| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU :* Prietenul meu imi tot propune sa facem sex, problema.(nu stiu daca e o problema) e ca eu sunt virgina. Si mai e ceva am doar 15 ani iar el are 14 ani si, inca nu sunt prea sigura daca vreau asta, daca nu eram virgina atunci nu as fi vazut vreo problema. Totusi fara sa ma certati, am nevoie de sfaturi Fundawinking

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta minima la care o fata isi poate incepe viata sexuala fara riscuri medicale este 17 ani si jumatate. Nici o fata inteligenta, care tine la sanatatea ei si la viitor nu isi va incepe viata sexuala inainte ed aceasta varsta. Nici un barbat cat de cat inteligent nu ii va propune fetei la acre tine sex inainte de aceasta varsta, dar le va propune fetelor de care nu ii pasa si de la care vrae doar sex. Ai doar 15 ani, cred ca nu esti nici macar de 2 ani cu acest baiat, este prea repede sa discutati despre sex, cred ca el te grabeste foarte tare doar fiindca vrea de la tine doar sex. Oricum, la varsta asta trebuie sa ai acordul ferm al ambilor tai parinti, nu puteti lua hotarari doar voi doi.
Eu te sfatuiesc sa nu faci asta. Spune-i initial ferm ca tii la sanatatea ta si ca vei astepta pana la 17 ani jumatate si roaga-l sa nu mai aduca vorba pana atunci. daca tie la tine cat de cat, va inteleg si va astepta cat timp e nevoie. daca nu ii pasa de tine, va incerca sa te preseze, adica va incheia discutia acum, dar va aduce vorba iar in maxim 6 luni. daca se va intampla asa este semn clar ca nu ii pasa de tine si de sanatatea ta si ca desi stie ca a face sex acum e periculos, isi vede doar interesul propriu. Caz in care fie il parasesti si iti cauti un partener care sa te iubeasca, fie il duci la o discutie serioasa cu parintii tai

| mgtow a răspuns:

E o problema, varsta pe care o ai si nebunia tipului de a se culca cu tine. Spune-i ca mai stai 3 ani daca nu suporta pana atunci sa plece in alta parte

| baru a răspuns:

Tine capul sus...ai timp si de asa ceva. Nu ceda la ori ce impuls. Ai grija de tine, nu te uita inapoi...Sarbatori fericite!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Daca nu vrei nu face asta! e clar ca nu esti pregatita si mai tarziu vei regreta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Explica-i ca la 15 ani si el poate ajunge la puscarie. Sa stea linistit.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Atunci draguta spune-i l.ui iubi ca nu esti pregatita atfel el va sti ce nu merita sa piarda timpul cu tine pana vei fi pregatita

| RAY a răspuns:

Esti prea mica sincer, sexul pana la 15 se pedepseste sa stii, el cat are?

| corbulalbrosu a răspuns:

Ii spui direct fara ocolisuri ca esti :1-prea tanara, 2-nepregatita psihic, 3- virgina (daca nu stie). Daca are sentimente de dragoste/iubire fata de tine te va intelege si va astepta sa mai cresti, iar in cazul in care doreste neaparat/doar sex si te pararaseste daca nu-i satisfaci dorinta inseamna ca ai scapat de un obsedat dornic de cat mai multe ""trofeee"" virgine daca se poate.

| neutrino a răspuns:

El isi face datoria de vanator, tu stii cel mai bine daca accepti sau nu sa devii femeie.Nu te certam, dar trebuie sa stii ca nu se merita inca sa dai copilaria, papusile tale dragi pe un penis care nu este vioi decat arar.

| Happyjump a răspuns:

Mama ce prosti sunteți! Ăla merge la grupa mica si tu la grupa mijlocie si vreți sa v-o trageti, copilo, spune-i ca nu-i de bine, crede-ma nici nu are experiența n-o sa-ti placa, la ce varsta aveți voi nu m-ar mira sa te alegi si cu un cancer uterin mai încolo, presupun ca nu vrei sa devii mama la 16 ani si colac peste pupăză tatal sa mai aiba 15 ani, n-o fă!

| MidnightR a răspuns:

De cand sunteti impreuna?
E destul de simplu oricum. Daca insista atat de mult sa faceti sex inseamna ca sta cu tine doar pentru sex.Alt motiv nu vad.
Baga vechea zicala "Daca ma iubesti, ai sa ma astepti".
El cati ani are?

| LexuDeea a răspuns (pentru MidnightR):

El are 14 ani. Suntem impreuna de vreo 3 saptamani

| MidnightR a răspuns (pentru LexuDeea):

Mai pe scurt, in felul asta relatia voastra va ajunge sa fie strict baza pe sex.
V-ati sarutat macar pana acum sau voi vreti sa tintiti direct spre jackpot?

| Lola05 a răspuns:

Iubita, ești prea micuță pentru a face asta. Știu că hormonii ne îndeamnă mereu la mai mult, dar... la urma urmei de asta avem și un creier în tărtăcuța aia pe care o purtăm cu noi mereu și îi zicem cap. Pe toți ne încearcă dileme de genul ăsta, dar capul îl avem pentru a gândi cu el, nu ca să nu ne plouă-n gât happy
El câți ani are? De cât timp sunteți împreună? Merită să-ți asumi pentru el riscul de a avea potențiale probleme fizice (citește răspunsul Brigaelei, are mare dreptate!) și o grămadă de suferință dacă relația se termină și nimic nu este așa cum ți-ai imaginat?
Nu te cert, doar te sfătuiesc... la vârsta ta relațiile se consumă repede... băieții nu au prea multe în cap, nu îi interesează prea mult stabilitatea, preferă să experimenteze. Azi îți zic că te iubesc de nu mai pot (și poate chiar așa simt pe moment), iar mâine te lasă pentru că nu sunt siguri dacă asta vor.
Eu zic să mai aștepți, pentru că dacă într-adevăr e ca această relație să meargă, va merge și fără sex până vă mai maturizați un pic. Dacă se va termina, mai sunt mulți băieți pe lumea asta, nu se oprește planeta din învârtit pentru unul.
Tu fii cu capul pe umeri și explică-i frumos că nu ești pregătită, explică-i care sunt riscurile mai ales pentru tine (pentru că pentru tine sunt riscuri mult mai importante decât pentru el) și întreabă-l dacă e pregătit pentru eventuale probleme, vizite de 2 ori pe an la ginecolog, riscul unei posibile sarcini, riscul de a te pune în situația de a alege dacă să faci sau nu avort la vârsta pe care o ai, de a-și asuma rolul de părinte în caz că alegeți să păstrați copilul etc.
Nu e de joacă cu aceste lucruri. Te rog eu mult, nu fă pasul acesta, mai ales că nu ești pregătită din niciun punct de vedere...
Succes în luarea unei decizii (bune)!

| Mihailescuioana29 a răspuns:

In primul rand cati ani are prietenul tau?
In al doilea rand, cand un baiat preseaza o fata sa faca acest lucru inseamna ca vrea doar o aventura, inseamna ca nu te iubeste. Chiar nu vreau sa te dezamagesc, dar in general asa este. Daca vrei sa te convingi daca te iubeste sau nu spune-i ca tu nu esti pregatita si sa te astepte pana la 18 ani. Dupa ce aflii reactia lui, iti vei da seama daca tine la tine sau nu. Si inca ceva, daca are peste 18 ani, inseamna ca sta cu tine doar pentru o clipa de placere, in general baietii se uita la fete mai mici crezand ca le pot manevra cum vreau ei. Ei bine eu zic sa ii demonstrezi ca nu este asa, asta bineinteles daca iti dovedeste ca nu te iubeste.

| ShadoWNam3 a răspuns:

Pai,nu prea e ceva de lamurit, adica ai doar 15 ani, esti practic o copila si nu este in regula sa iti incepi viata sexuala de la varsta asta frageda...eu ti-am dat doar in sfat, daca vrei il iei in considerare, daca nu, nu.Succes!

| ZorkK a răspuns:

Faci ce simti