| Anaysa26 a întrebat:

Bună, oare pot fi însărcinată dacă pe 6 martie mi-a venit ciclul iar între timp am fost la ovulație? 17-22 am avut contacte neprotejate iar pe 29 am avut sângerare timp de 2zile iar după atâta timp îmi simt puțin burta umflată și simt de la stomac la jumate o linie tare.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este sarcina, mai ales ca ai avut ciclu intre timp.

| Anaysa26 explică (pentru Violleta2022):

Păi din câte am auzit după ovulație îți vine sângerarea de implantare

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti afla facand un test de sarcina.Vei avea rezultate concludente daca faci testul la 7-10 zile de la intarzierea menstruatiei.Mai devreme de atat te pot induce in eroare, putand fi false pozitiv/negativ.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Fals pozitiv sa stii ca nu exista, daca e pozitiv, e cat se poate de pozitiv.

Poate sa fie fals negativ daca testul nu detecteaza o concentratie de hcg.dar pozitiv, intotdeauna e pozitiv, nu e loc de indoiala happy

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Exista rezultat fals pozitiv.Te rog sa citesti ce scrie in urmatoarele linkuri:

https://www.medicover.ro/......,419,n,286

https://www.catena.ro/......ls-pozitiv

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Imi dai niste linkuri in care sunt prezentate niste infornatii legate de diverse boli sau tratamente pentru anumite boli sau de sarcini oprite in evolutie happy dar ai lasat de inteles din mesajul tau ca se poate intampla. Ce sa zic.

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Se poate intampla si daca testul e facut prea devreme.Probabil ai citit in fuga.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Test prea devreme facut, inseamna ca nivelul de hcg nu este suficient de mare ca sa fie detectat, asta inseamna fals negativ.

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Testul se face la 7-10 zile dupa intarzierea menstruatiei si mai sus scrie:

,, O sarcina chimica poate fi cauza pentru un test fals pozitiv. Sarcina chimica apare atunci cand ovulul se fecundeaza, dar nu este capabil sa nideze. Mai exact, embrionul se formeaza, dar nu se implanteaza in cavitatea uterina si nu incepe sa creasca. Sarcinile chimice sunt destul de frecvente, iar majoritatea lor raman nediagnosticate, mai ales daca nu se efectueaza un test de sarcina la o saptamana dupa intarziere.''

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Si asta inseamna sarcina oprita din evolutie, eu ce am zis?

| Anaysa26 explică (pentru Robert2526):

Da într-adevăr am făcut un test dar l-am făcut prea devreme

| Anaysa26 explică (pentru dullcat):

Păi și cum fac dacă mi-e trebuia să îmi vină menstruația pe 8 și mi-a venit de 28 cum să fac dacă a venit mai devreme scrie pe net ca poate fi și o implantare dar din câte am înțeles numai câteva picaturi

| Robert2526 a răspuns:

Nu ne putem da seama din ce spui tu aici. Sangerarea aia de doua zile cum a fost din punct de vedere cantitativ?

| Anaysa26 explică (pentru Robert2526):

Deci pe absorbant erau câteva picături dar când făceam treabă mică curgea mai mult

| Robert2526 a răspuns (pentru Anaysa26):

Tind sa cred ca nu esti insarcinata. Din cate am vazut, iti doresti un bebe. Nu o sa iasa chiar asa usor sa stii, nu te descuraja si mai incearca

| Anaysa26 explică (pentru Robert2526):

Nu mă descurajez am uitat să precizez ca toți pantaloni ce ai purtam acum două săptămâni nu îmi mai vin deloc. și asta mi se pare ciudat

| jaqtoo a răspuns:

Ți-a venit ciclul, tu eşti însărcinată cu mâncarea de ai burta umflată, mai fă sport, mănâncă cum trebuie.

| Anaysa26 explică (pentru jaqtoo):

Ești penibil după cum am zis mi-a venit de două ori la început de lună și la sfârșit dar la mijlocul luni am avut contacte neprotejate pentru a face un bebe după perioada de ovulație mi-a venit o sângerare de 2 zile. stai liniștit eu nu cred ca sunt grasă ca nu mănânc ce trebuie am 48 kg crezi ca nu mănânc ce trebuie.

| jaqtoo a răspuns (pentru Anaysa26):

Ți-a venit ciclul, ce nu înțelegi, ce se înseamnă asta?

| Anaysa26 explică (pentru jaqtoo):

De două ori pe lună laughing)

| jaqtoo a răspuns (pentru Anaysa26):

Dacă erai însărcinată, nu venea deloc.

| Anaysa26 explică (pentru jaqtoo):

Se numește sângerare de implantare caută pe net

| jaqtoo a răspuns (pentru Anaysa26):

Nu caut, că nu văd de ce.

| Anaysa26 explică:

Da cine a zis ca are simptome?