| Nadytza a întrebat:

Buna din nou, asta e problema celei mai bune prietene dar ea nu vrea sa o expuna...asa ca o expun eu.
Are 14 ani, si iubit de 21(exact ca mine dar cu un an mai mici).
E nebuna la fel ca minelaughing, adica petrece si chesti din acestea.
Si acum vreun an a promis unui baiat de care ii placea(dar care statea in alta tata si vine doar vara in tara, acelasi oras), pai ia pomis ca se culca cu el, pentru prima oara.
El a acceptat bineinteles ca orice baiat, vorbea frumos cu ea.
Dar pana sa vina vara ea si` facut alt prieten, pe care il iubea, si s-a culcat cu el.
Acum acel baiat care era plecat, ii tot spune ca sa nu mai promita si sa nu se tina de cuvant iar ea se simte vinovata, si vad ca din ce in ce nu mai tine la iubitul ei, si incerca sa il impace pe acel baiat.
Tinand cont ca ca iubitul ei a fost primul la ea, nu stiu ce sa ii spun, i-am spus sa isi urmeze inima. Dar e confuza, ce sa faca, eu nu ii pot da prea multe sfaturi pentru ca si eu sunt la o varsta frageda si nu am trecut priin asa ceva.
Va rog help. Ce sa faca?
Funda!:*

Răspuns Câştigător
| fantomitzu a răspuns:

Buna! In primul rand ar trebui sa rupa relatia cu cel caruia i-a promis lucrul respectiv. Daca el intr-adevar ar vrea o relatie serioasa nu i-ar mai spune prietenei tale sa nu mai promita anumite lucruri.In al doilea rand ea nu stie ce face el in alta tara si ar trebui sa isi vada de relatia actuala.E prea mica pentru a incepe viata sexuala la varsta asta, indiferent de gandirea care o are sau daca ea se crede indeajuns de matura ca sa faca pasul acesta.NU ESTE O JOACA! Pot aparea probleme,complicatii,lasand la o parte ca s-ar strica pentru un "du-te -vino".Ea are o viata inaintea ei, de ce sa si-o strice de acum? Nu zic ca a incepe viata sexuala e neaparat un lucru rau, dar toate lucrurile se intampla la vremea respectiva.Fiecare etapa a vietii trebuie traita intocmai cum este.De ce atata graba? Viata e frumoasa.Ar trebui sa profite de acest lucru si sa nu se mai gandeasca la promisiuni puerile facute unuia care nici macar nu ii poate oferi ceva concret.Sa nu se mai simta vinovata si sa inceapa sa aprecieze ce are in momentul respectiv.Pentru a face lucrul acela, nu trebuie doar sa il placa si sa o faca din vina.Lucrul acela trebuie facut din dragoste, sa simta cu adevarat ca trebuie.Sunt multi factori care ar trebui sa fie luati in discutie.Eu sunt mai de moda veche, dar daca ea o sa faca lucrul acela cu baiatul caruia i-a promis. dupa un timp o sa regrete.si o sa isi aduca aminte toata viata de ce a facut.Primul act nu se uita niciodata.De ce sa fie unul cu cineva care nu merita si incearca sa profite de pe urma ei? De ce sa nu fie unul special cu cineva care intr-adevar o apreciaza.E prea mica sa isi dea seama de acest lucru acum, dar :Nu cu el! Nu acum! De ce? V-a regreta! Rabdare si toate se rezolva cu timpul.Mult noroc si sper ca oarecum "te-am mai luminat"! Ai grija de prietena ta, deoarece chiar are nevoie de prieteni in astfel de momente.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| darkglass a răspuns:

Pai a facut o promisiune stupida, viata sexuala o incepi cand te simti pregatit psihic si fizic si cu persoana pe care o iubesti, sa ii spuna tipului ca a facut o promisiune tampita si ea chiar tine la iubitul ei

| jadir a răspuns:

21 de ani? Pai asta e pedofil nu gluma, morti masi

| jadir a răspuns:

La 21 de ani ar trebui dus la puscarie nesimtitu, spune-i daca n-are minte sa agate o adulta sa si-o bage in blender