Dar daca ceva parca iti strange inima, lucreaza cu tine, apleaca-te cu mai multa atentie asupra omului de langa tine, are multe haruri, dar tu inca nu le-ai descoperit.happy

| xVouge explică (pentru greece12):

Sunt constienta de calitatile pe care le are, insa nu le-am enumerat. Am spus doar ce nu-mi place mie, pentru ca in mare, asta e problema. Ar fii na. ciudat sa il vad cu altcineva de mana si sa nu simt nimic, pentru ca s-au intamplat multe intre noi. Dar oare e d'ajuns? si cu dilemele mele, cu momentele mele de nedumerire..cum ramane? El nu se va schimba, mi-a si zis..am avut discutii pe tema asta.

| greece12 a răspuns (pentru xVouge):

Inteleg,buni sunteti amandoi, incerci si nu rasare dragoste de nicaieri...
Te vad indemnata mult sa te desparti, nu pot sa mai spun ceva.
Ai grija doar sa nu-ti para rau peste ani.

| IloveME a răspuns:

Asa suntem noi femeile, nu apreciem baietii buni! vrem cai verzi pe pareti!
Pune-ti ordine in ganduri, iar daca intr-adevar nu mai simti nimic pentru el, nu-i mai incurca viata!
Cunosc pe cineva care tot asa, a iesit cu un baiat si doar dup 8 luni a inceput sa-l placa/ iubeasca.clar atractie era!
Repet fa-ti ordine in ganduri si fa ceea ce iti doresti cu adevarat!

| anka89 a răspuns:

Se pare ca tu esti genul caruia nu-i place rutina deloc si te inteleg, aici ii vorba despre caracterul lui in general, care pur si simplu te plictiseste. Daca nu faceti lucruri noi, sa mergeti in vreun club, sa radeti mai mult impreuna ii normal.Eu cred ca daca nu il iubesti acum nu o sa-l iubesti niciodata, pur si simplu nu iti place felul de a fi.Si tot din rutina te-ai obisnuit cu el si de aia nu vrei sa te departi.Asta nu-i corect nici fata de el, pentru ca nu stie unde se afla si ce face. Daca el nu vede ca ceva nu merge bine, incearca sa ii deschizi tu ochii, poate nu isi da seama si ii se pare totul normal.Intr-o relatie daca iubesti si rutina ti se pare faina si nu te intereseaza ce faci atata timp cu el.Asa ca tu nu il iubesti si nu iti place genul asta de baieti si doar acum ti-ai dat seama.Eu zic sa pui capat relatiei pentru a nu se implica nici el mai mult sentimental decat este si pe viitor sa iti cauti pe cineva cu care sa te simti bine si sa il iubestiwinking
Nici nu stiu cum de ai stat atat de mult cu el, poate asa cum ti la el poti tine si la un prieten.
Ati facut cumva sex?

| xVouge explică (pentru anka89):

Nu, nu am facut. Si nu ma refer la "sex" cand zic ceva nou, asa cum am mai spus. Am 16 ani, am uitat sa mentionez. E ca si cum purta o bluza care-mi place foarte mult. care-mi sta bine cu ea, in care ma simt confortabil..si o port mereu pentru ca ma prinde, e lejera.dar ma gandesc..mai intra si la spalat. Tin la el mult, mi-e dar tare drag.dar asa acum ai spus si tu, daca nu l-am iubit pana acum si am facut 9 luni..nu cred ca mai sunt sanse. Multumesc pentru raspuns. Ai mare dreptate.

| mona a răspuns:

Daca stai cu el numai din obisnuinta sa stii ca mult nu va mai dura aceasta relatie, vorbeste cu el si spune-i si lui adevarul, poate schimbati ceva sa va fie mai bine sau poate va despartiti de acord comun

| luisanamy a răspuns:

Tu tii mult sa te desparti de el vad. Gandeste-te ce vei face daca el nu va mai fii in viata ta, sau vei gasi pe cineva care nu e cum iti doresti si ai sa doresti sa fii iar in relatie cu actualul. Dar nu va mai fii posibil. E viata ta si trebuie sa ai grija sa iti fie tie bine. Incercati si voi sa faceti mai multe activitati sa scapati de aceasta monotonie. E cel mai bine.

| Azµre a răspuns:

Dar ce vrei să facă un bărbat? Să danseze?
Să fim serioși te-ai plictisit? Cum vine asta?
De ce mai ai o relație cu el dacă nu-l iubești? Dacă te plictisește?
Vorbește deschis cu el această problemă, ori face ceva să îți fie ție pe plac ori la revedere una din două. Decât să-l chinui pe el așa și să te chinui tu mai bine lasă.

| AndreiuuMrrr a răspuns:

Da ce ai vrea tu sa faca sa te mai mai plictiseasca? raised eyebrows

| crack123 a răspuns:

Tu vrei sa te desparti de el, dar punand in balanta cateva calitati te gandesti ca e posibil sa gresesti. Ai deschis acest topic doar pentru a gasi pe cineva care sa-ti zica sa faci ceea ce deja vrei sa faci, ca sa-ti confirme ca asa trebuie facut, adica sa-i dai papuci, ceea ce probabil e si cea mai buna varianta.

| llljk a răspuns:

Dacă vrei ca doar băiatul să se implice în relaţie, să le facă pe toate nu te aştepta la ceva deosebit.

Iubirea trebuie să fie reciprocă, să aduci şi tu cîte ceva nou în relaţie, să te implici în aşa fel să îl vezi fericit, şi el la fel.

Dacă nu eşti pregătită pentru relaţie te sfătuiesc pe viitor să nu mai încurci băieţi.

| xVouge explică (pentru llljk):

Razvan, asa cum am mai spus " dupa 2 luni deja ma plictisisem".El a simtit nici macar putin din momentul de monotonia pe care il simteam eu. Asta denota ca ma implic. Nu vreau ca doar baiatul sa se implice. Ci vreau SA SE IMPLICE SI EL MAI Mult. Scuze ca am scris cu litere mari, am vrut sa subliniez acest lucru. Daca nu eram pregatita pentru o astfel de relatie, razvan..nu mai prindeam 9 luni. Oricum, multumesc pentru sfat. Sper sa nu te superi big grin

| cicika a răspuns:

Mai bien mai asteapta sa nu dai gres si apoi sa-ti para rau, am fost eu in asa situatie si dupa undeva 10 luni sau 9 mi-a venit iubirea si acum sunt cu el si sunt fericita. schimbatzi ceva in relatie faceti o pauza!

| Sen7iment a răspuns:

De ce sa ii dea papuci si sa sufere? Cu timpu o sa vada si el unde a gresit si totul va fi bine..Nush ce sa zic am avut si eu o relatie de genu..Am iubit nu am fost iubit dar la mine a durat doar 2 luni...Ce pot sa zic e sa ramai cu el pentru ca in ziua de azi un baiat care sa te iubeasca fara sa ii oferi sex e cam greu. Tine cat poti de el incearca sa il schimbi tu sa il faci dupa placul tau.Fa-l tu vorbarets trage de el..Nu ii da papucii

| xVouge explică (pentru Sen7iment):

Da..ai si tu dreptatea ta, in tot acest timp nu mi-a propus nimic, dar ma gandesc ca e "nedrept" fata de el..sa nu-l iubesc si eu

| MichelCarter a răspuns:

despartete de el daca ai dubii daca il iubesti. sunt multi baieti care sunt cu mult mai atragatori