| mariapopescu99 a întrebat:

Mi-a intarziat ciclu 11 zile. In ultima luna am intretinut relatii sexuale de mai multe ori. Tin sa mentionez ca am luat foarte multe pastile pentru raceala, antibiotice pentru infectii la gat si pastile pentru alergie de la energizant. Am facut si 2 teste de sarcina cu diferenta de 2 zile intre ele si au iesit ambele negativ. Imi poate explica cineva cauza? Tin sa mai mentionez ca mie imi vine neregulat si de obicei intarzie o saptamana.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele descrise de tine se poate trage concluzia ca ciclul tau menstrual a fost mereu NEREGULAT si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine NU functioneaza corect iar in anumite perioade nici nu elibereaza hormonii necesari mentinerii unui ciclu menstrual normal. Lipsa menstruatiei pe o perioada care depaseste mai multe saptamani se numeste amenoree secundara si se datoreaza unor dereglari hormonale mai intense. Motivul aparitiei amenoreei indica faptul ca iti este probabil/sigur afectata glanda foliculara care nu mai produce ovule deoarece probabil a intervenit/s-a instalat sindromul de ovar polichistic (SOPC). Intro asemenea situatie producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron este perturbata si din acest motiv apar dereglari hormonale care deregleaza lungimea ciclurilor menstruale deci si momentul producerii menstruatiei care devine imprevizibila/imposibila de a fi anticipata. Intro astfel de situatie in primul rand devine strict necesara sau chiar obligatorie consultatia endocrinologica si doar pe urma pe baza rezultatelor obtinute prin conlucrarea dintre medicul endocrinolog impreuna cu medicul ginecolog probabil vor reusi sa-ti prescrie tratamentul adecvat prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual la unul regulat pentru a se prioduce ciclu de ciclu un ovul viabil. In caz contrar ciclul tau menstrual va ramane neregulat si neplacerile vor continua. Nici amenoreea si nici SOPC nu sunt considerate ca ar reprezenta o boala sau o afectiune prea grava, dar netratate in timp pot provoca afectiuni permanente si uneori chiar sterilitate. Din acest motiv ar fi foarte bine daca te-ai hotara si daca se poate cat de urgent sa fii consultata ginecologic chiar daca esti virgina. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ai uitat sa spui cand ai facut testele. Testul se face in ziua a 21-a de la contactul neprotejat!
Stresul, de asemenea, poate determina intarzierea ciclului si cu o saptamana sau 10 zile.
Ai grija de tine si mananca sanatos, multivitaminic, multe fructe si fereste-te de raceli!

| mariapopescu99 explică (pentru PsihoSex):

Testul l-am facut in a 8-a zi de intarziere a ciclului. Testul se putea face din a 8-a zi de intarziere.

| Lina1993 a răspuns:

Pai din moment ce nu vine regula si intarzie si avand in vedere ca ai mai si bagat o gramada de pastile, e aproape logic motivul. Antibioticele sunt cunoscute oricum pentru faptul ca fac varza in organism si te deregleaza hormonal. Plus celelalte pastile si raceala in sine, toate au contribuit. Daca ambele teste au iesit negative, atunci e clar ca pastilele sunt problema. anul trecut, am avut o raceala puternica si am consumat pastile iar luna urmatoare nu am avut deloc ciclu.

| mariapopescu99 explică (pentru Lina1993):

Am avut luni cand mi-a venit regulat, si daca imi intarzia, imi intarzia cateva zile, maxim o saptamana.