| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
O sa fie lung ceea ce o sa scriu aici dar sunt intr-o confuzie maxima.
Acum 2 ani mie imi placea de un baiat dar am aflat ca el o sa plece in strainatate cu facultatea. M-am consolat cu ideea ca el nu are treaba cu mine daca pleaca iar intre timp prietenul lui cel mai bun a inceput sa flirteze cu mine si sa ma intrebe daca vreau sa fiu prietena lui. Eu constant il refuzam fiindca in mintea mea era baiatul care pleca in strainatate insa cand am vazut ca e atat de insistent si ca face orice pentru mine eu am acceptat. A fost o relatie ok cu toate, dragoste, suparari si certuri. Am o legatura destul de buna cu iubitul, comunicarea mereu a fost buna si mereu am gasit solutii la probleme. Dupa un an de relatie cu el, eu si cu el inca am tinut legatura cu tipul plecat prin internet. Anul trecut el si-a confesat dragostea pentru mine, mi-a spus ca ma iubeste si ca indiferent daca sunt intr-o relatie el inca ma iubeste. Recent el a venit in tara si mi-a spus ca nu a venit pentru prieteni ci pentru mine sa ma vada. Mi-a spus ca el tine foarte mult la mine si ca e dispus sa faca orice pentru mine. Ideea este ca sunt prinsa intre ciocan si nicovala. Relatia de o am de 3 ani m-a satisfacut pe intregul, el s-a comportat frumos cu mine, m-a iubit mereu, a fost acolo pentru mine cand aveam nevoie. Celalalt, am vorbit cu mama si a zis ca nu ar fi de acord pentru ca singurul viitor pe care il pot avea este sa ma duc dupa el in tara respectiva. Este foarte dificil sa vad lucrurie dintr-o perspectiva exterioara asa ca daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscatoare...

Răspuns Apreciat de Editori
| AndaAlexandra a răspuns:

Totul depinde de tine. Tu stii ce simți și pe cine iubești. Dacă în relatia actuală te gândești la cel plecat înseamnă că ai sentimente pentru el. Chiar dacă actualul te iubeste si face orice pentru tine, nu stiu daca si tu îl iubești.
De multe ori într-o relatie, unul da totul, pe când celălalt putin sau deloc. Rar se intampla ca ambii sa iubească in egala masura.
Nu pot decide în locul tău, dar daca totusi ai renunta la relatia actuală și ai da o sansa celui plecat, nu ar trebui să îți pese în
ce tara vei ajunge. Atata timp cat esti cu persoana iubită nu ar trebui să conteze.
Trebuie să te gândești foarte bine la ce vrei sa faci. Trebuie să te gândești că daca dai cu piciorul la relatia actuală, ai putea ajunge sa regreți. Chiar dacă cel plecat te iubeste si te vrea nu înseamnă neapărat că veți fi si fericiti împreună.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In probleme de inima nu te poate ajuta nimeni, fiindca nimeni nu stie ce simti tu si nimeni nu-ti poate hotari soarta.
Trebuie sa te gandesti foarte bine pe cine vrei tu si sa alegi cu intelepciune, cantarind toate posibilitatile, sa vezi care din ei ti-ar putea oferii un viitor fericit si cu care ai putea trai in pace si armonie pana la adanci batraneti.
Decizia trebuie luata foarte repede, fiindca deja esti prinsa intr-un trio care se va rupe de tot, fiindca ei se vor certa si cum sunt prieteni, posibil sa decida sa nu te mai ia niciunul, ca sa fie amandoi impacati.
Asadar, stai jos, ia 2 foi de hartie, scrie pe fiecare numele baiatului si in coloane pune urmatoarele:
- calitati
- defecte
- cat de mult iubesti pe fiecare
- cat de des v-ati certat
- cat de darnic si generos este cu tine
- cat de mult te rasfata
- cat este dispus sa duca pentru o relatie pe veci cu tine
-In ce priveste stainatatea, nu vad chiar nici o piedica sau inconvenient, ca dragoste te poate purta si la capatul pamantului. maica-ta nu are nici un cuvant de spus in relatai si viitorul tau, ca nu este stapana ta si nu are ce cauta intr-o relatie de cuplu, asadar asta nu va fi decizia ei, niciodata.
Uita-te la mine, eu traiesc la una din cele mai indepartare colturi ale lumii, in Australia, emisfera sudica a globului, la 24 de ore zbor de Romania, fara mama si tata, doar cu sotul si copii mei, ca ei sunt acum familia mea cea mai apropiata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În primul rând, sfatul meu, nu te lua după mama.
Situația măgarului lui Buridan o știi? El a murit de foame, legat fiind între două căpițe de fân, căci nu se putea decide spre care să se îndrepte să mănânce. căci funia cu are era legat nu îi permitea să ajugp doar la una din ele, nu putea la ambele în acelaș timp.
Alt proverb spune să nu dai pasărea din mână pe cea de pe gard. Relația de acasă este pasărea pe caree o ai în mână. Pasărea de pe gard este iubitul din străinătate. El a venit pentru tine, dar pleacă înapoi. Te căsătorești acum cu el, te ia cu tine? Nu, pleacă ca o pasăre de pe gard. Celălalt rămâne lângă tine, va fi în continuare lângă tine.
Așa că. comunică păsării de pe gard, că tu ai deja un păsăroi în cuib.

| AliGab a răspuns:

Stai linistita si nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard

| LeSuiton a răspuns:

Sa ti continui relatia cu actualul iubit.

| Perfekt a răspuns:

Eu unul nu as da cioara din mana pe vrabia de pe gard. In relatia pe care o ai si zici ca e ok. Ii stii toate naravurile, defectele calitatile. Daca dupa cateva luni de relatie cu al2lea totul se strica ce faci? Si sa iti mai zic ceva. Daca stie ca ai o relatie cu cineva si el insista pe langa tine dpdv al meu ceva nu e ok, mi se pare ca nu e un gentleman. Daca iubesti si respecti o persoana si aceasta este intr-o relatie nu poti sa ii faci "rau" ca sa iti fie tie bine.