| piticot_2039 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru fete mai ales cele care au facut avort.deci pe 15decembrie am facut un chiuretaj si de atunci ma doare fff rau burta am fost la doctor am facut un tratament dar la o saptamana dupa el au inceput iar durerile, cele care au trecut prin asta va rog zice-ti-mi si mie urmarile, tot ceea ce ati simti dupa daca ati avut dureri din astea daca da cat timp au durat va rog orice ziceti-mi e foarte important.mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Buna piticot.Nu am facut nici-un avort dar stiu din surse sigure(lucrez in sanatate) ca durerea nu trebuie sa existe. E posibil sa fi aparut ceva complicatii in timpul avortului sau dupa, iar medicul sa nu ti le fi adus la cunostinta(se mai practica in ziua de azi astfel de chestii). Te-as ruga sa mergi la un alt ginecolog, sa ceri investigatii suplimentare pentru ca poate fi extrem de grav ce ti se intampla. Durerea indica clar ca ceva nu e in regula! Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut probabil o complicatie post-chiuretaj. Ele sunt destul de frecvente, dat fiind ca avortul este o interventie in orb, foarte mutilanta si periculoasa. Trebuie sa ajungi la un spital de ginecologie, sa te internezi si sa urmezi tratament. S-ar putea sa dureze multi ani pana sa scapi de probleme, multe tratamente, multe probleme. Din pacate, sunt chestii pe care ti le asumi cand faci un avort, riscurile sunt mari.

Abh
| Abh a răspuns:

Se poate sa fi facut o metrita, aceasta este o infectie a uterului, deja este cronicizata daca zici ca ai facut chiuretajul in decembrie.Se trateaza cu antibiotice si antiinflamatorii, bineinteles la indicatia medicului. Nu este normal sa ai dureri dupa atata timp asa ca te sfatuiesc sa mergi la un consult ginecologic cat mai repede.

| melynda a răspuns:

Am facut avord dar nu prin chiuretaj. ci cu aspiratorul. nu m-a durut ft tare si nici nu am avut urmari. insa am avut urmari sufletesti. dupa 2 luni insa iar am ramas insarcinata. nu am mai avut puterea sa fac al2lea avort. poate si din frica ca se mareste riscul de a nu a mai avea copii. acu sunt in luna a6a si astept sa se nasca micutul razvanhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala se iarta.prostia se plateste.acum nu stiu daca a ta sau a doctorului.vezi si tu. e rost de bani. ori tu de la el ori el de la tine. micutul e mort oricum.

| gina_3258 a răspuns:

Salut din pacate am trecut si eu prin asa ceva si sper sa nu mai am poarte de astfel de tratamente pe viitor.In cazul meu a fost km la fel pentru ca am fost chiretata si aproape am simtit tot dar mi-a dat doctorul un tratament de cxateva zile si si a fost mai putin dureros dupa.au fost cateva zile de sangerare si mici dureri, repaus fara efort fizic si fara contact sexual dar in rest a fost ok. ce ati recomand este sa te duci cat mai repede la un control gineco si vezi ce rezultate ati dau doctorii.