| alinaaaa03 a întrebat:

Buna funda+vot

Ma numesc alina si am 17 ani, am si eu o intrebare,

Am o prietena, este in clasa a9a, si a zis ca iubeste foarte mult un baiat, si-a inceput viata sexuala cu el, dar a zis ca nu a folosit nimic, adica a facut sex ne regulat, azi a facut, nu stie ce sa faca zice ca o doare stomacul, si ii este putin rau, zice ca ce sa fac? nu vrea sa ramana insarcinata, ce sa faca sa nu ramana insarcinata daca ramane nu vrea sa faca avort, cum sa nu ramana insarcinata "da stiu si eu i-am zis ca e o idioata, ba chiar m-am certat cu ea, dar s-a pus pe plans si a zis ca nu stie ce sa se faca"... vreau sai fiu alaturii si ea a fost alaturii de mine cand mi-a murit tatal, ma ajutati? ce sa-i zic? cuum sa faca sa nu ramana insarcinata? acum zice ca regreta, si ca mai bine moare, apropo, m-a intrebat oare daca face niste analize, e cam racita, se vede ca sa inceput viata? eu i-am zis ca "parca esti o curva nu ar fi treebuit s-o faci, mai sunt destui baietii," si s-a suparat, vreau s-o ajut, va rog. ce sa faca? daca ma ajutati dau funda+vot... cat costa anticonceptionale? sau ce sa afaca? funda+vot

6 răspunsuri:
| DiamanteleSeSparg a răspuns:

Doamne sfinte! Copila asta isi da seama ca a facut cea mai mare greseala din viata ei? Unde au fost parintii ei, de ce nu au invatat-o nimic? Si cate alte fete sunt sau vor fi in situatia ei? Sfinte! Ar trebui sa ia niste pastile din alea de urgenta.pnm cum le zice?! Cel mai indicat de urgenta cu parintii la doctor sau te duci tu cu ea? Si nemernicul cu care s-a culcat probabil da in retragere,nu? El daca e barbat adevarat sa isi asume responsabilitatea sa se duca cu ea la doctor, el ar trebui mai degraba, nu tu!

| nesuferit a răspuns:

Sex ne regulat laughing

| DidiChanx3 a răspuns:

Incearca niste anticonceptionale numai ca s-ar putea sa fie cam tarziu pentru asta de obicei nu sunt spumpe dar daca ai auzit genu ca si-a pierdut sarcina ca a facut miscari bruste si din astea ar fi totusi putin riscant dar daca e prea tarziu pentru anticonceptionale va ramane insarcinata imi pare rau de ea dar asta e sad

| clauphotograph a răspuns:

E trba lor nu ar trebui s ate bagi ca dupa aia u o sa iesi prost la mijlok

ea a fost fraera ca s-a lasat usor si mai ales si inconstienta da mai mult e vina aluia fiinka daca avea experienta stia ce si cum da el ca taranu dai si gata mda asta e urat

| crackledHead a răspuns:

Urat...indoap-o de anti conceptionale si sa speram ca nu ramane bortoasa...

| cristinacrissss a răspuns:

In primul rand sa isi ia un test de sarcina, se utilizeaza foarte usor. daca rezultatele sunt negative sa se duca sa isi faca niste analize gen radiografie genitala si sa se duca la ginecolog. ginecologul o sa vada ca si-a inceput viata sexuala dar daca se duce cu parintii si ii spune ginecologului ca nu vrea ca ai ei sa afle acesta o sa ascunda acest fapt.el o sa ii faca niste analize si o sa ii dea anticonceptionale. sa nu ia orice fel pentru ca sunt in functie de organism, de greutate si asa mai departe.trebuie sa ii fi alaturi orice s-ar intampla, sa o sfatuiesti sa vorbeasca cu parintii ei. daca doamne fereste este gravida sa nu ii dai sfaturi gen : fa avort.pur si simplu ii spui sa aleaga ce crede ea ca este mai bine.si de acum sa se protejeze cu prezervative sau in alte modalitati.bafta si sper sa fie utile sfaturile.