| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o relatie de 2 luni cu un baiat..totul e bine dar problema este ca el e mai mic decat mine cu 5 ani..adica eu am 28 si el face 23. sad Nu stiu ce sa fac cand o sa afle parintii mei nu cred ca vor fi de acord cu el pentru ca e mic...ai lui deja stiu de mine, el le-a spus si a zis ca sunt de acord ca nu au nimic impotriva daca noi ne intelegem asta conteaza.Dar nu stiu ce sa fac cu ai mei...i-am zis de multe ori ca e o problema varsta si ca poate e mai bine sa ramanem amici dar nu vrea sa auda de asa ceva. Zice ca deja ma iubeste prea mult si nu si vede viata fara mine, ca nu a iubit pe nimeni asa cum ma iubeste pe mine si ca fara mine viata lui nu ar mai avea nici un rost, ca pe el nu-l intereseaza diferenta de varsta dintre noi, conteaza doar ce simtim unul pentru celalalat si atat, si eu tin la el sad dar nu stiu ce sa fac, simt ca diferenta de varsta o sa ne afecteze la un moment dat, ma gandesc ca poate si prietenii lui o sa-i zica ceva, dar a zis ca nu-l intereseaza nimic, voi ce parere aveti? Ce ati face in locul meu? Multumesc!

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa spuna presedintele frantei care e insurat cu una mai in varsta cu mult ca el

| Freya1 a răspuns:

Adevarul ca daca era invers nu era asa mare problema, dar in cazul tau poate sa iti creeze anumite frustrari.
Barbati poate ca se maturizeaza mai greu asa le este felul iar tu trebuie sa faci un copil ca iti e varsta doar nu il vei face la 50 de ani deci...dar nici sa iti dicteze parintii la ani tai ce sa faci nu e bine.Doar ca din cate observ eu si pui problema "el spune ca ma iubeste, el nu vrea sa ma lase, el nu isi doreste sa incheiem" dar tu? Tu nu vrei sa fi cu el pentru ce vor spune a tai si pentru ca e diferenta de varsta sau nu ai sentimente pentru el?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Si eu tin la el foarte mult, si pentru varsta lui e destul de matur, imi zice ca isi doreste si el un bebe..peste 1 an..si ca vrea sa ne mutam impreuna cat mai curand pentru ca din cauza serviciului nu ne putem vedea prea des.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă prima propoziție e adevărată, atunci ești incredibil de proastă.Dar, din fericire, oamenii rareori spun adevărul.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci mai stati anul acela impreuna fara sa va pese de gura lumi si in timpul asta iti vei da seama daca e de viitor si puteti sa faceti si un copil.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu ti-o zic drept: tu nu-l iubesti. Tu vrei doar o relatieie, nu iubit. Daca l-ai iubi, la varsta ta n-ai pune asa problema. Cand o sa inaintati in varsta 5 ani diferenta nu se observa. Nu te lua dupa ce zic unii si altii. Sunt atatea cupluri unde barbatul este mai tanar. A fi barbatul mai in varsta decat fata se pune in timpul cand fetele se maritau intre 18 si 20 de ani, iar barbatii erau cei care hotarau in casa.
Nu am inteles: la 28 de ani te mai conduc parintii? Eu de la varsta de 17 ani mi-am luat viata in propriile maini si nu am intrebat pe nimeni daca ii place iubita mea sau viitoarea sotie. Doar le-am prezentat-o si i-am chemat la nunta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am gresit varsta la care se maritau fetele: 16-20.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca va iubiti asta e in timp vor accepta si ai tai.

| Emma30555 a răspuns:

5 ani nu sunt chiar asa mult. Probabil ca nici nu arăți de 28 nici nu cred ca se vede diferența de vârstă

| anamariarot a răspuns:

Când la 19 ani le-am spus alor mei că prietenul meu e mai mare decât mine cu 8 ani și că are o altă naționalitate, când au văzut că mai are și tatuaje, n-au reacționat chiar în cel mai plăcut mod(Aoleu, dar ce-i cu atâtea tatuaje? Dar de ce nu-ți găsești și tu un român? Ce vrea ăsta de la tine? Ce crezi că poate să vadă la tine?). Ulterior s-au obișnuit cu ideea și chiar îl simpatizează(sau cel puțin așa vor să lase impresia laughing ). Nu mai zic de „prietenii binevoitori" care credeau că eu sunt proprietatea lor; pe ăia i-am eliminat din viața mea. Dacă e să fie o greșeală, înseamnă că e greșeala MEA și prefer să sufăr consecințele propriilor greșeli decât să trăiesc cu ideea „ce ar fi fost dacă...".
Pentru faptul că-ți sunt părinți, nu înseamnă că trebuie să dețină controlul asupra ta, mai ales că ai o vârstă, nu mai ești chiar copil. Dacă vrei să-ți întemeiezi o familie, gândește-te că o să trăiești cu alesul tău, nu cu prietenii, nu cu părinții voștri. Oricât de neplăcut ar suna, din punctul ăsta de vedere cel puțin, trebuie să te mai maturizezi.

| Pool77 a răspuns:

La 28 de ani esti mai rea decat una de 14, sa-mi bag...

Nu inteleg de ce apare 28 de ani si parinti intr-un context.
La 28 de ani deja trebuie sa-ti iei deciziile singura, nu parintii trebuie sa decida pentru tine.
Pe langa asta, ia si tu atitudine si spune-le ca ai 28 de ani nu 14 sa-ti impuna cu cine sa fi sau cu cine sa nu fi...
Mi-e mila de saracul baiat, te iubeste enorm si lupta pentru tine, iar pe tine te intereseaza mai mult parerea altora decat a ta.
Esti penibila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce trist si patetic. Pe tine te doare mai mult de ce vor crede altii decat despre ce crede el despre tine. Ca tine la tine, etc. Cat de patetic. Degeaba ai 28 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai 28 de ani... și nu știi ce vrei... Adică ce vrei TU.

| gabriielaaa a răspuns:

Daca va iubiti nu cred ca 5 ani e o difereta mare fratele meu are 21 si a lui are 30 arata bine, si am vazut persoane care au o varsta dar nu o arata exemplu eu am 24 daca ma vezi zici ca am 18 cel mult deci nu-ti fa griji inprivita aspectului, iar paritilor tai intai povestestele si explica-le de ce vrei o relatie cu el de lunga durata la inceput poate vor refuza dar daca vor vedea ca esti tu fericita vor accepta parerea mea is pariti nu pot fii mult timp suparati pe fetita lor

| iTzLiviu a răspuns:

,,adevarul intotdeauna iese la iveala", daca voi va iubiti, este foarte bine, mai stii melodia P.O.H.U.I (indiferent), ai peste 18 ani, faci ce vrei cu viata ta, chiar daca sunt parintii tai ar trebui sa inteleaga ca diferenta de varsta nu conteaza atat timp cat e intelegere intre voi 2. Pana la urma vor afla, nu cred ca sunt asa de nesimtiti ca sa intervina intre tine si el. Mergi cu capul inainte, ai doar o viata, fa ce-ti place! big grin Hai noroc