| izabelaionela2000 a întrebat:

Buna,as dori un sfat:este un baiat care CRED ca ma place dar nu face nimic in legatura cu acest lucru. Credeti ca ar trebui sa fac eu primul pas?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu recomand niciodata sa faca fata primul pas, pentru ca nu ai cum stii reactia baiatului: ori te refuza categoric, ori de jena iti vorbeste, ori accepta, dar pentru o perioada scurta de vreme.
O fata care faca prima pasul, pare disperata si pentru baieti, care au in sange instinctul de cucerire, o sa pari o prada care-i pica la picioare, deci, va fi total dezinteresat de tine.
Daca vrei sa prinzi in mrejele tale un baiat, arata-te cat mai greu de cucerit si asta il va inebunii, facandu-l sa te doreasca din ce in ce mai mult.
Dar daca tu faci primul pas, el nu mai are ce cucerii, deci, poate fii dezamagit, sau chiar lipsit de interes.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa-ti expui starea ta sufleteasca si sentimentele tale fata de el, in mod direct, adica verbal in cazul in care esti rusinoasa din fire. Intro astfel de situatie vei fi nevoita sa te comporti de asa maniera incat ori de cate ori el va fi in preajma ta, sa-si dea seama si sa inteleaga din mimica si gesturile tale nonverbale, ca ti-ai dori sa fii intr-o relatie cu el. Doar in cazul in care in continuare nu reactioneaza in modul dorit vei fi nevoita sa-ti invingi retinerea impusa de asa zisa ''eticheta'' si sa-i spui ori in mod direct, sau sa-i transmiti intentiile/dorintele tale printrun mijloc de comunicare, socializare. Nu este nici deplasata si nici de condamnat gestul, sau ''curajul'' ca feta sa fie cea care preia initiative in cazul baietilor timizi, incat ea sa fi cum se zice...vioara intai. Curaj si Succes! O alta varianta poate fi urmatoarea : Daca nu ai curajul sau tupeul necesar ca in momentul in care sunteti impreuna sa-i spui in fata in mod direct ca ai vrea sa fiti impreuna, atunci ii poti comunica dorinta ta printr-un mijloc de comunicare sau socializare. Ar fi cazul sa scapi de timiditatea care se pare ca te caracterizeaza, sa-ti iei ''inima-n dinti'' si sa-i spui/transmiti ca ti-ar face placere sa iesiti in 2 la o cofetarie sa serviti o prajitura si un suc, sau la o pizzerie unde ati putea sa vorbiti, sau la o plimbare pe jos, pentru a putea discuta in voie fara sa fiti priviti sau intimidati de ochi indiscreti. Dar daca chiar ca merita ar fi cazul sa-ti faci un pic de curaj sa stai de vorba cu el face2face in mod real, si sa-i spui ce doresti inainte de a se cupla cu o alta fata mai tupeista. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| UnTipObisnuit a răspuns:

Daca stii ca este un baiat mai timid da, din pacate unii baieti asteapta ca fetele sa faca primul pas.
Dar daca vezi ca nu este timid, atunci in raport de 70% iti vor scadea sansele cu el daca faci primul pas.

| izabelaionela2000 explică (pentru UnTipObisnuit):

Pai eu nu il cunosc atat de bine incat sa-mi dau seama daca este timid ne-am vazut de vreo 2-3 ori si el ma privea insistent dar nimic...

| izabelaionela2000 explică (pentru UnTipObisnuit):

Pai nu il cunosc atat de bine incat sa-mi dau seama daca este timid sau nu.Ne-am vazut de vreo 4-5 ori iar el se uita la mine insistent dar nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru izabelaionela2000):

"Ne-am vazut de 2-3 ori 4-5 ori" imediat zici 10 ori, da este timid, incearcã macar sa stai sau sa mergi mai aproape de el, poate are curaj sa intre el in vorba. Sti tu fa chestii prostesti doar sa ii atragi atentia... sa intre in vorba cu tine.

| Kimball a răspuns:

Ce-ți oferă ți-e increderea asta "ca el te place", va-ți vazut de 2-3 ori, macar vorbiți pe Facebook s-au prin mesaje?
Ori cum daca ai vrea să afli "daca te place" fă tu primul pas, poate el intr-adevar este m-ai timid si asta il opreşte pe el să te abordezehappy
Părerea mea, adica in ziua de azi exista termenul "CRUSH" happy