| IoanaEuHaşişi a întrebat:

Am o mică nelămurire big grin de ce de fiecare dată după ce ma masturbez mă simt "ciudat,rău,prost",nu stiu neaparat cum sa ma exprim big grin dacă cineva stie despre ce vorbesc, îl rog din inima sa mă ajute! Multumesc! Dau funda! :*

16 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Intreaba-l pe doctorandus, el este specialist in al masturbarii. Explica-i care sunt simptomele tale dupa masturbare.

| minrest a răspuns:

Pentru ca ai o pudoare fireasca, si prin gandurile pe care le intretii cand te masturbezi o ranesti. Evita gandurile, imaginile, fanteziile excitante. Buna seara.

| AliGab a răspuns:

Fiindca ai constiinta si este foarte normal sa te simti asa pentru ca actul masturbarii este unul peste fire, adica anormal ceea ce creaza un dezechilibru intre trup si suflet. Incearca sa te abtii macar o perioada de la aceasta practica si ia seama cum te simti si cum ai vrea sa ti continui viata. Succes in toate cele bune

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

Nici Biblia si nici medicina contemporana nu considera masturbarea drept act anormal/pacatos. Vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| AliGab a răspuns (pentru doctorandus):

Din pacate ma faci sa repet: este adevarat ceea ce spui doar pentru cei ce nu au constiinta. Eu nu am spus nimic nici de Bliblie nici de pacat ci de anormalitate si i-am spus utilizatorului sa incerce ambele variante si sa aleaga una. Nu i-am impus nici sa se opreasca, nici sa continue. Va alege ce va dori, insa nu va avea scuza sa spuna ca nu a stiut cand va suferi si mai mult. Marturbarea este un act sexual, iar normalitate consta intr-un act sexual intre un barbat si o femeie, altfel de ce ne mai casatorim? De ce mai vrem copii cand placere se poate obtine si de unul singur? Fiecare vede lucrurile cum vrea asa ca spor doar in cele bune si ochii mari deschisi poate vezi si tu samanta de normalitate prea slabita saraca de oameni care au inlocuit-o cu anormalitatea

| AliGab a răspuns (pentru doctorandus):

"Masturbarea în copilărie este un comportament normal, care începe de obicei la vârsta de două luni și atinge vârfuri la patru ani și în adolescență. Totuși, masturbarea excesivă produce anxietate părinților."
—De Alwis AC, Senaratne AM, De Silva SM, Rodrigo VS (septembrie 2006). „Bladder calculus presenting as excessive masturbation". Ceylon Med J 51 (3): 121–2. PMID 17315592.

Nu cunosc autorul dar este clar ca delireaza mult daca poate spune ca masturabrea incepe la 2 luni.Frate...copilul ala abia stie sa suga dara sa se masturbeze. Nu reusesc sa imi imaginez ce minte ar putea scrie asa ceva, ori nu si-a dat seama, insa nu departe de acele minti se situeaza si cele care pot crede asa ceva

| Seba2013 a răspuns (pentru AliGab):

Ceea ce incerca acest domn se numeste pseudostiinta.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pseudo%C8%99tiin%C8%9B%C4%83
Ca sunt falsi, s-a dovedit prin stiinta, uite aici.http://www.descopera.org/experimentul-rosenhan/
Oricum acest doctorandus, a luat numai ce i-a placut lui din studiile acelea.
In dsm se gaseste categoria, TRASTORN SEXUAL NU SPECIFIC, aici lasa de inteles ca hipersexualitatea, pentru ei poate fi o realitate.
In ICD-10 se vorbeste de, dependenta de masturbare, asa ca trebuie sa iti rectifice comentariul.
In biblie se gasesc principii biblice, care ne ajuta sa intelegem cum vede Dumnezeu masturbarea.

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

Asta nu-i nimic:

Ginecologii italieni Giorgio Giorgi și Marco Siccardi au observat cu ultrasunete cum un fetus feminin părea că se masturba și părea să aibă un orgasm în uterul mamei sale. Giorgi G, Siccardi M (1 septembrie 1996). „Ultrasonographic observation of a female fetus' sexual behavior in utero". Am. J. Obstet. Gynecol. 175 (3 Pt 1): 753. doi:10. 1053/ob.1996.v175.aob17503a10. PMID 8828451.

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

Majoritatea oamenilor sunt sau au fost onanisti, asa ca din punct de vedere psihiatric este un comportament normal. Si a te masturba nu inseamna musai ca nu mai ai relatii sexuale sau ca nu mai poti face copii. Cand sotia pretinde ca are dureri de cap, dorinta sexuala a sotului o pot satisface curvele sau Manuela.

Cat priveste Biblia, pui prea mult pret pe o greseala de traducere, ceea ce in fanatismul tau te face sa-i promiti iadul. Ai uitat ce scrie la Apocalipsa despre cei care adauga cuvinte la Biblie care nu sunt in ea?

| AliGab a răspuns (pentru doctorandus):

Sper ca ai destul creier cat sa iti dai seama ca asta este o utopie pe langa faptul ca in medicina fetusul este considerat doar o mana de celule...desi sincera sa fiu demonstrezi exact contrariul continuind un subiect ce nu-si are sensul pe langa faptul ca este absurd.
Nu am studii teologice ca sa iti spun exact unde sunt argumente contra in Biblie, subiect pe care din nou il sustii fara temei, dar poti fi linistit din 2 puncte de vedere: 1. Si daca voi gasi argumente nu ma pun sa ti dau tie explicatii caci oricum nu as avea cui deoarece opiniile noastre sunt la poli opusi si 2. Acelasi lucru se spune si despre cei care scot texte din Biblie, dar nu ma priveste pe mine ce faci dumitale. P.S. Nu am spus ca nu poti sa urmezi cursul firesc al lucrurilor ci am intrebat de ce ai mai face-o. spor doar in cele firesti

| Seba2013 a răspuns (pentru AliGab):

In 1 Tesaloniceni Capitolul 4 cu versetele 3, 4, 5.
In vgersetul 4 se spune: 4. Ca să ştie fiecare dintre voi să-şi stăpânească vasul său în sfinţenie şi cinste.
Acest doctorandus, nu stie de stapanire, stie doar ca trebuie sa iti satisfaci pofta sexuala.
Versete biblice sunt mai multe, dar nu are rostul, cu asemenea om.

| AliGab a răspuns (pentru Seba2013):

Multumesc frumos

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca tu ai valori morale, vrei sa controlezi aspectele din viata ta.
De aceste valori morale, se ocupa neocortexul, stiintificii spun ca asta a aparut cel mai recent.

Problema este ca noi, nu avem numai valori morale... avem si instincte.
Aceste instincte, mai sunt numite si sentimente, emotii, dorinte, impulsuri, etc.

De aceste instincte se ocupa creierul emotional, este numit si sistemul limbic.

| Rts123123 a răspuns:

Eu cred ca te simti ciudat deoarece orice barbat dupa ce se masturbeaza are o perioada de 1, 2, 3, 4, 5,6,n minute in care este molesit de obicei sau se gandeste fara sa isi dea seama la nemurirea sufletului, nu e nimic ciudat in asta, te asigur. happy

| STF94 a răspuns:

Se contrazic astia pe aici zici ca n au facut o laba in viata lor. Asa e, te simti prost si destabilizat si foarte depresiv. Am trecut prim asta si este o problema destul de grava daca nu te controlezi si exagerezi. Sunt clipuri si pe yt unde vorbesc multi despre asta si efectele nocive. Daca nu exagerezi nu e nimic asa rau. Dar daca treci in cealata extrema poti ajunge si la sinucidere din cauza depresiei