| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce pastile si care sunt cele mai bune ca sa nu ramai insarcinata?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai eficienta metoda de protectie prin care se elimina orice posibilitate de a se forma o sarcina este oferita de pastilele (AC)anticonceptionale care ofera o protectie de peste 99, 3%. Aceste in mod obligatoriu trebuie sa fie prescrise de un medic ginecolog. Insa in cazul in care in urma unui sex neprotejat din greseala ajunge sperma in vagin in perioada fertila a ciclului menstrual si posibilitatea de a se forma o sarcina este foarte mare si stabilita deun medic ginecolog, exista contraceptia de urgenta care se realizeaza prin folosirea pastilei de a 2-a zi care poate fi Escapelle sau Postinor2 care sunt eficiente daca sunt folosite in primele 24-48 de ore. Insa in cazul in care din motive obiective nu se poate ajunge la o farmacie in 2-3 zile de la data intretinerii sexului, se poate folosi insa numai la recomandarea medicului pastila contraceptiva de a 5-a zi denumita EllaOne.

| Florin1303 a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de pastile... Poti pur si simplu sa folosesti un prezervativ.

| Andrei545B a răspuns (pentru Florin1303):

Am facut sex si cred ca am ejaculat inauntru

| anonimusss12 a răspuns (pentru Andrei545B):

Felicitari O sa fi taticwinking Sa-ti traiasca

Răspuns utilizator avertizat