| Skyscreaper a întrebat:

sunt cu prietenul meu de 1 an si 9 luni.El a fost prima si singura persoana, pana acum, cu care am avut relatii sexuale. Tin foarte mult la el, dar sexul e o problema pentru mine,nu simt placere, ma simt ca un obiect folosit, si nu pot sa am orgasm.In schimb el se simte foarte bine si mereu "are un final fericit ". De asemenea are o problema cu "membrul", nu stiu ce a patit dar nu ii iese capul membrului, ii este prinsa pielea. Ma gandeam ca poate asta e problema.Nu vreau sa il fac sa se simta prost,sau sa ne despartim din cauza asta,dar viata mea sexuala nu este pe placul meu, si nu stiu ce sa fac.A spus ca va merge la medic, eventual sa se opereze, dar daca nici asa nu se imtampla sa imi produca orgasm, ce sa fac? Repet :nu vreau sa ma despart de el doar pentru asta, dar nici nu vreau sa ma simt ca un obiect tot timpul.Am nevoie de un sfat va rog.Si tin sa mentionez ca am 20 de ani. Va multumesc!

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa discuti problema in primul rand cu medicul tau ginecolog, cel la care mergi regulat de la inceperea vietii sexuale, fiindca el iti cunoaste corpul si iti poate da sfaturi foarte utile. Fii absolut sigura ca problema nu este decalotarea lui incompleta (asta poate fi o problema pentru el, dar in nici un caz nu influenteaza placerea ta). daca pui in practica toate sfaturile ginecologului si lucrurile nu se imbogatesc, este cazul sa iti explorezi tu trupul (prin masturbare), sa afli care este calea prin care ajungi la orgasm si sa o pui in practica cu partenerul tau.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Mergi cu el la medic si apoi vedeti daca viata voastra sexuala este imbunatatita.
Fericirea trebuie sa fie in ambele tabere.
Discuta si cu el ceea ce simti.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de ce & cum faceţi, de experienţa partenerului, de preludiu,... :)

Subiectul orgasmului la femei este unul destul de COMPLICAT şi este foarte greu de explicat cum se manifestă - mai ales că NU ştiu cum se desfăşoară actul sexual în cazul tău şi NU văd cum te "comporţi" ( mimica feţei, respiraţia, mişcările corpului sau alte gesturi involuntare )...

Mai mult, manifestările care au loc în timpul orgasmului DIFERĂ de la femeie la femeie ( în funcţie şi de tipul orgasmului ).

Oricum, din ce spui tu, NU cred că ai avut orgasm : în mod SIGUR ţi-ai fi dat seama, deoarece senzaţia şi plăcerea din timpul orgasmului este total DIFERITĂ de ( şi mult mai INTENSĂ decât ) cea din timpul actului sexual ( plăcerea pe care o simţi de obicei ).

Orgasmul este o senzaţie pe care NU poţi s-o explici în cuvinte pentru că NU ai termeni de "comparaţie"...

Am găsit pe un site o "comparaţie" deosebit de interesantă şi care cred că e destul de "explicativă" - de aceea am s-o citez aici :
"Senzatia e asemanatoare cu senzatia pe care o ai cand faci pipi dupa ce te-ai tinut toata ziua! E o senzatie de descarcare suprema... adica in momentul in care incepi sa faci dragoste, placerea se amplifica si se amplifica pana la orgasm.Cateva secunde dupa, nu suporti sa te mai atinga acolo.Imi cer scuze pentru exprimarea nu tocmai academica dar am incercat sa gasesc o senzatie aprox. comparativa si pe care o cunoaste toata lumea1Una peste alta daca ai orgasm...iti dai seama, nimic nu te poate pacali!" ( Trimis de dintzishorul la 06 Septembrie 2007, ora 11:47 )
SURSA : http://www.garbo.ro/......riere.html

Discuţia despre orgasm, tipurile de orgasm şi manifestările/senzaţiile din timpul orgasmului este foarte VASTĂ - de aceea am să-ţi indic câteva site-uri cu articole pe care le consider mai EXPLICATIVE :
http://www.prezervativ.ro/diverse/despre_orgasm.php
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=1820&lang=RO
http://www.eva.ro/......-9497.html
http://www.elixir.ro/......9-326.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......-femei_726

În afară de cele explicate pe aceste site-uri, am să încerc să-ţi spun cum să procedezi pentru a ajunge la orgasm :

În general, se spune că TREBUIE să-ţi CUNOŞTI bine corpul pentru a putea să explorezi la maxim avantajele şi posibilităţile ce apar în timpul actului sexual - astfel vei putea ajunge mai uşor la orgasm.

Cel mai bine ar fi să-ţi "descoperi" singură zonele erogene ( unde te exciţi cel mai tare ) şi să încerci să "experimentezi" întâi orgasmul clitoridian ( prin auto-masturbare, adică prin masarea clitorisului ).

După ce REUŞEŞTI să ai orgasm clitoridian prin masturbare, îţi va fi mai uşor ( în general ) să ajungi la orgasm clitoridian provocat de partener în cadrul preludiului.

Apoi, când urmează să întreţineţi relaţii sexuale TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!
De asemenea, TREBUIE să fi RELAXATĂ ( pentru a scăpa de starea de „încordare" ) şi să ai încredere în partener!
Mai mult, NU trebuie să te "concentrezi" asupra dorinţei de a ajunge la orgasm, ci să te laşi "dusă de val" şi atunci vei ajunge mai uşor la orgasm ( va veni de la sine ).

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

În plus, aşa cum spuneam mai sus, după ce ai ajuns la orgasm clitoridian prin masturbare, TREBUIE ca partenerul să se străduiască ( să INSISTE ) să te facă să ai orgasm clitoridian în timpul preludiului.
Pentru asta trebuie să lingă îndelungat clitorisul, să-l "frământe" cu buzele şi să-l maseze cu limba, sau chiar să-l sugă.

După ce vei avea orgasm clitoridian în timpul preludiului, să te penetreze IMEDIAT, la început cu un du-te-vino mai rar şi apoi cu mişcări din ce în ce mai rapide, până când obţi orgasmul vaginal.

De asemenea, TREBUIE să "exploraţi" această "tehnică" în diverse "poziţii", deoarece este posibil să NU ajungi la orgasm ( mai ales la primul ) decât într-o anumită poziţie ( pe care v-a TREBUI s-o descoperiţi singuri )...

Mai mult, e posibil ca FIX înainte de a ajunge la orgasm, în mod incontrolabil, să simţi o "frică" faţă de plăcerea respectivă şi să-i ceri ( fără să-ţi dai seama ) să se oprească sau să încerci să te opreşti tu ( ori să te "retragi", încercând să scoţi penisul din vagin ).

TOCMAI în acel moment el trebuie să INSISTE cu acel du-te-vino şi să NU te lase să te opreşti sub nici o formă!

Dacă te opreşti în acel moment, PIERZI toată excitaţia acumulată, RATEZI orgasmul şi te "plafonezi" la acel nivel de excitaţie - iar pe viitor, va fi foarte GREU să mai treci peste acel "prag" de excitaţie şi să ajungi la orgasm.

După ce vei citi explicaţiile din articolele indicate, vei constata ( probabil ) că nu ai avut ÎNCĂ orgasm.

Cam acestea ar fi cele mai importante aspecte privind orgasmul şi modul de a-l obţine.

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Aaa, uitasem de partenerul tău : el are FIMOZĂ :(

Totuşi, această fimoză NU prea are nici o legătură cu orgasmul tău.
Dar durerile şi usturimile pe care le are el se datorează acestei afecţiuni!

Eventual, COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l acestuia...

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| Skyscreaper explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspunsul tau foarte bine detaliat. Ce pot sa iti spun e ca, am avut orgasm prin sex oral si masturbare. Iar cat despre folosirea lubrifiantului, cred ca de acolo a inceput povestea cu usturimea si durerea lui. Cel putin asta spune el. La inceput, fiind primul, am folosit lubrifiant pentru a nu ma durea asa tare, deoarece frica si timiditatea pe care am avut-o cand m-a dezvirginat, nu m-a "lasat " sa ma ud. Dupa acea zi se presupune ca au inceput durerile si usturimea.
O prietena de a mea a patit la fel, doar ca problema a fost la ea. Pe ea o ustura si o durea.Iar asta s-a intamplat tot dupa ce a folosit lubrifiant.

| Skyscreaper explică (pentru bursuc001):

Ai dreptate are Fimoza.Insa a folosit creme pentru asta, cateva saptamani (3-4) si a spus ca nu ii face nici un efect. Iar in legatuyra cu faptul ca nu poate intretine relatii sexuale...este adevarat, atata timp cat il doare sau il ustura. Pana si cand urineaza il deranjeaza.

| bursuc001 a răspuns (pentru Skyscreaper):

Cu plăcere!

În acel caz, dacă usturimea continuă să apară când folosiţi lubrifiant ( sau prezervativul ), atunci este posibil să fie vorba de o alergie ( la lubrifiant sau la latex-ul din care este confecţionat prezervativul ).

Oricum, independent de acest aspect, există acea fimoză şi durerile/usturimile se pot datora acestei afecţiuni sad
Ar fi indicat să meargă IAR la medicul urolog pentru control şi pentru schimbarea tratamentului!

Iar faptul că îl deranjează ( probabil îl ustură ) când urinează, poate indica o infecţie genitală ( datorată faptului că NU poate decalota glandul penisului şi NU poate face toaleta zilnică a acestuia ) sau o infecţie urinară...
Deci, tot este necesar un control medical!

Multă sănătate.

| mihai69 a răspuns:

Dacă are în jur de 20 de ani și nu știe să-și decaloteze pu...șca, nici cu igiena intimă nu stă prea bine (norocul tău că n-ai luat ceva infecții de la el!) e clar că mu e partenerul sexual de care ai nevoie pentru a te face să simți ceva.
În mod normal, cu un partener de sex/dragoste/whatever stai de vorbă, îi spui ce vrei, ce-ți place, unde și cum să te atingă pentru a simți și tu ceva. Da' cu al tău... m-aș mira să poți ajunge la o finalitate fericită.
În altă ordine de idei, ai avut vreodată măcar un singur orgasm? Nu e nevoie de un partener pentru asta, cred că știi, nu?
Din păcate, dacă și la asta răspunsul este tot negativ, ar cam trebui să te închizi în baie și să iei lucrurile în propriile mâini, if you get what I mean...

| Skyscreaper explică (pentru mihai69):

Nu are 20 de ani ci 27. El mi-a spus ca inainte cu 2 ani jumate aproximativ i s-a intamplat asta. Iar raspunsul la intrebarea ta, daca am avut macar odata orgasm, este DA. Am avut orgasm prin sex oral si masturbare.

| mihai69 a răspuns (pentru Skyscreaper):

Păi și la 27 de ani nu e capabil să scape de o fimoză amărâtă?!?
Ar trebui să facă pasul ăsta. Abia pe urmă, când nimic nu-l va mai împiedica să „performeze" în condiții optime vei putea avea pretenția să facă tot ce poate ca să te aducă la punctul maxim.
Din păcate, pot spune din experiență proprie că nu e întotdeauna posibil. Cu fosta soție, prin sex normal, nu cred că a reușit să aibă ma mult de vreo cinci orgasme. Și nu pentru că nu am fi comunicat sau mai știu eu ce - pur și simplu, a lipsit „chimia" asta dintre noi. Și din fericire, nu am problema asta cu alte femei. Poate așa o fi și la voi. Nu e plăcut, chiar știu asta. Dar dacă el are grijă să te satisfacă prin metode alternative (ai spus că altfel nu ai probleme în a ajunge la orgasm), nu e chiar un capăt de țară. Oricum, nu performanțele mele sexuale au fost motivul despărțirii!
Recapitulez: să scape de fimoză, să colaborați, să reușiți. Sau nu... nu dispera însă! Eventual ajută-te cu un vibrator în timpul actului sexual.

| Skyscreaper explică (pentru mihai69):

Nu disper, dar nu e vorba numai de mine. Ma deranjeaza cand stiu ca are durerile si usturimile. Pentru el, intelegi? Iar cum ca nu e in stare sa scape de firmoza..la incepututl anului a avut un accident cu motorul iar mototrul i-a picat pe picior si ia rupt ligamentele de la genunchi iar prin aprilie s-a operat la genunchi si acum doua saptamani a fost la control. Insa mai trebuie sa mearga prin Septembrie la control.
Prin chestia asta vreau sa zic ca el mi-a spus ca va merge dupa ce termina cu piciorul, ca sa scape de o griji. Nici pentru el nu e confortabil ceea ce i se intampla.
Iti multumesc pentru raspunsurile tale!

| mihai69 a răspuns (pentru Skyscreaper):

Îmi pare rău pentru necazurile lui - dar chiar e timpul să rezolve și cealaltă problemă. Până la urmă, e tot spre binele lui.

Baftă!

| Oana92 a răspuns:

Sa mearga la medic sa isi rezolve problema si apoi mai incercati. Iar tu schimba-ti gandirea. Daca ai impresia ca esti folosita ceva in mintea ta nu reactioneaza ok(poate e legat de relatia ta cu partenerul sau de conceptia ta legata de sex in general). Oricum, la fel cum a zis si mihai69, conteaza daca tu ai reusit vreodata sa ai orgasm(prin masturbare sau sex oral). Daca nici asa nu ajungi la orgasm si tu ai o problema(fizica sau psihologica! )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penisul lui nu este decalotat.
Dupa nastere, la nastere sau mai tarziu chiar nu stiu exact penisul de decaloteaza fortat sau cum se practica in alte state este circumcis!
Tu nu simti placere pentru ca nu stie el sa te satisfaca. El da trebuie sa mearga la doctor. e interesant cum nu il ustura sau sa il doara.
Da el trebuie sa stie ce iti place in materie de sex iar pentru asta tu trebuie sa ii spui.
Daca te iubeste tr sa inteleaga ca esti nemultumita si ca trebuie sa faca schimbari si sa se axeze pe tine si sa incerce sa te satisfaca pe tine mai intai, apoi pe el! Greseala e a ta ca i`ai dat impresia ca face bine ceea ce face in pat.
In concluzie tine doar de tine sa schimbi toata situatia in avantajul tau.

Peace!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa mentionez ca il doare si il ustura de multe ori, ba chiar il tine zile intregi durerea si usturimea

| Skyscreaper explică (pentru anonim_4396):

Am uitat sa mentionez ca il doare si il ustura. Ba chiar il tine durerea si usturimea zile intregi.