| Celcestietot a întrebat:

Buna tuturor! Am stat sa fac o analiza personala si n-am putut gasi un raspuns concret, poate reusiti voi sa ma ajutati. Cum se face de o persoana se schimba in bine fix dupa ce nu mai sunteti impreuna, incepe sa se ingrijeasca de fizicul ei(merge la sala, foloseste produse de ingrijirea tenului etc, cand inainte nu facea asta), isi revizuieste comportamentul si se indreapta in bine, evolueaza pozitiv cu alte cuvinte. Eu asta am observat cu fostele mele, care credeti ca este cauza pentru care se comporta asa fix dupa ce va despartiti si desi pe parcursul relatiei tot incercati sa le explicati ce va deranjeaza si le oferiti sanse sa se indrepte, aici referindu-ma strict la comportament, nu la lucrurile care vin pe langa ca si un plus, sala sau ce am mentionat mai sus?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai cam asa fac toate, se ingrijesc exagerat cand se despart ca sa fie un eventual magnet pentru cei care le vor lua, ca sa-i cucereasca astfel, nestiind ca de fapt vor lua tot o poama acra chiar daca pare dulce la inceputwinking
fara sa fac atat misogin, dar in comert exista vorba "gunoiul cuiva, poate insemna comoara altuia"
si eu am observat in trecut chestia de care zici tu, nici mie nu-mi plac incapatanatele si arogantele, care vor intr-o relatie sa fie cum zic ele si nu tin cont si de celalalt!

| Celcestietot explică (pentru Simpatic):

Ai dreptate cu tot ce ai zis aici, si aviz de ultimul paragraf, trebuie sa fie acolo si putin respect cum zici tu, mi s-a intamplat si parca ma simteam singur in relatie, dar, mna, cand esti prea bun cu alte cuvinte, esti luat de fraier, dar nu asta e problema pana la urma, omul care primeste mesajul si ti-l intoarce dupa cum vrea. Cum crezi ca ar fi ok sa gestionez problema daca sa zicem ca ne intalnim inevitabil si aduce vorba de asta? Eu zic ca o sa fiu destul de chill, dar daca ar incerca sa faca in asa fel incat sa aduca vorba de cat de bine ii este prin insistente(asa sunt sigur ca ar face), tot e o tenta sa ma enerveze putin, nu pot sa mint laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Poate pentru ca pe tine nu au dat doi bani si nu le-a pasat de tine...
In general, oamneii cand iesi dintr-o despartire si ies din noua la vanatoare sunt foarte atenti cum arata, cum se imbraca, cum se comporta, totul fiind o prefacatorie, doar ca sa agate, iar dupa ce agata revin la normalul lor, aceeasi de dinainte.

| Celcestietot explică (pentru Violleta2022):

Eu nu zic ca n-ar putea fi adevarat, dar cu toate astea inca vad ca e inexplicabil, nu arat deloc rau, si am o pozitie sociala chiar ok. Cu toate astea mi-a zis ca simte ca nu ma merita, dar nu sunt vreun zeu sa creada asta, si nu i-am reflectat niciodata aroganta sau umilinta in relatie, ca ultima noastra discutie am aflat abia acum practic ca era mai rece cu mine la inceput pentru ca ii era frica ca o voi rani rau, eu fiind foarte cald, desi asa sunt eu ca om, nu o faceam cu o intentie rea. Daca multe ar simti ca nu ma merita, pana la urma cu cine mai raman? Bine, de gasit pe cineva garantat gasesc, dar mna mai in gluma laughing

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista un raspuns unic.Dar poti presupune ca despartirea a jucat rol de catalizator aici, in dorinta persoanei respective de a deveni o versiune mai buna a sa. Durerea e nasoala, depinde de fiecare in parte cum o foloseste, daca o face obiectul motivarii sau daca alege sa sufere in perioada urmatoare si sa nu invete nimic din experienta avuta.

| Celcestietot explică (pentru dullcat):

Da, dar daca o iau evolutionist si o aplic aici, de ce trebuie o ''tragedie'' ca sa schimbe un om, de ce nu poate exista ceva efectiv frumos atunci cand explic asta prin vorbe, ii acord si timpul necesar sa o faca? Nu este vorba ca a tinut de nivelul meu de toleranta, dar poate ca te-ai schimba atunci cand ti-ai dat seama ca te-ai complacut prea mult in relatie intr-un mod toxic, atunci cand nu mai esti cu persoana respectiva si vrei sa o iei de la capat din nou cu altcineva, dar in cazul asta eu ce sunt, gara, centru de tratament? Daca ai vreo idee ce as putea face ca sa mai previn ceva de genul ar fi frumos happy

| hipotronic a răspuns:

Salut! Da într-adevăr e ceva întâlnit la foarte multe dintre reprezentantele sexului frumos, odată ce te desparți începi să cauți un nou partener și fiind singură ai mai mult timp pentru tine.

Eu aș merge mai departe cu ideea și aș spune că nu doar femeile fac asta ci și bărbății deopotrivă pentru că e vorba de cultura și educația noastră a oamenilor, cu precădere românii

Se merge pe ideea că "vreau să te atrag, deci am să fac tot ce îmi stă în putință să fac asta, iar odată ce ești al meu, nu mai am de ce să mă strofoc, e doar soțul pot fi oricum vreau eu acum"

În realitate însă o relație se menține cu efort din partea ambilor parteneri, pentru că oricând poate să plece oricine și tocmai de aceea avem nevoie să conștientizăm că doar apreciind ceea ce avem înainte să pierdem e întotdeauna mai valoros decât aprecierea târzii asupra a ceea ce am avut