| JustMe2099 a întrebat:

Știu că ceea ce urmează să vă întreb este cam stupid, poate chiar foarte stupid, dar. totuși o fac. Am 15 ani, aproape 16 și mă gândeam să-mi încep viața sexuală, dar chestia mai ciudată este că nu vreau s-o fac cu cineva la care țin, deoarece nu știu ce să mă aștept de la acea persoană după ce actul va fi consumat, așa că mă gândeam s-o fac cu un fost prieten, cu care mai vorbesc din când în când. Nu simt nimic special pentru el, dar când eram împreuna și aveam momente mai "intime" mă simțeam bine și parcă el este singurul cu care m-aș imagina făcând acest pas. Am stat și m-am gândit mult la asta și am ajuns la concluzia că sunt pregătită, atât fizic, cât și moral, dar mă gândesc totuși la faptul că poate nu e bine ceea ce fac, având in vedere vârsta pe care o am. Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mai astepti, mai asteapta macar pana la 17 ani, atunci iti vei da seama ca daca ai fi facut-o ai fi regretat, sau poate si la 17 ani realizezi ca inca este prea devreme. Nu lasa ca hormonii sa ia o decizie in locul tau, mai asteapta un pic. Ai sa vezi ca nu vei regreta. In plus de ce vrei sa o faci acum? Doar pentru ca dorinta este prea mare, doar pentru ca esti nerabdatoare? Ai sa vezi ca nu ai nimic de pierdut, daca mai astepti, din contra ai foarte mult de castigat. Si nu poti sa spu ca eti pregatita moral, sa zicem ca fizic da, dar moral nu. Asta este impresia ta, deoarece hormonii iti joaca feste. MAI ASTEAPTA iti zic, ai sa vezi ca am dreptate. Numai bine!

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt 66% nu si 33% da. Si sunt destul de optimist cand iti scriu asta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2-3 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| eduard1 a răspuns (pentru bursuc001):

Cancerul de col uterin se datorează infecţiei cu un virus. Virusul papiloma uman (Human Papilloma Virus sau HPV). Sfatul medicului este să vă vaccinaţi nu să nu faceţi dragoste! big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru eduard1):

Alt "inteligent" :(

Şi HPV cum se transmite?

Dacă te "oboseai" să accesezi link-urile indicate de mine şi ai fi citit ce scrie pe acolo, NU ai mai fi comentat AIUREA!

Şi, NU-mi "turna" mie "POVESTEA" cu vaccin anti-HPV până NU ştii "cu ce se mănâncă"!
Dacă ai cunoaşte reacţiile ADVERSE, NU ai mai pune în discuţie acest subiect - vezi detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......ui-pe-col/

O zi frumoasă.

| eduard1 a răspuns (pentru bursuc001):

Altul din secta Amish :)
(nu fac transfuzie, nu fac vaccin, nu iau algocalmin când mă doare capul :) )

Când o să ai un cancer, tu sau cineva din familia ta, cineva apropiat şi stii că ai fi putut să scapi cu ajutorul unui vaccin cu siguranţă că vei fi fericit că nu aţi luat vaccinul... :D Să nu-ţi uiţi vorba!

Http://www.agerpres.ro/......e-10-13-03

| bursuc001 a răspuns (pentru eduard1):

Mda, văd că NU ai priceput NIMIC din ceea ce încercam să-ţi spun sad

NU are sens să-mi pierd timpul cu tine!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Eu sunt de parere ca vorbesti prostii: nu esti pregatita nici fizic, nici moral. Tu crezi ca daca ti-au crescut tatele si curul, gata esti buna de ...intrat in clubul femeilor. Fa-o! Ce crezi ca-i mare branza sa devii din copil femeie? Iti spun eu ca nu este, dar mare branza este sa stii sa te bucuri de copilaria si adolescenta pe care o merita orice tanar normal. Asadar, te sfatuiesc cu tot dragul, du-te si cumpara-ti o papusa ( cu riscul de a rade acum gasca de tine) decat sa cumperi de pe acum prezervative si sa ajungi de rasul lumii pentru toata viata. Noapte buna!

| ywar a răspuns (pentru neutrino):

Te iubeeeeeeeeeeeeeeeeeeesc! happy

| neutrino a răspuns (pentru ywar):

Ghinion! Cauta-ti o fata! Oricum, multam fain!

| Fatamuntilor a răspuns:

Incep cu,, nu e bine ce fac, avand in vedere varsta pe care o am'' Bine zis!
POTI sa fi tu pregatita fizic si moral (desi ma indoiesc ) daca corpul zice ca nu.Si motivele le-au expicat cei dinaintea mea foarte clar!

NU te grabi sa faci ceea ce mai tarziu vei regreta o viata intreaga!
VIRGINA esti o data in viata, desi multi baieti NU pun pret pe asta.

Studiaza, invata din experientele celor mai,, copti'

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi bine sa mai astepti pe la 17 ani ca sa nu ai probleme hormonale nedorite.
Si as spune sa oferi virginitatea ta prietenului tau, nu unui oarecare. Poate ca nu e serios si te va parasi dupa, dar macar stii si poti sa-ti reface viata imediat. Daca o faci cu altul, cand ajungi sa o faci cu prietenul actual peste un an sau doi ce se va intampla cand ai sa-i spui "am facut-o cu altul pentru ca nu aveam suficienta incredere in tine"? Nu stiu daca sunt clar, iti dai seama cat de aberant este?

| halogen001 a răspuns:

Nu e nici o graba, insa cand va fi momentul, e bine sa fie cu prezervativ - in general te scuteste de boli si de sarcini nedorite.

| ywar a răspuns:

Daca inteleg eu bine problema e asa... prietenul asta al tau sau ce mama ma-si e - va fi mascul de reproducere pentru matale. Matale nu mai poti rabda pana la 18 ani sau 20 de ani ca probabil ai auzit-o pe Cecirica de la tine din clasa ca a facut-o cu Gogu instalatorul de la gaz si nu vrei sa ramai in urma. E o prostie, ca sa nu fiu mai dur. Iti pun o intrebare foarte punctuala: spui ca esti pregatita fizic si moral (ce dracu o mai insemna si as ta)... buun; daca masculul se scapa in tine si ramai gravida si pe urma trebuie sa faci avort la 16 ani, cum e? Mai esti pregatita? Nu mai pun ca un avort facut creste riscul sterilitatii la femeie! Ia vezi acum, esti pregatita?
Eu zic sa inveti, sa iti vezi de scoala ca multi dintre voi sunteti analfabeti cu spume. Invata! De sex ai timp de la 18-20 de ani incolo cat vrei. Asta-i paradoxul: cand suntem mici vrem sa fim maturi, cand suntem maturi am vrea sa ne traim copilaria.

| Alcyon a răspuns:

Esti micuta pentru asta. Si crede-ma, nu merita s-o faci doar de dragul de a fi in pas cu moda. Trebuie sa o faci cu un baiat pe care-l iubesti si cu care esti intr-o relatie, fiindca altfel o sa ai o maare dezamagire. Daca respectivul o sa te f... o data si a doua zi o sa uite de tine, o sa te simti ca o carpa. N-o sa-ti placa si-o sa ramai ca-n bacul ala: si fu... ta si cu banii luati.

| Croampa a răspuns:

Da, stiu ca ti se pare e esti gata pentru asta dar nu prea ar trebui sa iti incepi viata sexuala de la 15 ani, pana la 18-21 de ani esti in crestere, daca incepi viata sexuala risti sa nu mai cresti deloc, in plus nu mai vorbesc despre faptul ca in caz ca ramai imsarcinata va trebui sa faci avort si mai tarziu daca o sa vrei copil este probabil sa nu mai poti face.
Dar pana la urma e decizia ta.

| Happyjump a răspuns:

Da,fă-o cu unu' care nici nu ține la tine, devii mamă la 16 ani, mă-ta o să te omoare, fă-o cu tupeu

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu te-as sfatuii sa faci asta. In primul rand nu ai varsta potrivita si in al doilea rand de ce sa o faci cu un tip cu care nu ai o relatie si pe care nu il iubesti. Este un pas destul de important in viata unei fete, pierzi ceva ce niciodata nu vei mai recapata si facund-o asa la intamplare mai tarziu o sa ajungi sa regreti.
Mai asteapta, fa-ti un prieten stabil fi sigura ca iubesti si ca esti iubita si apoi gandeste-te si la asta.
Nu te arunca cu capul inainte!

| darriya a răspuns:

Mai...eu am 22 de ani si sunt virgina si crede-ma ca nu m-as culca in viata mea cu unul la care sa nu tin, virginitatea nu o intalnesti la orice pas.o data ce ai facut-o s-a terminat, iti vei mai dori sa mai fi cum erai doarece vei intalni un baiat pe care il vei iubi si care ti-ai fi dorit sa fie el primul cu care sa iti incepi viata sexuala..gandeste-te bine ce vei face ca mai tarziu sa nu iti dai cu "pumnii in cap"winking

| Scintilla a răspuns:

De ce naiba sa faci asa ceva? Doar pentru ca ti s-a nazarit tie? Ai sa regreti tot restul vietii, ai sa te dai cu capul de toti peretii si va fi mult prea tarziu. Lucrul asa se face atunci cand iubesti si esti iubit si cu persoana care iti doresti un viitor.

| eduard1 a răspuns:

1) Tu eşti singura care decide dacă şi când eşti pregătită. Nimeni nu îţi poate spune ˝nu acum˝, ˝altă dată˝ etc, etc. E o prostie.
2) Cunosc persoană care a luat această decizie la 14 ani, în clasa a 8-a. E drept că a făcut-o cu prietenul ei. Astăzi mă întâlnesc cu ea pe stradă, este respectabilă, cu familie, mamă.
Văd că tu ai concluzionat deja. Foarte bine.
3) Cunosc fete care au procedat la fel cum te-ai gândit şi tu.

| precious30 a răspuns:

Esti destul de mine, corpul tau din punct de vedere medical nu este pregatit pentru asta.
Cand vrei sa faci asta nu trebuie sa te gandesti inainte ce si cum, unde, cu cine, cat, etc.
Cand se intampla, se intampla si gata.
Probabil te gandesti asa mult deoarece ai fete de varsta ta care au facut deja asta si poate ai impresia ca ai "pierdut" ceva.
Mai bine nu ai grabi lucrurile si ai lasa totul sa decurga de la sine. Toate se intampla cu un rost, si toate la timpul lor happy