| ROBYROBIERTO a întrebat:

Buna TPU.Am 13 si am o mica "problema". Vreau sa mentionez ca ma masturbez odata la 2 zile sau odata pe zi.Cand simt ca ejaculez nu imi iese sperma(Nici nu cred ca la varata mea ar iesi), imi iese un fel de urina lipicioasa cu culoare alba spre transparenta.Multa lumea va veni sa spuna ca ce imi trebuie mie sperma la 13 ani...Va rog seriozitate.Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau si la varsta ta de 13 ani in acest moment, cele doua glande bulbouretrale au ajuns la maturitate si produc lichidul preejaculator, insa nu la fel se intampla si cu glandele aparatului reproducator (prostata, vezicula seminala si testicule) care inca NU au ajuns la maturizare si din acest motiv, deocamdata inca nu produc lichidul spermatic.Probabil ca se vor maturiza peste 1 maxim 2 ani si din acel momrent vor incepe sa produca sperma. Multa sanatatE!

| mihai69 a răspuns:

Da, e normal. În curând va deveni albicioasă, imediat ce se va termina dezvoltarea testiculelor tale.

| doctorandus a răspuns:

Daca pana la a implini 16 ani nu-ti iese sperma, mergi la medic.

| Emilian65 a răspuns:

Lichidul de care vorbesti este lichidul preejaculator. Sperma apare pe la varsta de 14-15 ani.

| Ela05 a răspuns:

Păi stai un pic, sperma cum arată după tine? Este un lichid alb lipicios, la uni bărbați este mai concentrat (adică un fel de gelatină) la alți este mai lichid. Consistența, mirosul și textura spermei depinde de multe lucruri între care și dieta. Deci... Cum este sperma după părerea ta?
Si la 13 ani este normal să produci spermă deja, bine depinde și de genética fiecăruia.

| Cumvreu a răspuns:

Ai răbdare o sa ai sperma
Stai să mai treacă timpul nu ați fie frică dor răbdare