| alinaaaa03 a întrebat:

Buna ma numesc Alina si am 17 ani, dau funda si vot

Am o prietena are 14 ani jumate, vinerii si-a inceput viata sexuala acum regreta, a facut neprotejat, acum plange incontinu, l-a intrebat pe baiat daca s-a terminat in ea, el a zis ca "nu stai linistita", dar azii dimineata la 7-8 veni la mine plangand, ca ia curs putin sange de l ciclu, si nu stie ce sa fac, ii este frica sa nu ramana gravida, sau sa fii ramas... ce inseamna daca ii curva sange? va rog mult ajutati-ma, vreau s-o ajut si ea ma ajutat mereu pe mine, va rog mult, fundasad

5 răspunsuri:
| sylar2007 a răspuns:

Daca ia trebuit sex, sa-i fie de bine

| Myst3ry a răspuns:

E normal, nu are cum sa ramana gravida de vineri pana azi... happy...asta se vede peste mai mult timp oricum. Daca are incredere in baiatu respectiv, sa stea linistita. Daca nu, sa incerce sa isi faca un test de sarcina peste ceva timp (aprox 1 saptamana) happy ca sa fie sigura.

| bbyyyyyyyy a răspuns:

Pt ca esti mai mare du-o tu la doctor. El va rezolva totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa nu am fete, niciodata! Vai, vai de capul meu, ce s-a tampit lumea!
Nu ca dau vreo lectie de moralitate, dar stii. In primul rand, viata sexuala se incepe dupa 17 ani, pentru a preveni riscul de cancer de col uterin, care este extrem de crescut la varsta asta. Nu mi-as dori sa o vad pe prietena ta cazandu-i parul de la chimioterapie...
In fine, pe langa asta e si dezinformata. Metoda de contraceptie folosita de ea e eronata, deoarece in timpul actului sexual tipul ala elimina un lichid cu rol de lubrifere numit lichid preejaculator. Acela contine spermatozoizi, si e nevoie de unul singur sa ramana gravida. De ce naiba nu s-a informat? De ce nu a cautat informatii despre riscuri? De ce nu a lasat sexul pentru cei mai maturi? Are timp toata viata sa se frece apoi. Mi-e asa mila si scarba... si nu am cine stie ce varsta, sunt de varsta ei, sa nu crezi cine stie ce... nu ma laud, dar sunt socata.
Tu, ca o prietena mai mare ce esti, de ce nu ai prevenit-o? De ce nu ai informat-o? De ce nu ai tras-o de maneca? Tipul ala cel mai posibil o sa o paraseasca in curand sad.

| cristi_2719 a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa cumpere un test de sarcina care sigur o sa iasa negativ(este prea devreme), si asa o sa se linisteasca. Peste o luna sa isi cumpere altul (asta o sa ii spui atunci) ca sa aflati daca este intr-adevar insarcinata.