| Anisia15ana a întrebat:

Bună, doresc raspunsuri cât se poate de serioase, şi de la cei ce cunosc!
Iubitul meu are 17 şi eu 15. Anul viitor vreau să merg la el, şi sa facem un bebe!
Ar avea probleme cu poliția, chiar daca eu sunt de acord să raman cu el?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii si nu intervine in asemenea situatii.
Parintii vor trebui sa faca o cerere de chemare in judecata, solicitand ca instanta de judecata sa dispuna reintoarcerea ta la domiciliul lor. Daca instanta va dispune reintoarcerea si tu nu te reintorci de bunavoie, parintii pot solicita interventia executorului judecatoresc si acesta poate solicita ajutorul organului de politie, daca tu sau prietenul tau va opuneti la reintoarcere.
In orice caz te sfatuiesc sa nu faci o asemenea prostie, esti inca un copil si s-ar putea sa-ti ratezi viitorul. Mai mult, iubitul ar putea sa-ti dea un picior in fund si sa te trimita la parinti.

| RAY a răspuns:

Daca ai 16 poti

| Violleta2022 a răspuns:

Da, bineinteles ca baiatul va avea probleme cu Politia, tu esti copil mic inca, ai chiar sub 16 ani, iar el intra direct in puscaria juvenila sa-i minor.
Nu exista "sunt de acord cu el" la 15 ani, pentru ca tu nu ai nici un drept la 15 ani, drepturile le au parintii tai si tutori tai legali, care decid pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Cookie456 a răspuns:

Bună, Anisia15Ana. Dacă tu ești de acord, poliția nu intervine. La el e vârsta potrivită, iar dacă tu zici că la anul viitor, când tu vei avea 16 ani, e destul de ok. Chiar mă bucur pentru voi.

| Comentatorul a răspuns:

Sunteti rromi? Altfel nu explic de ce ai face un copil ca sa il cresti fara niciun ban si cu singurul adult fiind bunicii

| Anisia15ana explică (pentru Comentatorul):

Posibilitatea există! Nu văd rău nimic în a da viață cuiva..plus de asta la noi e multa iubire...