| Deadede a întrebat:

Am si eu o intrebare. Am inceput sa iau anticonceptionale dupa terminarea ciclului. Acum sunt la a 7a pastila. Perioada mea fertila mai exista? normal acum este si in 2 zile va fi ovulatia, sunt sanse sa fac vreo prostie daca nu folosesc bariera? Tin sa mentionez ca partenerul nu termina in mine.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila AC nu se foloseste dupa a 5-a zi a ciclului menstrual. Daca ai inceput sa-ti administrezi prima pastila dupa a 5-a zi metoda contracetiva este compromisa, si nu mai prezinta garantie ca nu poti ramane insarcinata. Daca ai folosit prima pastila intruna din zilele a 2-a si a 5-a a ciclului (numarat din prima zi de menstruatie) protectia se instaleaza din ziua a 8-a. Prin folosirea depastile AC se induce o protectie totala incepand cu a 8-a zi pe toata perioada de folosire a acestei metode. Nu mai exista nici zi de ovulatie si nici perioada fertila deoarece se poate intretine sex neprotejat in orice zi a ciclului, adica in toate cele 28 de zile cate va avea ciclul menstrual incepand din acest moment. Incepnd din a 8-a zi barbatulpoate ejacula fara nicio restrictie ori de cate ori va intretine de acum incolo contacte sexuale neprotejate. Multa sanatate!

| Deadede explică (pentru corbulalbrosu):

Adica vrei sa spui ca le-am luat degeaba? Am mai citit pe cateva site-uri in care scria ca poti lua si a 15a zi de cand NU mai sangerezi insa protectia se va face abia dupa 7 pastile + 4 ore.
Mersi de raspuns.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Deadede):

Nu stiu ce ai citit si unde ai citit, sau cine a afirmat insa este gresit/eronat. Da le-ai folosit practic fara rost/inutil si s-ar putea ca fiind administrate dupa a15 zi a ciclului tu in acel moment sa fi fost deja insarcinata. Continua pana se termina blisterul asteapta o noua menstruatie si incepe administrarea primei pastile de pe un nou blister din prima zi de menstruatie fiindca vei fi protejata din primul moment sau sa incepi administrarea in zilele 2-5 a cilului ins atunci va trebui safie folosita o metoda suplimentara de protectie daca intretii contacte sexuale in primele7 zile de folosire de AC. Pastila folosita ti-a fost/este prescrisa de un medic ginecolog, dupa intocmirea profilului tau hormonal pe baza analizelor hormonale? sau le folosesti asa dupa ureche? Sanatate!