| Girl0995 a întrebat:

Buna!
As dori sa cer niste sfaturi.
Recent m-am despartit de iubitum meu(am fost 2 ani jumate impreuna).
De cand ne-am despartit am intrat parca intr-o depresie.pur si simplu nu ma recunosc ..plang intruna si nu ma gandesc decat la el.
Nu ar fi prima data cand ne certam.Dar el tot timpu da vina pe mine petru orice..cateodata imi era frica sa spun ceva sa nul supar.
cu toate astea eu nu ma vad fara el si simt ca nu mai pot.el spune ca so saturat de mine ca nu il interesez.nu ma cauta deloc.
sunt la pamant ce as putea sa facv/ am facut orice petru el si tot ma respinge.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Stii,Gabriel Garcia Marqez spunea ca nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cel care merita nu te va face sa plangi!
Plangi totusi sa te descarci si pe urma sterge-ti ochii si intoarce-te la viata.
Raul a fost facut,v-ati despartit,nu-l face mai mare cu suferinta ta,lupta sa-ti revii!
Inchide intr-o mare cutie tot ceea ce ar putea sa-ti aduca aminte de el,nu asculta muzica trista,vezi comedii si filme de actiune,fa lucruri pe care le indragesti cu adevarat si te pasioneaza,alinta-te cu o baie fierbinte si o ceasca de cacao,fa-ti bine din orice nimic si interzice-ti sa te mai gandesti la el.
A venit primavara,ia-ti prietenele si iesi la plimbare prin vitrine,compune-ti in gand tinuta pe care ti-o doresti,fa o schimbare de look,vopseste-ti/tunde-ti parul intr-un stil modern,orice care crezi ca te-ar ajuta sa uiti si sa-ti tina mintea ocupata,departe de gandul lui!
Nu te incapatana sa te inchizi in casa cu un bax de servetele si unul de ciocolata,tie iti faci rau!
Iesi din casa si demonstreaza-ti ca meriti conditia de om,poti rade,poti fi fericita si fara cineva caruia ti-e si teama sa-i vorbesti!
Si nu poti stii,acolo unde dezintoxicarea ta e in toi,poate un alt baiat sa fie atras de aerul tau nostalgic si misterios!
Viata continua, sa stii, fie plangi, fie intelegi si te lupti cu tine sa-ti revii!
Dar cu cat intelegi lucrul asta mai repede, cu atat mai bine pentru tine!
happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Din cate am observat eu,cele mai dure obstacole ale unei vieti sunt despartirile.
E ceva normal ce ti se intampla, numai ca va trebui sa gasesti in tine resursele pentru a merge mai departe.
Ar trebui sa nu-l mai cauti si sa ai grija de tine.Du-te la sala, fa miscare, ocupa-ti timpul cu ceva, iesi cu fetele.Cand ai ocazia du-te la bunici la tara.Te va ajuta sa scapi de energiile negative natura de acolo.Stand in casa sau doar rutina scoala-casa e greu.
Trebuie sa schimbi decorul, sa descopri lucruri noi, sa realizezi ca de fapt nu e sfarsitul lumii daca v-ati despartit.

Intotdeauna au fost urate despartirile pentru ca nu am stiut sa comunicam la timpul potrivit.Pe langa asta niste bun simt si putina dovada de maturitate nu ar strica.
Ar trebui sa invatam sa ne despartim.

| Girl0995 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

E greu de trecut peste. mai ales ca inainte cu o zi totul era bine. probabil de stiam exact motivul nu ma afecta asa tare.
de cautat am incercat sa nu il mai caut dar nu ma pot abtine ceva ma "impinge" sa il sun si de fiecare data sun cu speranta ca o sa putem discuta dar raman dezamagita pentru ca oricat as incerca refuza sa discute cu mine.
in tot timpu cat am fost impreuna nu am vorbit cu nici un alt baiat nu i-am dat nici un motiv sa se indoiasca de mine dar nici cum nu ii era bine

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru Girl0995):

Ca sa ii fie bine, trebuie sa te manipuleze asa cum vrea. Si cum nu poate, se supara pe tine. Crezi ca e ok ca sa aiba doar el un cuvant de spus si sa primeasca doar el iubire? Nu..si tu meriti, mai mult ca el. O sa iti fie greu, asa e mereu, dar cand vei trece peste iti vei da seama ca ai suferit degeaba. Inceputul e mai greu.

| Girl0995 explică (pentru Djlsghtnquuw):

Intr-adevar e asa cum spui.cand vedea ca nu ma poate manipula se supara..si is constienta ca asa nu-i bine dar in minte imi spun ca "nu vreau" dar ceva ma nu ma lasa sa imi vad de viata mea.

| justsummer a răspuns:

Trebuie sa te gandesti la tot ce va fi bine si imagineaza-ti urmatorul lucru ajuti acasa de la munca si el iti faci o scena plina de tipete in fata copiilor. spui ca nu vezi viata fara el, deci vei ajunge si in punctul asta stiu suna putin cam dur dar ar trebui sa vezi problema in ansamblu.

| Girl0995 explică (pentru justsummer):

Stiu cum ii.o avut deja reactii violente. si cu toate astea ceva ma trage inapoi.

| justsummer a răspuns (pentru Girl0995):

Serios nu crezi ca meriti ceva mai bun? Mai bine suferi acum cateva luni decat sa te intrebi mai tarziu de ce am pierdut atatia ani cu cineva care nu da doj bani pe mine?

| ZambetDeGheata a răspuns:

Despartirile nu vor fi niciodata frumoase, nici un fel de despartiri. Ai plans, foarte bine, e bine sa plangi uneori. Acum ridica-te, spala-ti fata, aranjaza-ti parul, machiaza-te daca vrei, imbraca-te cum iti place si iesi afara sa te plimbi. Observa ca e primavara, uita-te la toti oamenii fericiti din jur care rad si la cei posomorati, suparati, obositi, stresati. Care iti plac mai mult? Tu cum vrei sa arati? Ca un om suparat, obosit si posomorat sau ca unul fericit si relaxat? Esti sanatoasa, ai o familie, prieteni? Daca da, felicitari, ai motive sa fi fericita si nimeni nu ar trebui sa te poata face sa plangi.