| yeagerist a întrebat:

se intampla ceva ciudat cu mine in ultima vreme. Numele meu e Cristina si am 17 ani si in urma cu 5 luni mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu actual, fiind prima si ultima data de atunci, pentru ca sunt o persoana mai sensibila si nu am vrut sa risc. Ne-am protejat cu prezervativ si dupa doua saptamani am facut un test de sarcina ce a iesit negativ. De atunci am avut mereu ciclu menstrual normal si destul de abundent fata de luna asta, cand am avut scurgeri mici doar 4-5 zile fata de 6 ca inainte. Primele 2-3 am avut cheaguri de sange si simt ca am burta tare, aud sunete ciudate din ea. Imi e greata uneori si urinez foarte des. Luna asta m-am lăsat si de fumat total, am avut toate starile: anxietate, dureri de cap, ameteala... poate din cauza asta a fost ciclul meu asa ciudat luna asta? Inca ma doare burta si o simt tare, au trecut 2 zile de la finalizarea lui. Mentionez ca nu m-am ingrasat si nici nu sunt foarte obosită. Oare am racit la ovare de urinez asa des?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!
Cred ca esti doar paranoica, de atunci nu ati mai facut nimic? Nu ar trebuie sa aiba legatura cu acea perioada, s-a intamplat, v-ati protejat si riscul de sarcina s-a exclus total.

Acum doar ai avut un moment mai ciudat, se mai intampla, nu trebuie sa te gandesti la sarcina, daca la asta te gandesti (adica asta sugerezi).

Poate doar ai racit, nu te stresa asa tare, pentru ca si stresul duce la aceste momente.

Manaca sanatos, fii activa si incearca sa nu te stresezi. Oricand poti merge la un control.

Numai bine si sanatate! ^_^

| yeagerist explică (pentru DoarBogdan):

Mersi, chiar am pus aceasta intrebare cu gandul sa ma mai linistesc, nu am o relatie prea buna cu familia si mereu sunt paranoica cand vine vorba de probleme din astea. Ma gandesc ca e si de la orele de nesomn, invat pentru bac si sunt destul de stresata. Cei drept o mai am si pe mama, nu stie de spatiul personal si tipa mereu la mine cum ca as fi gravida si ea a avut sange peste sarcina, dar totusi, nu 5 luni. Multumesc de raspuns?

| DoarBogdan a răspuns (pentru yeagerist):

M-am gandit ca de asta ai pus intrebareawinking

Da, asa sunt parintii, nu ar trebui sa te gandesti excesiv la asta, o sa vina perioada cand o sa pleci de acolo si totul o sa fie asa cum vrei. O sa gasesti linistea de care ai nevoie.

Nu trebuie sa ai asa multe asteptari de la diferite persoane, sa zicem parintii, totusi este o diferenta de generatie. Si nu trebuie sa te superi pe ea, pur si simplu fiecare gandeste in moduri diferite.
De dorit ar fi ca o mama sa fie si prietena ta si mama ta si mai multe astfel de "roluri". De asta, tu stii acum cum ar trebui sa te comporti atunci cand o sa ai si tu familia ta happy
Cum sa tipe la tine din asta... este absurd, nu o baga in seama. Gandeste-te ca sunt miliarde de persoane in lumea asta, chiar daca multe nu te cunosc, dar o mare parte din acestea, daca te-ar cunoaste, ti-ar tine "partea" de care ai avea nevoie big grin

O sa treaca si bacul, o sa treaca de... o sa iti aduci aminte de momentele astea si o sa razi de ele.

Si ai prieten, vorbeste si cu el, spune-i sa te incurajeze, spune toate gandurile pe care simti ca trebuie sa le zici, ar trebui sa va sustineti reciproc si totul sa fie bine.

Eu iti urez mult succes in tot ceea ce faci si sarbatori fericite sa ai! Si nu numai cele de acum, toate sarbatorile care o sa vina! ^_^

| yeagerist explică (pentru DoarBogdan):

Sarbatori fericite de asemnea! ^_^ Am vorbit cu el si ma ajuta cat de mult poate. Daca nu mi va trece o sa ma duc la doctor, chit ca imi e destul de frica acum cu virusul, dar sper sa fie doar o perioada mai grea si sa ma fi stresat eu aiurea. In privinta parintilor, a mei sunt ceva de groază cu religialaughing)

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor si fa ti analizele, aici nimeni nu stie ce ai.

| Sofer a răspuns:

Dacă ai făcut protejat, nu e niciun risc de sarcina sau altceva. Mergi la doctor dacă sunt probleme cu menstruația.

| Teo29 a răspuns:

1. Poate fi o infectie urinara, mergi la ginecolog.