| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am și eu o întrebare. dacă prima zi a ultimului meu cm a fost 17 August, iar eu in 21, 26 și 28 am avut contact sexual neprotejat, in care dintre aceste date as fi putut concepe un copil?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca deveni formularea unui raspuns catusi de cat corect sa devina posibila, trebuie sa fie cunoscut tipul ciclului menstrual si anume daca ciclul menstrual este REGULAT sau NEREGULAT si de asemenea care este lungimea medie ca numar de zile in cazul in care ciclul este de tipul REGULAT.
Daca ciclul mensrual este de tipul NEREGULAT, in acel caz este cu totul imposibil sa poata fi formulat un raspuns cert si corect. In asemenea cazuri se pot oferi doar simple pareri/presupuneri cu totul... aproximative si lipsite de orice utilitate, valoare.
Teoretic in urma sexului intretinut in 21 August adica in a 5-a zi a ciclului) posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica de doar 1-3% chiar si daca sperma a fost ejaculata in vagin.
Insa in urma actelor sexuale intretinute in zilele de 26 si 28 August, (in a 10-a si a 12-a zi a ciclului menstrual), se poate aprecia ca au fost intretinute la inceputul PERIOADEI FERTILE si din acest motiv sa apara posibilitatea de a se putea forma sarcina. Insa atat posibilitate cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina, devine valabila si reala numai in cazul in care ciclul menstrual are lungimea mai MICA de 29-30 de zile de fiecare data. Multa sanatate!

| Maryqaz1 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ciclul menstrual are de fiecare data lungimea mai mică de 29-30 de zile.
Îți mulțumesc frumos pentru răspuns!
O seara plăcută!

1 răspuns: