| Loredana96 a întrebat:

Buna,in urma cu jumatate de an am facut cunostinta cu un baiat.Ne stiam mai demult, da am inceput sa ne cunoastem mai bine.Eu am 16 ani, iar el 22.
3 luni de zile s-a tinut din urma mea,cu flori,atentie, mereu ma suna, ma cauta prin oras, dorea sa ne vedem.Mereu il refuzam iar el insista si facea tot posibilul sa ma vada.Eu strigam la el si nici nu doream sa-l vad.Nu pentru ca e urit sau ceva de gnu, ba e destul de dragut si s-a comportat foarte frumos cu mine, a suportat crizele mele de nervi si a stat calm, doar ca are un trecut mai urit.Iar acum vrea sa isi faca un viitor mai frumos.Imi era total indiferent si nu ii dadeam nici o atentie, poate din simplu fapt ca el imi oferea prea multa atentie.Iar intr-o zi nu ma mai sunat, a doua zi la fel si apoi am aflat ca a plecat peste hotare la munca.M-am simtit ridicol.Am plins nopti la rind, stiind ca el a vrut din tot sufletul sa fim impreuna iar eu nu i-am dat nici o sansa.Am crezut ca deja era sfirsitul.Ca trebuie sa-l uit.Dar el dupa citeva zile m-a contactat.Imi scria mereu si ma suna din Franta de unde e el.2 luni am vorbit, dar eu nu i-am aratat sau mai bine zis nu i-am spus ca ii simt lipsa cu toate ca el mereu imi spunea. Pina cind intr-i zi, pe 1 iunie, el m-a intrebat direct daca il plac.Si i-am spus ca da.Iar el a spus ca in iulie vine acasa.
Mi-a spus de nenumarate ori ca ma iubeste, dar eu nu am putut sa ii spun niciodata lucrul acesta cu toate ca imi este foarte drag.
Am avut o relatie de un an, unde am avut incredere totala si am fost extrem de dezamagita si acum mi-e greu sa mai cred pe cineva.Simbata avea dispozitie, si glumea cu mine.Si a facut o gluma care nu mi-a placut deloc.Mi-a spus ca el mereu e sincer cu mine, in afara de momentul in care imi spune ca ma iubeste.Nu mi-a picat bine.M-am cam inervat.Tot atunci m-a intrebat daca il iubesc, si i-am spus ca nu. Apoi eu fiind inervata, i-am spus multe cuvinte la nervi.De simbata nu am mai vorbit.Ma simt cam prost.
Doar ca, nu pot crede cuvintele lui.Am impresia ca la virsta lui vrea sa fie cu mine pentru ca poate ma crede o naiva la 16 ani,care sa ma duca de cap si din cite am inteles baietii se trag mai mult la virgine, eu fiind virgina. Poate el va dori sex de la mine, dar eu nu sint pregatita, el va trebui sa astepte mult si poate nu va dori sa astepte si eu voi suferi.I-am spus si lui ca nu cred cuvintele lui.Nu cred ca ma iubeste si ca ar avea sentimente sincere.
Dar el spune ca un baiat la virsta lui nu ar insista atit jumatate de an daca nu ar simti ceva pentru persoana respectiva.
Nu stiu exact cind vine, dar stiu ca va veni degraba.Ce sa fac oare? Sa ma vad cu el si sa ii dau o sansa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o tii tot asa, pana se intoarce el, nu mai gaseste niciun fel de relatie.

Spui ca esti foarte matura pentru 16 ani dar faptul ca te superi si faci sandal din nimica toata arata exact opusul. Faptul ca iti pui atatea intrebari si iti faci atatea scenarii in minte, unele dintre ele neavand legatura cu realitatea, demonstreaza din nou ca ai doar 16 ani. Sa fii matur nu inseamna doar sa intelegi ca barbatii vor si sex, inseamna sa stii sa te temperezi, sa intelegi ca lucrurilor mici nu trebuie sa le oferi importanta si sa lasi de la tine, atunci cand e cazul.

Un trecut urat este al cuiva care a fost dependent de heroina, al cuiva care a fost in puscarie, al cuiva care si-a castigat traiul furand si inseland. Sa fumezi niste iarba cu prietenii, nu e un "trecut urat" cum ii spui tu.

Relaxeaza-te. Daca baiatul e normal, va vrea sex, pentru ca asa functioneaza orice baiat normal. Dar asta nu inseamna ca nu tine la tine sau ca nu te va astepta. Sa nu intelegi gresit lucrurile. Si daca pana la urma vine degeaba, viata va merge inainte. Nu te mai gandi ca totul se va termina prost, nu are niciun sens. Si nu te mai supara din toate rahaturile, oamenii mai spun si lucruri care te deranjeaza. Invata sa-ti controlezi emotiile, esti singura care are de castigat din asta.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Va stiati de mult... adevarul este ca el umbla dupa tine de cand te-a cunoscut, nu doar de 6 luni. Ii place mult de tine, de a stat atat si a asteptat ca tu sa cresti, sa ajungi la o varsta la care sa poti sa iubesti in aceeasi masura.
Dar se pare ca nu-i inca destul, ca nu poti inca sa dai cu aceeasi masura, si se pare ca o sa o dati in bara.

| neutrino a răspuns:

El nu te-a mintit niciodata, asadar merita sansa de care vorbesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, a fost o glumita cam proasta, dar poate a fost doar o glumita si...atat!
Daca tii la el, acorda-i sansa de a iti demonstra ca are sentimente sincere pentru tine si nu viseaza la virginitatea ta.
Dupa cateva intalniri, iti vei da seama de tot ce ai nevoie sa stii, iar pe urma vei lua o decizie: ori continui sa te vezi cu el si formati un cuplu, ori fiecare isi vede in continuare de viata lui.
Deocamdata asteapta, fii rabdatoare si vei afla raspunsurile la toate intrebarile!