| JustMe2099 a întrebat:

E mult de scris, dar sper ca cineva va baga in seama intrebarea. Sunt într-o relație de mult timp, il iubesc foarte mult, el acum imi spune acelasi lucru, dar, totusi, s-a schimbat foarte mult in ultimele luni, adica se poarta mai indiferent cu mine si multe lucruri de genul. I-am spus de multe ori ca ma deranjează, de fiecare data ii spuneam seara, la telefon, iar el zicea lucruri care ma raneau si mai tare, cum ca ne certam mai des, ca nu crede ca relația noastră va mai tine mult, ca el pana acum a incercat sa para perfect (ceea ce m-a făcut sa tin asa mult la el, se comporta foarte frumos cu mine), dar acum s-a plictisit sa se comporte asa si spune ca plang prea des si nu ii mai pasa cand plang (inainte, cand plângeam la telefon, facea orice sa ma oprească, iar de fata cu el, adica de doua ori, a plans si el văzându-mă pe mine, spunând ca il doare sa ma vada asa), dar acum. Mai spunea ca vorbim prea mult si se plictisește. Acum, chiar daca imi e putin greu, incerc sa nu il mai "stresez" atat, dar el tot zice ca m-am schimbat, ca la inceput eram altfel, nu plângeam asa des si cand ii spun ca si el s-a schimbat in rau si ca eu plang din cauza asta, zice ca asta e. Urmatoarea zi, dupa fiecare cearta de genul, zice ca a spus totul la nervi si nu vrea sa ne despărțim pentru ca inca ma iubește foarte mult si va incerca sa fie ca la început si chiar se comporta foarte frumos cu mine cateva zile, pana ajungem iar acolo si tot asa. In clasa a 9a am fost colegi si foarte buni prieteni, iar eu m-am transferat la alt liceu pt 2 ani, cand a început si relația noastră, dar acum m-am transferat inapoi, deoarece la liceul si in clasa aia am mai multe sanse sa iau bacul cu note mai mari. El spune ca anul acesta, dacă vom vorbi in vreo pauza la scoala, nu vom vorbi deloc acasa, sau nu o sa ma bage absolut deloc in seama, ca asa se va plictisi de mine. Eu i-am spus ca nici eu nu vreau sa stam lipiti, dar nici chiar asa. Pana la urma și-a schimbat părerea, dar totusi a spus ca daca va fi cum zic eu, nu va mai tine mult. Chestia care tot ma face să-mi pun întrebări este ca daca el zice ca nu i s-au schimbat sentimentele pt mine, atunci de ce zice mereu astfel de lucruri, care ma fac sa plang foarte mult. Mai ales pe ascuns, ca sa nu mai zica el ca sunt plangacioasa. Spune ca nu vrea sa ne despărțim, dar stie ca se va întâmpla deoarece relatia scartie si nu mai vede "acel viitor" pt noi, dar, totuși, zice ca ar vrea sa fie. Ce sa mai cred? Pana la urma ma mai iubește?:/ Multumesc celor care și-au luat din timp ca sa citeasca tot acest roman siropos.

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

''...el pana acum a incercat sa para perfect (ceea ce m-a făcut sa tin asa mult la el, se comporta foarte frumos cu mine), dar acum s-a plictisit sa se comporte asa.'' - Ți-a afirmat că a încercat să pară ''perfect'' de la început, adică să fie pentru tine ceea ce nu este. A putut să se prefacă un timp, așa cum afirmă, dar până la urmă nu poți să fii mereu ceea ce nu ești.
Nu are rost această relație din moment ce nu îi pasă că plângi, îți spune cuvinte urâte și nu te respectă. Nu cred că vrei să o țineți așa în certuri, nu are rost să suferi degeaba.
Știi, la început pare că vă înțelegeți bine, dar după un timp după ce vă cunoașteți s-ar putea să constatați că nu vă potriviți. Descoperi lucruri care te deranjează și îți pierzi interesul pentru persoana respectivă. Asta s-a întâmplat între voi.
Nu este ultimul băiat, nu mai plânge pentru că ai aflat că nu sunteți compatibili din punct de vedere emoțional. Fii puternică și treci peste suferință!

| Doub a răspuns:

Atâtea figuri.
Desparte-te de el şi gata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm...Plictisit zici? S-ar putea sa-i placa o alta fata sau sa se fi racit de tine, sa nu-i mai placa de tine cum esti tu, incearca sa vorbesti mai deschis cu el, spune-i sa-ti spuna pe larg ce se intampla cu el si ce crede cu adevarat despre relatia voastra!

| andy95summer a răspuns:

Ori nu te mai iubeste, ori in cel mai rau caz are pe altcineva.
Vezi ca baietilor nu le place sa vada o fata care plange din orice(daca chiar s-a intamplat ceva mai grav e altceva).
Daca te face sa plangi si va certati des nu e bine.Cel mai bine ar fi sa aveti o discutie serioasa si clara despre relatia voastra. Daca el refuza, inseamna ca nu te iubeste.

| Glider717 a răspuns:

Cred ca iti este cam greu sa vezi adevarul, dar are dreptate, relatia voastra scrataie, din punctul meu de vedere lucrurile sunt simple: atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat, nu ranesti, nu faci sa planga, din contra, cauti ca acea persoana sa fie cat mai fericita! Mai este o problema, nu cumva sa fi devenit obisnuinta sau chiar dependenta care este mult mai grava! Nu te plictisesti de o persoana care o iubesti, asta este foarte clar, totusi un pic de distanta cred ca ar prinde bine, vezi si tu ce simti cu adevarat pentru el si invers, sau mai poti incerca ceva, dar este riscant, poti sa-i spui tu ca nu mai vrei sa fiti impreuna si sa-i dai motivele enumerate de tine, daca incearca sa va impacati ceea ce presupune sa se si schimbe este ok, dar poti avea surpriza sa zica un "ok" sec si sa plece, atunci vei sti si tu cum stau lucrurile cu adevarat!
Multa bafta si mult curaj!
Toate cele bune si...sa auzim numai de bine!

| Glider717 a răspuns (pentru Glider717):

Am uitat sa intreb, de cat timp sunteti impreuna?