| anadana70 a întrebat:

As dori sa va cer o parere.ies cu un baiat de o luna dar sincera sa fiu nu sunt foarte sigura pe relatie, sa va spun si de ce. El nu are bacul dat si are 23 de ani,nu l a dat pentru ca era el sigur ca e o porcarie si ca iti poti face viitor si fara,lucreaza ca si muncitor. Eu sunt la fac de medicina, am o situatie peste medie...il simt cam frustrat din cauza asta imi spune ca prefer unul cu bac dar care sa se poarte urat si multe chestii de genul. Plus ca mi se pare ca sunt multe diferente intre noi. El isi petrece timpul afara cu baietii in parcare la kaufland eu sunt mai linistita nu ies afara decat cu el. Nu stiu ce sa spun daca poate ma pripesc sau am dreptate ca nu ne potrivim. In rest el e baiat foarte ok ne intelegem dar parca sunt doua medii diferite. Voi ce credeti? E ceva de viitor? Eu caut pe cineva cu care sa mi impart vitorul peste ani.

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca aici e o problema de finante de ce spun asta? el nu are bacul dat deci tu ai, tu in viitor vei castiga mai mult ca el, nu stiu unde lucra sau ce face dar tu vrei un tip cu o meserie gen doctor care sa te sutina material si suport emotional, baiatul se joaca pentru ca e familia lui pretenii aia e gasca lui da, faptul ca tu iesi numa cu el nu e vina lui tu accepti asta, daca deja dupa 3 saptamanii te plangi nu stiu daca o sa apucati august sincer, eu cred ca mai bine il lasi si isi cauti alt barbat mai cu stare si cu bacul dat

| Leo1993 a răspuns (pentru RAY):

Mai ti minte ce vorbeam noi despre fetele din ziua de azi care stau doar pentru bani? Daca era unu cu masini, case si cont in banca atunci sa fii sigur ca pe ea nu o mai interesa daca are bac sau nu si nu mai punea intrebarea asta pe TPU

| sofisis a răspuns (pentru Leo1993):

Gresesti foarte mult in abordare. Adica dupa tine e normal ca o femeie care are facultate, master si tot tacamul si salariu bun si eventual casa si masina ...sa trebuiasca sa intretina un om care nici macar bac-ul n-a avut chef sa il dea si care sta sa sparga seminte in parcare cu baietii la 23 de ani?
Asta ar insemna sa nu fie materialista si sa nu fie judecata?
Hai pe bune!
Daca eu am avut cap si capacitate si responsabilitate in viata, mi se pare perfect normal sa caut langa mine un om care are macar capacitatea sa faca ceva si nu sa se complaca in situatia expusa de fata asta.
A fi materialist inseamna TOTAL altceva. Inseamna sa fii o fata venita desculta de la coda vacii, sa nu ai scoala, sa nu vrei sa faci scoala, sa nu vrei sa muncesti pentru a avea banii tai, sa nu vrei sa stai cu cineva pentru dragoste ci strict pentru bani. Asta inseamna sa fii materialista.
Nu sa iti cauti pe cineva care e de nivelul tau. Asta mie mi se pare bun simt, nu materialism.

| Leo1993 a răspuns (pentru sofisis):

Dar cand baiatul are casa, masina, facultate si tipa lucreaza pe 9 milioane atunci e ok? probabil e normal pentru tine

| RAY a răspuns (pentru Leo1993):

Las ca nici noi nu suntem sfinti, suntem niste cuurve masculine profitori de sex si atat, vad eu barbatii cum sunt, ele vor un barbat cu stare, barbatii vor sex ca atat pot, asa pot barbatii sa se remarce nu vezi tot obsedati cat de obsedati sunt

| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate, dar nu in totalitate: el nu si-a dat bacul nu pentru motivele spuse de el, ci pentru ca nu a fost capabil de asa ceva. Practic, din punct de vedere intelectual, el acum este un tanar ratat, de la care tu nu ai ce invata nimic, ba din contra, te va trage in jos.

| LoveSleep a răspuns:

Din moment ce iti pui problema asta, clar nu e ceva de viitor si relația voastra scârțâie' serios.
Legat de chestia asta cu bacul si cu facultatea; n-ar trebui sa-l judeci sau sa-ti pese, inteligenta nu se masoara in diplome.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca are putere de schimbare, atunci poate fi potrivit chiar si pentru tine.

| Xpressurself a răspuns:

Sa-ti spun sincer e plin de baieti cu facultati tineri cu facultate, nu cu bac, care nu au de lucru pentru ca se cred cu studii superioare dar stau pe banii parintilor. acestia nu vor sa minceasca pentru ca vezi tu, cum sa puna ei mana sa munceasca. daca este sa ma iau dupa ce scrii tu prietenul tau are si el dreptate. bacalaureatul este o chestiune de memorie si nu de inteligenta. sa faci o facultate la fel. probabil ca el si-a dat seama ca nu are rabdare sa stea si sa citeasca toata ziua, mai degraba munceste si castiga bani sa fie fericit. munca inobileaza omul, ai mai auzit asta?
dacat un labar cu studii mai degraba un barbat care pune mana si face.
relatia dintre un baiat si o fata se bazeaza pe prietenie. de unde stii ca te vei marita cu primul. de unde stii ca el va fi cel care te va cere. fetele iau o relatie prea in serios, adica se vad deja cu nepoti insa nu gandesc ca nu au apucat inca sa vada cu cine stau de vorba. poate iti vei gasi un student la medicina si iti va da papucii dupa cativa ani gasind o alta. si atunci ce o sa faci?
chiar este asa important pentru tine? atunci spune-i sa mearga la seral si sa-si dea bacul ca sa te simti tu mai bine, il va lua cu siguranta. cred ca o va face daca stii sa pui problema. fa-l sa inteleaga ca este vorba de imaginea lui in fata familiei tale si a ta.
cum spuneam, cel mai important este daca simti tu ca este baiatul tau. atunci merita totul.

| Happyjump a răspuns:

Asa cum ai spus si tu, nu va potriviti, tu ai spus-o, tu stii cel mai bine, asta e concluzia.

| Iridescent a răspuns:

Pai daca tu spui ca vrei pe cineva cu care sa-ti imparti viitorul cauta pe cineva cu stare materiala mai buna sau cu un viitor stabil.Pe plan material viata o sa fie mai armonioasa asa.Pe plan sentimental tu stii.Pentru mine n-ar conta pozitia sociala pe care ar ocupa-o persoana pe care o iubesc.Transced partea materiala cu toate ca ar putea fi mai greu...Pana la urma nu traim numai pentru bani.Fiecare are tiparul lui de idealitate.

| numainteresezideloc a răspuns:

Nu a dat bacul din cauza ca el a crezut ca e o porcarie? Acum e manipulant? Pe viitor, tu vei avea un job bine platit iar el....tot manipulant va fi. Vor aparea diferente de statul, de remuneratie.

Fii fata desteapta...

| anadana70 explică:

Leo,e o diferenta intre o taranca venita la oras cu slapii si una care are deja casa si masina si viitor. Nu ar fi normal sa caut pe cineva de statutul meu? Intr o casatorie cum iti suna ca ea sa castige 4000 ron si el 1000. Nu te gandesti ce discutii ar aparea de la asta? Si normal ca tot m ar interesa sa fie nu cu bacul ci chiar cu o facultate. Eu nu suport oamenii care fac bani pe seama combinatiilor si a fetitelor

| Leo1993 a răspuns (pentru anadana70):

Eu nu am facultate dar am casa, masina si un servici bun

| sofisis a răspuns (pentru Leo1993):

Nu, nici asa nu e ok. Dar e general acceptat ca barbatii castiga mai bine decat femeile, de regula pentru ca daca nu, devin niste frustrati. Repet, de obicei cel mai bine e sa existe un echilibru. Nici el sa nu fie multimiliardar in euro si ea femeie de serviciu, nici invers.
Bravo tie, eu am facultate, am 2 case, 2 masini si inca cateva acareturi. Sa faca asta diferenta? tongue

| Leo1993 a răspuns (pentru sofisis):

Depinde ce masini ai. decat 2 si proaste mai bine una si buna nu?

| sofisis a răspuns (pentru Leo1993):

laughing) asta era...o dai cum vrei tu sa iasa bine.
Nu asta e problema, ce am eu si ce ai tu. Problema e ca exista foarte multi pierde-vara care se ridica cu pretentii si care urla "femeile e materialiste" (am scris intentionat asa ca sa ne raportam la nivelul lor intelectual) pentru ca au tupeul sa nu fie multumite de faptul ca ei sunt mult mai slab pregatiti sa intre in viata.
Nu mi se va parea NICIODATA ok sa spui ca o femeie care isi cauta un partener de viata si se uita si la partea materiala, este o materialista.
Oricum, din moment ce fata a acceptat sa iasa cu el, e clar ca nu e materialista.I-a dat o sansa sa-i demonstreze daca e sau nu capabil de ceva. Mie, din descrierile ei, nu mi se pare ca ar avea mari perspective domnisorul in cauza.

| Leo1993 a răspuns (pentru sofisis):

"El nu are bacul dat si are 23 de ani, nu l a dat pentru ca era el sigur ca e o porcarie si ca iti poti face viitor si fara"... poate omul are ceva la baza de zice ca isi face viitor si fara bac, acum depinde ca daca el nu stie sa faca nimic atunci nu mai conteaza daca are bac sau nu. In ziua de azi doar femeile se uita dupa bani. si exemple sunt destule

| sofisis a răspuns (pentru Leo1993):

Da, cariera de muncitor intr-adevar este o baza pe care faci bani gramada.
Hai sa fim seriosi, despre ce vorbim aici?
Tu ai putea spune : eu sunt Dnul avocat X (cum te cheama pe tine) iar aceasta este sotia mea, lucreaza la REBU, matura sectorul 2? Nu prea pica frumos.
Repet, eu nu militez pentru faptul ca nici o femeie nu e materialista. Dar conceptia generala este ca daca iei in calcul si portofelul partenerului esti materialist, cand de fapt nu e asa.
Am spus de multe ori, exista multe femei care nu au chef sa munceasca si isi cauta "sponsori". Pe astea nu le contesta nimeni ca ar fi materialiste.
Si sa stii ca te contrazic: nu doar femeile se uita dupa bani. Si eu cunosc exemple destule dar nu e frumos sa dai nume sau sa vorbesti de persoane care nu sunt de fata. laughing

| anadana70 explică (pentru Leo1993):

Vine dintr o familie foarte modesta in schimb sora lui are facultate, una proasta normal ca acum e vanzatoare, si el o da exemplu pe ea ca uite a invatat si tot pe 10 mil lucreaza...

| Leo1993 a răspuns (pentru anadana70):

Sa inteleg ca nu are casa, masina de zici familie foarte modesta?

| Leo1993 a răspuns (pentru sofisis):

Sunt si baieti de 26 ani care nu vor sa munceasca, cunosc asemenea specimene care traiesc doar din banii parintilor. aici i-as da dreptate ei daca era in situatia asta dar el macar nu sta cu *** in sus si asteapta banii de la altii

| anadana70 explică (pentru Leo1993):

Are casa lui cu parintii asa cum am si eu dar eu mai am una a mea, are masina dar si eu am doua una a mea si una a parintilor

| sofisis a răspuns (pentru Leo1993):

Nici nu am zis ca sta cu curul in sus si asteapta bani.
Dar nici perspective prea mari nu vad.
Si sincer cred ca barbatii (multi din ei) se simt foarte frustrati cand femeia face cariera si castiga mai mult decat ei.
Plus ca mai ia in calcul ceva: el e muncitor ea medic, da?
Se stie ca medicii muncesc foarte mult, garzi, chestii, nopti nedormite, plecat in mijlocul noptii etc. Crezi ca el e capabil sa inteleaga si sa accepte stilul asta de viata daca nu stie ce inseamna?

| anadana70 explică (pentru sofisis):

Eu farmacist de fapt...

| RAY a răspuns (pentru anadana70):

Ana tu crezi ca un bogateas isi ofera totul pe tava? sti cum vede un bogat femeiile? ca pe niste carpe pe bune, sta cu tine un timp apoi pa, daca tu simti lasate de el, soramea a trecut prin mai grele si tot nu s-a lasat de iubitul ei, mai sunt si femeii in lumea asta, eu ca femeie as iubi barbatul nu banii in fine tu faci ce vrei, nu uita ca fericirea nu o aduc banii si implinirile mie un bogat mi-a spus iubirea nu o cumperi cu banii doar sexul atat

| anadana70 explică:

Pai de 2 ani lucreaza la o firma unde impacheteaza colete. Si sincer eu nu vad cum ai putea evolua in firma asta fara nacar sa ai bacul. La inceput nu am vrut sa fim impreuna tocmai din cauza asta dar el a promis ca si da bacul. Si am acceptat, asta dupa ce mi a zis " da ce pe tine te face fericita mai tare unul cu bac?" In fine, s a dus acum la bac dar n a invatat si i am spus de ce se mai duce daca nu a invatat..si cica macar sa vada cum e si da si in august calumea si logic ca tot s a atacat si a spus :pai cand sa invat ca vin la 6 de la munca apoi la sala apoi ma vad cu tine, cand era sa invat? Eu n am mai avut ce sa spun, am lasat o cum vrea el

| anadana70 explică:

E o chestie atat de delicata incat ma simteam ca o idioata cand scoteam pe gura ceva de genul :ma deranjeaza ca nu ai bacul pana la urma dragostea nu tine de asta dar dragostea nu tine nici o viata. Ce te faci cand intervin lipsurile. El de asta s a certat cu fosta,de la lipsuri ca sa nu va mai spun ca la inceput era lapte si miere si acum s a schimbat. Sa nu va mai spun ca vorbeste cu fosta de vreun an si i am spus ca ma deranjeaza. Ok lasi loc de buna ziua dar nu vorbesti o data pe saptamana,cel putin asa stiu eu,sa o intrebi de sanatate,ca n are cancer laughingsi eu am inceput sa fiu nervoasa de la schimbarea lui,si fazele cu fosta si el da vina pe mine ca din cauza mea e si el asa nervos,ca s eu nervosa, si i am explicat mai, poate e vina amandurora, nu dom'le, o tine pe a lui ca din cauza ca s eu nervoasa si geloasa e el asa...mda. e urat cand ii dai unui om o sansa si lui i se urca la cap. Imi spunea la inceput "doamne ce frumoasa esti nu credeam ca o sa te uiti la mine " si acum si a luat lumea in cap. Pai e frumos asa, spuneti si voi. Eu de fel nu sunt geloasa, isterica, paranoica dar ma face el sa fiu asa si cand ii spun zice ca el face asa din cauza mea, ca eu fac asalaughing))

| anadana70 explică:

Sa nu va mai sphn ca eu in ramura asta de medicina castig cam 30-40mil salariu la inceput iar el incearca sa ma bage la nivel cu el spunandu mi ca nu se castiga atat, castig 10, ca ma sa lu o fosta de a lui castiga 40 dar era veche si cu experienta...tot felul de nimicuri d astea...

| Mihai123211 a răspuns (pentru anadana70):

Tata e mecanic, are prorpiul service, castiga 50+ pe luna si fara facultate. fetito in ziua de azi poti castiga aia 30-40mil si fara bac, facultati, trebuie doar sa-ti mearga mintea.Si la inceput nimeni nu iti da tie banii aia. alea sunt povesti de adormit copii. o sa ai surpriza ca dupa ce termini nici macar locul ala de munca in domeniu sa nu gasesti. sunt atatia medici cu vechime care de abia iau 30 si tu spui ca iei 30-40mil la inceput. da-ti 2 palme si trezeste-te

| anadana70 explică (pentru Mihai123211):

Ca farmacist salariul este de 35 45 mil si asta o sfiu de la o farmacista diriginte plus ca mama vrea sa ne deschidem farmacie dupa ce termin