| ღβأβأ a întrebat:

Am nevoie de un răspuns urgent! Dau fundă promit!
De 2 luni sunt într-o relație cu un tip și țin foarte mult la el. Îl plac de la 11 ani și faza e că pentru a ne continua relația a trebuit să fac sex cu el. Am făcut-o pentru că am vrut și mi se pare ok având în vedere că am 14 ani, nu 12.
Nu este o diferență foarte mare de vârstă între noi, el are 17 ani și de când am făcut chestia asta simt că mă iubește mai mult. Mereu ne-am protejat cum trebuie dar mi-a întârziat menstruația mai mult timp și am făcut un test de sarcină și a ieșit pozitiv. M-am speriat foarte tare la început dar am vorbit cu o prietenă și mi-a zis că totul va fi bine.
Faza e că am observat că mă ador și comentarii romantice la multe fete și odată am văzut la el în mesaje că își zicea te iubesc cu o fată. Nu vreau să îi spun nimic deoarece nu vreau să îl stresez că poate se plictisește de mine. Așa că, ca să nu îl pierd, mă gândesc că păstrez copilul.
Cum le pot spune alor mei? Vă rog urgent... Și seriozitate!

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Si dacă l=ai pierde pe tip, tot e mai bine să păstrezi copilul. Fiul meu mai mare l=a avut o fată de 17 ani cu un bărbat căsătorit care pe urmă n=a mai vrut să știe de copil și chiar dacă era săracă și fără sprijin și după naștere l=a dat spre adopție, a vrut să =i dea măcar darul vieții, să nu=l omoare și l=am adoptat noi. Suntem foarte fericiți că a fost o fată curajoasă care chiar dacă n=a ajutat=o nimeni, nu a omorât copilul. Fiul meu a spus că atunci când o va întâlni îi va spune că o iubește.
Spune=le la părinți/vreau să vă spun ceva important, chiar dacă veți fi dezamăgiți de mine, vă rog să nu vă supărați, pe voi vă am.

| mihai69 a răspuns:

Știi care-i faza mișto? (Dacă nu ești cumva troll)
Că tu păstrezi copilul, dar pe gagicul tău o să-l păstreze statul la zdup pentru sex cu o minoră.
Baftă amândurora!

| Gabrielq a răspuns (pentru mihai69):

Man si eu sunt minor, am 17 ani.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Gabrielq):

Deci tu ești băiatul cu pricina?

| mihai69 a răspuns (pentru Gabrielq):

Și ce legătură are asta cu întrebarea de mai sus?!?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mihai69):

Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 220
Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

| mihai69 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cunosc textul. Care e relevanța postării tale?!? Dacă ai vrut să-mi spui că @Gabrielq nu face pârnaie (deși nu există încă o dovadă *certă* cum că el ar fi presupusul tată) pentru că 17-14=3... s-ar putea să nu fie chiar așa. Dacă ea are 14 ani fix, și el 17 jumate? Ce spune legea în cazul ăsta? Hm?!?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mihai69):

Eu ma refeream exact la diferenta. Din punct de vedere legal se calculeaza asa cum zici ti si cum am spus si eu: 3 ani. Eu nu am zis ca face sau nu. Am prezentat ce zce legea. Poate se incadreaza in acel intrval.

| Sofer a răspuns:

Dacă ați făcut protejat. Cum e posibil sa fie testul pozitiv? Mai fă-l o data după 21 de zile de la contactul sexual.

| cristimihailov a răspuns:

Mai faci un test, sa te asiguri ca esti insarcinata.

Daca esti insarcinata, le spui parintilor tai.

Mult succes

| ancaval a răspuns:

Știu că la 14 ani ești curioasă, dar NU trebuia să te culci cu el. S-a întâmplat! Nu mai poți da timpul înapoi!
Relația cu el NU o văd prea bine, presimt că se va termina într-o zi.
Trebuie să le spui părinților tăi direct și, evident, să păstrezi copilul.
Și dacă ai copil, asta NU înseamnă că viitorul tău va fi urât! Copilul e o bucurie, te rog să profiți de clipele astea: sarcină, naștere, creșterea copilului, etc.
Părinții posibil să fie supărați, dar o să accepte situația și o să te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le spui parintilor si gata. Esti o copila. Te-ai jucat si te-ai ars. Relatia asta este mai slaba decat o nava esuata. Nu are viitor. Nu v-ati protejat ci numai v-ati distrat. De acum crezi ca se va plictisi de tine? Deja se da la altele. Asta nu e un tip serios.
E plin pe TPU de tipe care raman insarcinate din curiozitate, fac si ele dragoste cand nu au nici un viitor asigurat inainte. Nu se gandesc ca poate apare un copil si cum o sa-l creasca.
Iti vezi de viata si de copil. Inveti ce inseamna responsabilitatea.
Este si vina parintilor pentru ca nu te-au invatat sa fii responsabila si sa nu o faci cu primul care te atrage.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Zici ca nu vrei ca iubitul tau sa afle dar am vazut ca stie deja, pentru ca a scris un comentariu mai jos Gabrielq, ma rog daca intr-adevar este el.Te contrazici un pic singura pentru ca zici ca nu vrei sa ii spui sa nu il stresezi sau sa il plictisesti iar pe de o parte zici ca sa nu il pierzi pastrezi copilul.Ce pot sa iti spun este ca un copil nu este o jucarie cu care te joci si dupa o lasi cand te plictisesti, un copil reprezinta o responsabilitate foarte mare si trebuie sa fii pregatita psihic pentru asa ceva.Parintilor tai trebuie sa le spui exact cum ne-ai spus si noua aici pe TPU, pentru ca sarcina oricum se va cunoaste peste cateva luni, si mai bine este sa le spui tu dinainte decat sa isi dea seama singuri sau sa afle de la altcineva, iti recomand sa vorbesti deschis cu mama ta, pentru ca ei sunt cei mai in masura sa te ajute si data viitoare protejeaza-te mai bine.Multa sanatate!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

De ce doamne Iartă-mă aveți impresia ca păstrați un baiat/bărbat lângă voi dacă sunteți de acord sa faceți sex nu pot sa îmi dau seama?! Dacă te iubea stătea cu tine și fără sex! Putea sa te aștepte și ani de zile dacă te iubea, nu sa te simți presata sa faci sex ca ce? Aaaa ca să rămână lângă tine! Știu că ai impresia că iubești ca și cum ar fi ultimul băiat pe care îl vei iubii. Știu ca ai impresia ca el o sa rămână toată viata lângă tine. Dar nu este asa. Sunteți copii! Acum doar încercați marea cu degetul! Va jucați! Relația adevărată o sa vina mult mai târziu. Stai de vorba cu părinții tăi neapărat! Ia-o deoparte întâi pe mama ta (dacă cu ea te înțelegi mai bine) și discută cu ea ce s-a întâmplat. Spune-i ca ai nevoie de ea. Spune-i ca ești conștientă că ai greșit (fiindcă te asigur ca ceea ce ai făcut este o greșeală) și roag-o sa fie lângă tine! (ca să fii sigura, mai fă un test de sarcina înainte sa discuți cu ea sa știi exact dacă ești sau nu însărcinată!). Se pare ca nu v-ați protejat tot timpul cum trebuie. În orice caz, dacă ești însărcinată îți doresc sarcina ușoară și multa sănătate ție și copilului tău! Sper sa treci cu bine peste asta!

| Swetlly122 a răspuns:

Duselor

| whatisthis19 a răspuns:

Ba frate iti spun in binele tău ce ai cautat sa faci sex cu el? la 14 ani doamne maica domnului nu ma mira faptul că sunt destuii copii abandonați de mame de 12 13 14 15.

| elaventurero a răspuns:

Vorbește cu ai tai părinți.

| xilef123 a răspuns:

Spune-le direct, mai ales ca ei vor fi ce vir trebui sa te tina si pe tine si noul plod

| Anee1667 a răspuns:

Sunt de părere că ești de fapt abuzată.
Privește situația și din alte unghiuri.
Oamenii care se iubesc, se așteaptă reciproc până cănd amândoi simțiți și sunteți de părere că a venit momentul pentru a trece la pasul următor, unul plin de responsabilități și atenție. Faptul că îl cunoști de la 11 ani nu schimbă cu nimic situația în care te afli, pare că ți-ai început viața sexuală cu el din obligație, din frică de a nu-l pierde, de a nu te respinge, de a nu se refugia în brațele altei fete.
Sunteți copii, care în momentul actual vor avea responsabilitățile pe care numai un adult ar trebui să le întâmpine.Niște copii vor crește alt copil.
Faptul că iubitul tău oferă atenție altor fete, e deja un început promițător, întrebările tale nu îl vor plictisi deoarece el este conștient că vei observa ceea ce face.L- ai întrebat dacă încă te mai dorește, dacă te iubește, dacă este pregătit pentru ceea ce urmează să se întâmple, dacă nu va da bir cu fugiții și te va învinovăți pentru că ai încercat să-l ții aproape făcând dragoste cu el?
Vorbește-i, mai apoi după ce vei primi răspunsuri fie ele plăcute sau mai puțin plăcute, să fii capabilă să continui și să îți schimbi total percepțiile.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Daca esti sigura ca te ai protejat cum trebuie, mai fa 2-3 teste deoarece e posibil sa nu fie valid(si eu am patit asta). Si mai sigur de atat e testul de sange(asta nu da gres). Abia dupa astea, daca esti gravida vorbeste direct cu parintii tai(poate iti vor spune sa faci avort, dar daca tu nu vreau. apelati la un psiholog!). Insa daca nu esti gravida(exista posibilitatea) termina cu tipul ala(e total imatur si nu si ar fi putut asuma posbila cresterea unui copil).
Multa sanatate! Ai grija de tine! Si tine minte: singurii oameni care te iubesc fara sa astepte ceva in schimb sunt parintii tai, ATAT!