| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Astăzi este prima zi de dupa ciclu si am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat. Dar nu s-a terminat in mine. Au fost 2-3 penetrari atat. Apoi ne-am protejat si s-a terminat in prezervativ. Este riscul de a rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care lucrurile au decurs in modul descris in intrebarea ta si de asemenea daca numarul zilelor de menstruatie nu a fost prea mare incat sa depaseasca 6-7 zile, (ciclul menstrual incepe din prima zi de menstruatie si nu dupa terminarea acesteia), se poate aprecia ca atat teoretic cat si practic in proportie de peste 95-97%, posibilitatea formarii unei sarcini se poate exclude. Multa sanatate!

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru corbulalbrosu):

Am avut 4 zile de menstruatie. Mi-a venit marți si s-a terminat vineri. Iar eu ieri, sâmbătă am avut contact neprotejat cum am zis. Doar 2, 3 penetrari. Si s-a terminat in prezervativ.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

In urma precizarilor suplimentare oferite de tine, reiese ca sexul a fost intretinut in a 5-a zi a ciclului menstrual, adica intr-un moment in care atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina sunt extrem de mici chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in mod intentionat. Astfel ca se poate aprecia ca in conditiile precizate in prezenta situatie, formarea unei sarcini se poate elimina in totalitate. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu exista nici un risc.