| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare va rog frumos sa ma ajutati sunt disperata. Mi-am inceput viata sexuala de o saptamana si la primul contact nu mi-a curs sange iar dupa a 3 oara mi-a curs sange si acum imi tot curge cate putin si ma doare si ovarul stang. De ce imi curge? Se poate sa fie din cauza ca atunci cand m-am dezvirginat nu mi-a curs si sa-mi curga acum? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La primul contact nu ţi-a curs sânge deoarece nu te-a dezvirginat efectiv, adică himenul NU s-a rupt!

După al 3-lea contact s-a rupt complet himenul şi de aceea a curs şi sânge!

Apoi, DEPINDE când a fost cel de-al 3-lea act sexual, trebuia să spui data exactă...

Apoi ar fi trebuit să ne spui : ce vârstă ai, când ai avut prima menstruaţie ( la ce vârstă ), dacă ai ciclu regulat ( sau nu, eu cred că NU ), datele ciclului tău menstrual pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace, pentru a face un calcul cu "metoda calendarului" ), etc.

Fără aceste date răspunsul este aproximativ, mai mult "ghicim"...

E posibil ca să te fi aflat foarte aproape de data la care trebuia să-ţi vină ciclul, iar în urma acestui contact sexual s-a pornit menstruaţia.

La fel şi durerea la ovarul stâng se poate datora acestei cauze - dar ambele se pot datora şi unei "lovituri" interne, produsă în timpul actului sexual!

Tu şti mai bine dacă ai simţit vreo durere acută/înţepătură în interiorul vaginului, în timpul actului, în timp ce te penetra!

Apoi depinde ce culoare/aspect are acea sângerare - e posibil să semene cu sângele menstrual!?!

Totuşi, dacă durează mai mult de 7 zile sau durerea se agravează, atunci TREBUIE să mergi URGENT la un consult ginecologic ( poate fi o altă "problemă" medicală )!

| lola6 a răspuns (pentru bursuc001):

Am 16 ani prima menstruatie am avut-o la varsta de 12 ani ciclul imi este intodeauna regulat doar cu o zi poate mi-a intarziat sau cu o zi mi-a venit mai repede si nu am o scurgere mare de sange doar asa cateva picaturi

| lola6 a răspuns (pentru bursuc001):

Am 16 ani prima menstruatie am avut-o la varsta de 12 ani si ciclul imi vine regulat poate ca imi mai intarzia cu o zi doua sau cu o zi doua imi venea mai repede dar eu cred ca asa nu estee o problema ...seamana cu sangele menstruatie dar nu imi curge mult doar atunci cand am avut contactul sexual si a doua zi mi-a curs acum doar ma doare ovarul stang si imi curge un lichid alb...mai tare ma doare ovarul cand stau pe burta

| bursuc001 a răspuns (pentru lola6):

Nu mi-ai răspuns la toate întrebările, deci nu pot să-ţi dau un răspuns mai exact..., doar alte posibile cauze!

Dacă în primele 2 zile ţi-a curs sânge mai mult ( aşa cum zici, iar acum s-a oprit ) - coroborat cu acea durere la ovar - cred că este vorba de o răceală la ovare ( motiv pentru care s-a şi "oprit" menstruaţia )!

Dacă aveam datele ciclului tău pe anul ăsta, puteam să calculez CORECT data venirii menstruaţiei şi puteam să-ţi spun dacă a fost sau nu ciclu...

Recomand, totuşi, să mergi URGENT la un control ginecologic - dacă ţi-e jenă/ruşine, atunci alegi o doctoriţă ( femeie )!

Iar pentru durere, poţi să încerci să umpli o sticlă cu apă caldă ( fierbinte atât cât să nu te ardă pe piele, deci cât de caldă rezişti ) şi să o pui pe burtă, în zona ovarelor, unde te doare. Ar trebui să te lase durerea, să scadă în intensitate sau să nu te mai doară deloc ( după câteva ore ).

| lola6 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult am sa merg la un control ginecolog

| bursuc001 a răspuns (pentru lola6):

Cu plăcere!

9 răspunsuri:
| Rhoselynn a răspuns:

Buna! Eu te-as sfatui sa te duci la un control la ginecolog. E posibil sa te fi penetrat prea tare si sa te fi "accidentat" undeva in interior. Cu asta nu deloc de joaca, du-te la un ginecolog, dar ocoleste te rog clinica ROMCLINIC. Nu fac decat sa iti ia banii. Mie asa mi s-a intamplat cand am fost acolo. Ai grija!

| lola6 a răspuns (pentru Rhoselynn):

Dar dar primesc minore?

| bursuc001 a răspuns (pentru lola6):

La controlul ginecologic poţi merge şi dacă eşti minoră ( chiar şi singură ), nu are nimic - trebuie DOAR să ai la tine actul de identitate!

| Rhoselynn a răspuns (pentru lola6):

Normal ca se primesc minore...ele nu au nevoie de ajutor?