| alinaaaa03 a întrebat:

Buna ma numesc Alina si am 17 ani, dau funda si vot

Am o prietena are 14 ani jumate, vinerii si-a inceput viata sexuala acum regreta, a facut neprotejat, acum plange incontinu, l-a intrebat pe baiat daca s-a terminat in ea, el a zis ca "nu stai linistita", dar azii dimineata la 7-8 veni la mine plangand, ca ia curs putin sange de la ciclu, dar putin de tot, si nu stie ce sa fac, ii este frica sa nu ramana gravida, sau sa fii ramas... ce inseamna daca ii cursa sange? va rog mult ajutati-ma, vreau s-o ajut si ea ma ajutat mereu pe mine, va rog mult, funda

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și individul ce vârstă are de cunoaște și este stăpân pe metoda coitului întrerupt?
Ea în ce zi a ciclui se afla, mai exact când a avut ultima menstră?
Acea sângerare poate fi de la ruptura membranei himenale, nu este o pierdere de sânge cantitativă, vorbim de picături de sânge.
Nu ai ce-i face mai mult de atât.
Pa, pa.

| anka89 a răspuns:

Mare greseala si chiar nu pot intelege de ce fac sex neprotejat si dupa aia plang, trebuia sa fie constienta.Acum despre acel sange, nu ii nimic sa ii arete daca e garvida sau nu abia dupa 2-3 zile de la contactul sexual. Tinand cont de faptul ca a fost primul contact sexual, este normal sa aiba dereglari hormonale.Ii vine azi putin si maine mai mult, pur si simplu i s-a dereglat menstruatia.Se poate sa se opreasca pana maine. Oricum daca nu a lasat in ea sa nu isi faca griji, nu cred ca respectivul are vreun interes sa minta, nu? Pe viitor sfatuieste-o sa se protejeze.Sangerarea daca nu se operste inseamna ca i-a venit ciclul prea devreme.

| Flory_2430 a răspuns:

Asa se intampla...deci din moment ce nu a lasat in ea e okhappy

| nuamPleaca a răspuns:

Dupa 21 de zile de la contactul sexual sa faca un test de sarcina. Bafta!

| coolgirl97 a răspuns:

Pff.cum sa iti incepi viata sexuala la 14 ani :O?

Ok sa nu vb despre asta... daca ea considera ca e ok e ok! Dar dc nu au facut-o protejat? Si totusi la 14 ani[scuze tot la asta raman!]Parintii stiu? Spune'i sa nu mai planga! Sa nu se consume asa! Sa realizeze ca asta e.si sa se increada in ult speranta.in cazu cu gravida...nu stiu ce sa zic.nu ma aflu in situatia asta.desi am 15 ani!

Atata spune-i sa nu mai planga!

| flamenco a răspuns:

Poi din cate am retinut la bio ciclul incepe cu o mica hemoragi deci asta ar trebui sa fie. Stai ca ma uit pe net.

| flamenco a răspuns:

Da... menstruatia incepe cu o hemoragie(numita menstra).