| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa stiu daca prietena mea poate folosi inelul contraceptiv in fiecare zi. Adica chiar daca este in perioada menstruatiei sau nu.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inelul contraceptiv cu emisie continua de hormoni se introduce in vagin in prma zi de menstruatie si se mentine in interiorul vaginului in mod continuu 21 de zile dupa care se scoate si se arunca. Se face o pauza de 7 zile perioada in care se porneste menstruatia. Indiferent de situatia de moment, adica daca s-a terminat sau nu menstruatia in a 8-a zi se introduce in vagin un inel contraceptiv nou, care va fi mentinut in mod continuu o noua perioada de 21 de zile. Si tot asa, ciclul se va repeta de cate ori se doreste acest lucru. Sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Inelul contraceptiv nu se poate folosi la fel/similar precum un prezervativ, adica sa fie folosit doar in momentul sexului. Inelul contraceptiv are exact acelasi mod de functionare, fiind de fapt identic cu modul de protectie obtinut/realizat prin folosirea pastilelor anticonceptionale. In consecinta inelul nu se foloseste doar in momentul si doar cat timp tine partida de sex. Inelul se tine introdus in vagin 21 de zile incontinuu. Daca este scos mai mult de 3 ore dispare efectul de protectie si automat apare posibilitatea de a se produce ovulatia.