| Heather2001 a întrebat:

Am si eu o mica problema.Imi intarzie menstruatia de peste 10 zile.Mentionez ca sunt virgina deci nu poate fi vorba de o sarcina. E grav? Ar trebui sa consult un doctor? funda:X

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Oricum ar fi, este foarte bine să mergi la o consultație ginecologică măcar o dată pe an.
În cazul tău problema ar trebui să fie una de natură hormonală. În primii ani după pubertate este normal să fie astfel de întârzieri. Nu e chiar așa normal să nu vină deloc o lună sau două deoarece înseamnă că nu se produce ovulația sau că mucoasa ovariană nu e bine dezvoltată și trebuie să mergi la un ginecolog. Dar sunt mai multe chestii care trebuie lămurite, cum ar fi, ce vârstă ai, la ce vârstă ai avut prima menstruație, ai ciclurile regulate, cât sângerezi la fiecare menstruație (cantitativ și ca număr de zile). Dacă e un episod izolat, atunci nu e mare problemă, dacă se întâmplă de mai multe ori, mergi la medic.

8 răspunsuri:
| angel09 a răspuns:

Buna! Unele femei au o menstruatie regulata abia dupa 20-30 ani in functie de corp.E posibil sa fi avut o mica raceala sau sa fi luat antibiotice si uneori asta poate deregla mentruatia. Daca nu ai dureri sau alte simptome nu e nimic grav.Bafta!

| JustMe324 a răspuns:

Nu este deloc grav, poate sa iti intarzie si mai mult, stay linistita, e totul ok, dar daca nu te simti bine sau cv, du-te la un medic ginecolog, ca nu e nici o rusine, bafta :*

| ralusycretz a răspuns:

S-ar putea sa fii racita, sa ai o infectie sau sa ai dereglari hormonale. Cel mai bine ar fi sa consulti doctorul. Sanatate!

| Madalina_7770 a răspuns:

Buna. Nu e nimic grav mai sunt fete care nu le vine o luna, doua, dar poti consulta si un doctor sa vzi ce ai

| irishkutsa a răspuns:

Pot sa-ti spun din propria experienta : am deja un bebe, asa ca am trecut mai multe ori prin chestia cu intirzierea menstruatiei. Deci primul lucru ar fi sarcina, dar la tine e exclus. Deci doi : poate fi vorba de-o simpla raceala, sau poate fi chiar si o mica infectie vaginala.Chiar si stresul exagerat face sa-ti intirzie... Sfatul meu sa mai astepti cam o saptamana, si daca nu e bine sa consulti un medic.

| raspunz a răspuns (pentru irishkutsa):

Iartă-mă că te contrazic dar o simpla raceala, sau poate fi chiar si o mica infectie vaginala nu pot cauza amenoree. Cauzele pot fie hormonale, medicamentoase, metabolice (cure de slăbire prea intense sau efort excesiv) sau hipotalamice.
Numai bine și sănătate la bebe!

| irishkutsa a răspuns (pentru raspunz):

Si eu pot sa te contrazic. Stiu ce spun : am patit, ca de la o infectie vaginala sa-mi intirzie menstruatia 2 luni. Iar daca umblu un pic mai dezbracata pe timp rece (respectiv racesc ), iarasi imi intrzie cu vreo 10 zile. Si nu e doar la mine asa. Iar raspunsul tau e strict teoretic. Sanatate...

| raspunz a răspuns (pentru irishkutsa):

În cazul ăsta este vorba de o altă problemă. Este posibil ca o infecție vaginală (joasă) să se complice cu una înaltă care să afecteze mucoasa oterină sau ovarele și anexele, caz în care poți avea amenoree secundară. Dacă mai ai probleme de genul ăsta e bine să te adresezi medicului tău ginecolog, unele infecții sau afecțiuni inflamatorii pelvine pot fi complet asimptomatice și nu se depistează decât atunci când fac o complicație. În mod obișnuit nu ar trebui să afecteze ciclurile menstruale.
E un răspuns parțial teoretic, deoarece nu pot vorbi din experiența personală întrucât sunt bărbat, dar am avut paciente și pot vorbi din experiențele lor happy